Tabak Takımı Yeşil

2020’nin nasıl geçtiğini tam anlamadan yepyeni bir yıla giriyoruz. Yeni yılı elbette güzel temennilerle ve dileklerle karşılayacağız. Ama bu yıl farklı olarak herkesin yılbaşı planı eve taşındı. Sıcacık evimizde güvenli bir şekilde ailemizle yeni yıla “merhaba” diyeceğiz. 

Peki, yeni yılı evde en güzel şekilde nasıl kutlayabiliriz? Bize göre yeni yıl ruhunun her detayını eve taşıyarak… Evi bu ruha uygun bir şekilde süslemek, yılbaşı sofrasını hazırlamak ve en güzel şekilde yılbaşı menüsü oluşturmak için şimdiden hazırlıklara başlamak istiyorsanız “Kusursuz bir sofra nasıl hazırlanır?” ve “Yılbaşı sofrasında olması gerekenler neler?” gibi soruları tüm detaylarıyla beraber cevaplayalım! 

Gözlerinizi Kapatıp Kusursuz Bir Sofra Hayal Edin 

Evde yılbaşı gecesine hazırlanırken sofranın düzenini hayal ederek işe başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle kendinize bir konsept seçin ve bu konsepte yönelik olarak masa örtüsü ile yemek takımları düşünmeye başlayın. Bu noktada yılbaşının sembol renkleri olan kırmızı ve yeşil ağırlıklı seçenekleri göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Şimdi, yılbaşı sofrasını kurarken sırasıyla dikkat etmeniz gereken noktaları sizinle paylaşıp bu konuda size yardımcı olacağız. İşte, kusursuz bir yılbaşı sofrası kurarken üzerinde durmanız gereken konular:

1. Sofra Düzenine Ekstra Dikkat Edin 

Yılbaşı İçin Sofra Düzeni

Yılbaşı sofraları bildiğiniz üzere neredeyse sadece kuş sütünün eksik olduğu görkemli ve özel masalardır. Bu nedenle de birbirine uyumlu yemek takımları, masa örtüleri, çatal-bıçak takımları ve servis peçeteleri seçtiğinizde sofranız leziz yemeklerle birlikte çok daha iddialı görünebilir. 

Kişisel zevkiniz ve günün konsepti doğrultusunda seçimler yaptıktan sonra sevdiklerinizi rahat ettirmek için yılbaşında ideal sofra düzenini nasıl kuracağınızı düşünmeniz gerekir. Bu konuda aşağıdaki birkaç kuralı dikkate alabilirsiniz: 

  • Yılbaşı sofralarında çok fazla meze, salata gibi yemek çeşidi bulunur. Zaman zaman masada oturanların bazı yemeklere ulaşması zorlaşabilir. Bu nedenle herkesin yemeklere rahatlıkla ulaşabildiği bir düzen kurabilirsiniz. Örneğin masanız dikdörtgen ve uzunsa meze çeşitlerinden ikişer/üçer tabak hazırlayıp masanın farklı yerlerine yerleştirebilirsiniz. 
  • Bu yerleşimi yaparken servis tabaklarının, salata kâselerinin ya da kadehlerin birbirine bitişik olmamasına özen gösterin. Böylelikle yemek yerken insanların birbirlerine çarpmasını önlemiş olursunuz. 
  • Davet sofraları hakkında birçok başka tüyo almak için ise “Davetinizde Fark Yaratın: Yemek Sofrası Hazırlanır?” yazımızı okuyabilirsiniz. 

2. Masayı Yeni Yıl Ruhuna Uygun Aksesuarlarla Donatın 

Yılbaşı masaları aksesuarsız, süssüz olmaz! Dolayısıyla size yılbaşı sofrası süsleme konusuyla ilgili birkaç ipucu vermek istiyoruz. 

Her ne kadar en güzel yemek ve çatal-bıçak takımlarını seçseniz de yılbaşı ruhuna uygun aksesuarlar olmadan bu konsept eksik kalır. Peki, hangi aksesuarlarla yılbaşı sofranızı süsleyebilirsiniz?

Yılbaşı sofranız için şamdanlardan, dekoratif ağaç şeklindeki mumlardan, yapay çiçeklerden ya da canlı bitkilerden yardım alabilirsiniz. Sofranın tam ortasına yerleştireceğiniz şık bir bitki ve ufak dokunuşlarla masanız muhteşem görünecektir. Bu konuda bir not: Yılbaşı çiçeği olarak bilinen kokina sıklıkla tercih edilir. 

Ayrıca yine masanıza ışıltı katmak için tabakların arasından geçen led ışıklardan da faydalanabilir veya ev yapımı süsler yapmak için harekete geçebilirsiniz. 

3. Menüyü Dengeli Hazırlayın

En lezzetli kısma geldik. Evde yılbaşı kutlanacağı zaman günler öncesinden “Yılbaşı gecesi için hangi yemekleri hazırlasak?” diye düşünmeye başlanır. Çünkü bu gece sevdiklerinizle aynı masanın etrafında toplanıp saatlerce koyu bir sohbet eşliğinde birbirinden lezzetli yemeklerin tadını çıkarırsınız. Kolay kolay dağılmayan bu masada lezzetlerin dengeli ve kararında olması bu yüzden çok önemlidir. 

Yılbaşı denilince etli yemekler, mezeler ve aperatifler ön plana çıkar. Ana yemek genellikle iç pilavlı hindi dolma, güveç yemekleri ya da patates püresi eşliğinde sunulan bonfile gibi ağır yemekler olur. Bu ana yemeklerin yanında ise çıtır böreklerden oluşan ara sıcaklar, hafif lezzetleriyle menüyü dengeleyen zeytinyağlılar, yoğurtlu mezeler ve yeşil salatalar hazırlanır. Sevilen çerezler karışık kuru yemiş tabaklarından ayıklanırken gecenin sonlarına doğru yenecek tatlı ise merakla beklenir. 

Yılbaşı gecelerinde kışın da etkisiyle genellikle kestaneli pasta, balkabağından yapılmış tatlılar ve çikolatalı lezzetler sıklıkla tercih edilir. Siz daha hafif seçeneklerle ilerlemek isterseniz kuplarda tiramisu veya kırmızı meyveli tart gibi tatlıları da tercih edebilirsiniz. 

Yılbaşı İçin Masa Dekorasyonu

4. Hediyelerle Sevdiklerinizi Mutlu Edin 

Yılbaşı süslemesiz, yemeksiz olmayacağı gibi hediyesiz de olmaz. Sevdiklerinize aldığınız ufak hediyeler onları mutlu eder. Üstelik sevdikleriniz için aldığınız minik hediyeleri sofra dekorasyonunda da kullanabilirsiniz. Hediye paketlerini tabakların yanına yerleştirip yemeğe başlamadan önce onların yüzünü güldürebilirsiniz. Bu ufak jest herkesin hoşuna gidecektir. 

Yılbaşı Ruhunu Tamamlamak İçin Odanın Dekorasyonunu da Gözden Geçirin 

Yılbaşı coşkunuzu evinize taşıyabilmeniz için davet sofrasını düzenlemek çok mühim olsa bile yemek masanızın bulunduğu odayı da süsleyebilirsiniz. Özellikle masanıza sığmayan dekoratif ürünleri, süs eşyalarını odanın görünen köşelerine yerleştirirseniz evinizdeki yeni yıl atmosferi tamamlanacaktır. 

Evinizi yeni yıla hazırlarken Bella Maison tarafından hazırlanan ev dekorasyonu ürünlerine de göz atabilirsiniz. 

Huzurlu ve sağlıklı bir yıl geçirmenizi dileriz!