Yemek Fotoğrafı Çekme İpuçları

Üzerinden kremalar akan harika bir pasta yaptınız ve bu iştah açıcı görüntüyü dostlarınızla da paylaşmak istediniz. Ancak çektiğiniz fotoğrafla sizin gördüğünüz birbirine uymuyor mu? Yemek fotoğrafçılığı hilelerini öğrenerek siz de tarifinizin iştah kabartıcı bir kareye dönüşmesini sağlayabilirsiniz. 

Hemen hatırlatalım, yemek fotoğrafı çekmek için profesyonel bir fotoğraf makinesine de ihtiyacınız yok. Evde cep telefonu ile profesyonel gibi fotoğraf çekmek için sadece bazı çekim ipuçlarını öğrenmeniz yeterli. İşte ¨Güzel yemek fotoğrafı nasıl çekilir?¨ sorusunun cevapları. 

1. Karar Verin

Yemeği önce gözle yediğimiz bir gerçektir. Fotoğrafınız gören kişilerin o yemeği yeme isteğinin uyanması gerekir. Bunu sağlamak için de ilk olarak yemeği odağa alabilecek kadar temiz bir arkaplan hazırlamanız gerekir. Tabak ya da tencereyi koyacağınız zemin parlak olmamalı ve yemek ile uyumlu bir renkte olmalıdır. 

Dondurma gibi yaz yiyeceklerinde açık mavi veya krem renkli mermer kullanabilirsiniz. Sıcak yemeklerde ise ahşabın sıcaklığından faydalanabilirsiniz. Son dönemlerde fotoğrafçılık trendlerinden biri olan koyu rengi kullanmak için de çizgili siyah bir zemini tercih edebilirsiniz. 

2. Kompozisyonu Ayarlayın

Güzel Yemek Fotoğrafçılığı İçin Zemin

Zemininiz ne renk olursa olsun kalabalıktan arınmış bir görüntüye sahip olması gerekir. Sade görünümlü zemin üzerine koyduğunuz yiyeceği bazı objelerle destekleyebilirsiniz. Tabağın yanına antika görünümlü bir çatal bıçak koyabilir, tencerenin altına sade bir örtüyü fotoğraf karesinin dışına uzanacak şekilde koyabilirsiniz. 

Fotoğrafınızın sadece iştah kabartmaması aynı zamanda görsel değerinin de yüksek olması için tarifinizle ilgili malzemeleri yanına serpiştirebilirsiniz. Etin yanına taze biberiye ve top karabiber ya da kremalı pastanın çevresine yaban mersini ya da ahududu gibi meyveler serpiştirebilirsiniz. 

Kompozisyon oluşturmak için kullandığınız malzemelerin tamamının karenin içinde yer almasına gerek yoktur. Bir kekik yaprağı fotoğraf köşesinden tabağa doğru uzanabilir ya da amerikan servisin bir kısmı fotoğrafın dışında kalabilir. Bu ayarlamalar fotoğrafa estetik bir görünüm katar.

3. Doğru Işığı Bulun

Michelin yıldızlı şefin elinden çıkmış gibi yemek fotoğrafı çekmek için ışığı doğru ayarlamanız gerekir. Eğer softbox gibi bir ışık kaynağınız yoksa gün ışığından faydalanabilirsiniz. Doğrudan aydınlatma yani güneşin yemeğe dik açıyla vurması karanlık alanların artmasına ve patates püresi gibi açık renkli yiyeceklerin dokusunun görünmemesine neden olur. Bu nedenle yemek fotoğrafını çekerken gölgeli bir ışığı yani gün batımına yakın bir zamanı tercih edebilirsiniz. Işığın omzunuzun üzerinden gelmesine dikkat edebilirsiniz. 

4. Açıyı Belirleyin

Yemek Fotoğrafı Çekmenin Sırları ve Işık

Dumanı üzerinde tüten bir çorbayı üstten çektiğiniz zaman buğulu bir görüntü elde edersiniz. Ancak sıcak yemeği karşıdan ve yakın bir açıdan çektiğinizde taze yemek görüntüsünü yakalayabilirsiniz. Yiyeceğin türü ve boyutuna göre farklı çekim açıları deneyebilirsiniz. Farklı açılardan fotoğraf çekerken titreme oluşturmamak için tripod yani üç ayak kullanabilirsiniz. 

Özellikle krem şanti gibi sarmal görüntüsü olan tarifleri önden çekebilirsiniz. Ön açıdan çekerken genel kompozisyonu vermek zor olabilir. Fotoğrafınızı hem önden hem de üstten çekerek yiyeceğin yanı sıra tarif malzemelerini de kareleyebilirsiniz.

5. Derinlik Katın

Fotoğrafınızın bir hikayesi olması için derinlik eklemeyi deneyebilirsiniz. Yemek ya da yemek malzemesi olan objenizi en öne koyabilirsiniz. Sonsuzluk hissi için arkasına krem ya da mermer görünümlü bir zemin asabilirsiniz. Hikayesini zenginleştirmek için de yemeğin arkasına bazı objeler yerleştirebilirsiniz. Örneğin bakır içerisine koyduğunuz tatlı ön planda dururken arkada kahve fincanları görünebilir. Bu derinliği verebilmek için öndeki fotoğrafı netleyip arkanın flu olmasını sağlamalısınız. 

6. Yemek Fotoğrafçılığı Malzemelerini Edinin

Yemek Fotoğrafçılığı Malzemeleri

Hazırladığınız yemek ne kadar güzel olursa olsun bazı malzemelerin varlığı olmadan şık bir kafe görüntüsünü veremeyebilirsiniz. Bunun için bazı temel malzemeleri almanızda fayda vardır. Sadece birkaç eskici ve ev tekstili mağazasına uğrayarak bu eşyaları edinebilirsiniz. Tabak fotoğraflarının vazgeçilmezi olan Alman ya da Rus yapımı eski çatallar için eskicilere göz atabilirsiniz.

Bu malzemeleri masa üzerinde kullanabilir ya da üzerlerine un ya da kakao serperek şekillerini elde edebilirsiniz. İçecek fotoğrafı çekmek için de olabildiğince ince bardaklar almalısınız. Bu bardakların içerisine atmak için de yapay buz alabilirsiniz.

Eskinin cazibesinden faydalanmayı da ihmal etmeyin. Kenarları atmış yani yaşanmışlık hissi veren emaye tabakları mutlaka mutfağınızda bulundurun. Donmuş meyve ya da pasta çekimi için siyah, parlamayan yani stone denilen servis tabaklarından alabilirsiniz. Siyah servis tabağı davetlerinize de şık bir dokunuş olacaktır.

Tabakların yanına yerleştirmek için keten peçete alabilirsiniz. Tavuk yemeğini mavi keten bir örtü eşliğinde yapmak fotoğrafınıza değer katacaktır. Fotoğrafta parlamaması için de sadece mat renkli tabakları tercih edin.