Yemek Takımı Nasıl Seçilir

Akşam yemeği davetiniz için harika bir fırın yemeği ya da öğle yemeği için özel soslu bir makarna hazırladınız. Lezzetinden emin olduğunuz bu yemekleri sıradan bir tabağa koyduğunuz zaman ne siz o öğünden zevk alabilirsiniz ne de davet sofranız cezbedici görünür. Yemeği keyifle yemeyi sağlayan şeylerden belki de en önemlisi yemek takımıdır. Şekli ve rengi ile yemeğe canlılık katarken estetik formu ile de yemek davetlerini göz alıcı hale getirir. 

Kullanılan malzemelerin çeşitliliği, büyüklükleri ve renk çeşitliliği, ideal yemek takımı seçimini zorlaştırır. Yemek takımı satın alma kararı vermenin ilk aşaması ise materyale karar vermektir. Siz de ¨Porselen mi, seramik mi olmalı?¨ ya da ¨Stoneware yemek takımının özellikleri neler?¨ gibi aklınızdaki sorular nedeniyle seçim yapmakta zorlanıyorsanız yazımızın devamını okuyarak isabetli bir seçim yapabilirsiniz. İşte, malzemelerine göre en iyi yemek takımı seçimleri:

Porselen ve Seramik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Porselen mi Seramik mi

Hem sofra takımları hem de diğer mutfak eşyaları arasında en sık kullanılan malzemeler porselen ve seramiktir. Porselen ve seramik, üretimde kullanılan malzeme ve yöntem bakımından farklılıklar taşır. Her ikisinin de temel malzemesi kildir. Kile eklenen malzemeler porselen ve seramiğin farkını oluşturur. Porselen daha saydam ve ince, seramik daha kalın ve ışık geçirmezdir. Porselen yemek tabakları daha pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Porselen daha yüksek sıcaklıkta sertleştirilirken seramik daha düşük sıcaklıkta sertleştirilir. 

Kullanım amacınıza göre porselen ve seramik yemek takımı arasında bir seçim yapabilirsiniz. Günlük kullanım için daha kalın ve sağlam seramik yemek takımını tercih edebilirsiniz. Yemek davetleriniz ya da özel zevkinize uygun bir seçim için parlak, hafif ve ince porselen sofra grubu alabilirsiniz. Pratik ve zevkli kullanım için seramik ya da zarif bir sunum için porselen yemek takımı seçeneklerine Bella Maison Yemek Takımı Modelleri ve Fiyatları sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Stoneware Nedir?

Stoneware Nedir

Kil, kuvars ve kaolin gibi malzemelerin birleşiminden oluşan stonware, dayanıklılığı nedeni ile tercih edilir. Yüksek ısıda sertleştirildikten sonra taş görünümünü aldığı için stoneware adını taşır. Daha kalın sırlandığı için de yüzeyinde çatlama oluşma ihtimali daha düşüktür. Seramik ve porselene göre ışığı daha az geçirir. Mutfağınıza rustik bir görünüm vermek için stoneware yemek takımını tercih edebilirsiniz. Stoneware yemek takımı seçimi yapmak için Bella Maison Tabak Grubu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yemek Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek takımlarının yapıldığı malzemenin yanı sıra uzun ömürlü kullanılmaları ve kullanışlı olmaları için dikkat edebileceğiniz bazı konular vardır. İşte, yemek takımı seçimini kolaylaştıracak ipuçları:

  1. Yemek takımının parça sayısına karar verirken hem mutfak dolabındaki boş alanı hem de kullanım amacınızı değerlendirebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte yemek yemeyi ya da kalabalık davetleri seviyorsanız 12 kişilik yemek takımlarını tercih edebilirsiniz. Sadece günlük kullanıma özel yemek takımı alacaksanız 6 kişilik sofra gruplarından alabilirsiniz. 
  2. Yemek takımı almanın yanı sıra yemek zevkinize özel bir seçim de yapabilirsiniz. Örneğin sık sık salata yiyorsanız keyifli salata kaseleri ya da hafta sonu kahvaltıları vazgeçilmeziniz ise rengarenk kahvaltılık takımlar alabilirsiniz. Böylece kullanmadığınız tabak ya da servisler dolaplarınızda yer kaplamaz.
  3. Günlük yemek takımı alırken dayanıklılık ve kullanım kolaylığını göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin çok ince bir porselen takımı yerine daha ağır olan seramik ya da stoneware’i tercih edebilirsiniz. Misafirlerinize özel bir yemek takımı alırken şıklığı ön planda tutabilirsiniz. Mesela kenarları altın dekorlu modelleri tercih edebilirsiniz. 
  4. Mutfak alışkanlıklarınıza göre yemek takımının kullanım talimatlarına bakıp satın alma kararı verebilirsiniz. Mikrodalga fırında kullanım, bulaşık makinesinde yıkanma gibi kriterlere göre sizin için kullanışlı olabilecek bir yemek takımına karar verebilirsiniz. 
  5. Sofranızda kullandığınız bardak ve çatal bıçak takımı gibi eşyaların rengine uyumlu bir seçim yapabilirsiniz. Hatta renkli bir mutfak için farklı renklerdeki yemek tabakları ve kaseleri seçerek kendi zevkinize göre bir takım oluşturabilirsiniz. 
  6. Büyük boyutlu tabakları sevseniz bile bulaşık makineniz ve mutfak dolabınızın boyutlarını ölçmeden önce bir karar vermemenizde fayda vardır. 
  7. Dekorasyonunuzla uyumlu bir yemek takımı için de renk seçimine özen gösterebilirsiniz. Örneğin bohem dekorasyon için turuncu ve mor gibi canlı renkler, İskandinav stili sadelik için krem ve kahve tonları, modern dekorasyon için ince çizgilere sahip açık mavi bir yemek takımı tercih edebilirsiniz.  

Yemek takımınıza karar verdikten sonra şıklığı tamamlamak için sofranıza suplayı da eklemeyi unutmayın. Evde supla yapımını anlattığımız ¨Kendin Yap Şıklığı Yakala: Supla Nasıl Yapılır?¨ başlıklı yazımızı okuyarak sofranızı tamamlayabilirsiniz.