Salonunuza Renk Katacak Duvar Boyası Önerileri

Her sene yeni yıl yaklaşırken, bizi bekleyen koca bir yılda hayatımızda neleri değiştirmek istediğimizi düşünürüz. Belki ufak bir yapılacaklar listesi çıkarırız ya da sabırsızlanıp şimdiden harekete geçeriz. 

Bir şeyleri değiştirmek istiyorsak buna öncelikli olarak kendimizden başlamamız gerektiğini herkes söyler. Bu klişe sözün doğruluğu da yok değil. Herkes için oldukça zor geçen bir yıldan sonra kendimizden hatta evimizden başlayarak enerjimizi yenileyebiliriz. Çünkü yaşadığımız evin enerjisi farkında olmadan bizim ruh durumumuzu da etkiler. Kim bilir belki de bu yıl biraz daha fazla renge ihtiyacımız vardır.

Siz de evinizde bazı değişiklikler yapmak istiyorsanız bize kulak verebilirsiniz. Sizin için yeni yılda modunuzu yükseltecek ve evinizi dekore ederken işinizi kolaylaştıracak renkli dekorasyon önerilerini toparladık. İşte evinizi güzelleştirecek o rengarenk ipuçları !

İlk İpucu: Renk Dengesini Kurmak 

Ev dekorasyonu söz konusu olduğunda insanların en çok zorlandığı nokta, evdeki renk dengesini kurmak oluyor. Sırf bu yüzden birçok insan renkleri çok sevse bile yaşam alanlarında renk kullanmaktan kaçınıyor. Evet, sıklıkla vakit geçirdiğiniz evinizde gözün yorulmaması ve çabuk sıkılmamak için renkler dikkatli kullanılmalı. Ama renkleri doğru kullanmak sanıldığı kadar da zor değil. 

Evinize renkli dengeli olarak dağıtmak istiyorsanız en basitinden ikisi birbirinin tonu olan diğeri ise zıt üç tane renk seçin. Yakın renklerden açık olanı duvarlar, koyu olanı mobilyalar, zıt rengi ise dekorasyonu çarpıcı hale getirmek adına aksesuarlar için kullanabilirsiniz. Bu yöntem, renk dağılımı yapmanın en pratik formülüdür. Örneğin yakın ton olarak açık ve koyu gri seçtiğinizde aksesuar olarak sarı dekoratif bir yastık kullanabilirsiniz. Son dönemlerde renkli minderlerle dekorasyonun oldukça moda olduğunu düşünürsek bu kombinasyonun çok şık duracağına eminiz. 

Yastık Ve Nevresim Takımı

İkinci İpucu: Zıt Renklerin Kullanımı

Zıt renklerin kullanımıyla ilgili ipuçlarına geçmeden önce size biraz ana ve ara renklerden bahsetmek istiyoruz. Ana renkler; kırmızı, sarı ve mavidir. Bu renkler tamamen birbirinden farklı olup ortak hiçbir noktaları yoktur. Ara renkler ise; yeşil, turuncu ve mordur. Her ara renk iki ana renge eşit mesafededir. Örneğin yeşil, mavi ve sarının karışımından doğmuştur. Renklerin dizilimini görebildiğimiz şablona ise “renk çemberi” denir. Renk çemberinde karşı karşıya düşen renkler “zıt renk” olarak adlandırılır. Zıt renkler beraber kullanıldığında belirgin bir kontrast oluşur. 

Dekorasyonda da zaman zaman bu zıtlıklardan faydalanılır. Örneğin sarı ve mor zıt renklerdir. Beyaz bir masa örtüsü üzerinde lacivert bir runner ve masanın üzerinde gold bir mumluğa yer verdiğinizde istediğiniz dengeli ve iddialı görünümü yakalamış olursunuz. Sofralarda runner kullanımıyla ilgili detayları merak ediyorsanız “Hangisi Stilinize Uygun: Runner Dekorasyonu Önerileri” yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bu formülün yanı sıra tamamen göz zevkinize uygun bir şekilde de farklı renkleri kullanabilirsiniz elbette. Evinizde çeşitli aksesuarlar kullanarak özgürce kontrast yaratmak isterseniz Bella Maison ev dekorasyonu ürünlerine göz atabilirsiniz!

Üçüncü İpucu: Farklı Desenlerin Seçimi

Desenlerle aranız iyiyse kesinlikle dekorasyonda desen kullanmanın inceliklerine de göz atmanız gerekir. Zira koltuklarda, halıda, perdede ya da farklı aksesuarlarda  seçeceğiniz desenler, evinizde çok karmaşık bir görüntüye neden olabilir. Fakat desenleri eve doğru bir şekilde dağıtmanın da basit bir yolu var!

Örneğin zeminde açık bir renk varsa desenlerin daha koyu ve belirgin renklerden oluşması önem taşır. Tam tersi olarak zeminde koyu tonlar olduğunda da daha açık renk desenlerin tercih edilmesi gerekir. Örneğin yatağınız için açık tonlu krem rengi bir çarşaf kullanıyorsanız üstüne yatak örtüsü olarak koyulu açıklı renk skalasına sahip desenli mavi bir yatak örtüsü seçebilirsiniz. 

Nevresimler başta olmak üzere evinizdeki birçok şeyi buna göre tercih edebilirsiniz. Hatta “Nevresim Takımı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızda konunun inceliklerini keşfetmenizi öneriyoruz. 

Kısacası desen konusunda da her şey dengeden ibaret diyebiliriz. 

Renkli Salon Dekorasyonları

Dördüncü İpucu: Odak Noktalarında Renk Kullanımı 

Bu ipucu ise belirgin renkleri evinde yaratıcı bir şekilde kullanmak isteyenler için. Renkleri; kırlentler, perde ya da yatak örtüsü gibi yerler yerine daha farklı noktalarda kullanmak istiyorsanız odak noktalarını gözden geçirebilirsiniz. Odak noktaları derken anlatmak istediğimiz ise televizyonun durduğu sehpa, salondaki kitaplığın bölmeleri ya da geniş bir odanın ortasında duran halı olabilir. 

Örneğin odak noktasını renklendirmek için beyaz bir kitaplığın ortasındaki bölmeleri canlı bir renge boyayabilir ya da buraya renkli/hareketli objeler koymayı tercih edebilirsiniz. Yine aynı şekilde televizyonun bulunduğu duvar için canlı bir renk seçebilir ya da salonunuzun ortasında durması için desenli, cıvıl cıvıl bir halı/kilim kullanabilirsiniz.   

Sonuç Olarak

Farklı ve renkli bir dekorasyon için işinize yarayacak tüm temel ipuçlarını sizinle paylaştık. Bu noktalara dikkat edip “denge unsurunu” atlamadan son derece kullanışlı ve renkli yaşam alanları yaratabilirsiniz. Üstelik dengeyi önemseyerek hazırladığınız alanlar, uzun süreli kullanımı da sağlayacaktır.