Yaz Sofraları için 5 Öneri

Yaz akşamlarının keyfi bambaşka! Hafif serin bir akşamüstünde, cırcır böceklerinin sesi eşliğinde balkonda ya da bahçede kurulan sofraları düşünün. Tüm ailenin bir araya geldiği ve neşeli sohbetlerin yapıldığı sofralar… 

Peki; birbirinden lezzetli, hafif yaz yemekleri ve serin içeceklerle dolu olan bu sofraları farklı dekorasyon fikirleriyle daha da güzelleştirmeye ne dersiniz? Aklınızda yazın neşesini yansıtan bir masa düzeni için fikirler yoksa bize kulak verebilirsiniz. Çünkü klasik dekorasyon önerilerini geride bırakacak ve sofralarınızı yaz renkleriyle donatacak önerilerimizle sizinleyiz. 

Daha fazla vakit kaybetmeden önerilerimizi vermeye başlayalım ve yaz neşesi sofranıza gelsin!

1. Masanızda Farklılık Yaratacak Sofra Akımlarını Deneyin 

Yaz Sofralari Önerileri

Yaz sofraları için rahatlıkla yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz eğlenceli bir alan diyebiliriz. Çünkü bu sofralarda tekdüzeliğe ve sıkıcılığa yer yok. Aklınıza gelen tüm renkli fikirleri yaz dekorasyonunda deneyebilirsiniz; konu sofra olsa bile. 

Yaz mevsimi, hareketliliğin ve canlılığın bir yansımasıdır. Bu nedenle resmi ve görkemli sofralar yerine daha özgün, sıcak sofra sunumları tercih edebilirsiniz. Yani aslında yemek takımları, masa örtüsü ya da peçeteler birbirinin takımı ya da benzer rengi olmak zorunda değil. Zıt renklerle kontrastlar yaratabilir, farklı yemek takımlarını birbirleriyle eşleştirebilirsiniz. 

Örneğin 4 kişilik bir yemek yenecek ise iki yemek tabağını hareketli çiçekli tabak modellerinden, diğer ikisini ise düz ama canlı renklere sahip tabaklardan seçebilirsiniz. Böylelikle sofranıza daha özgür bir ruh katmış olursunuz. 

2. Yazın En Güzel Renklerini Sofranıza Taşıyın

Yaz Sofraları

Şimdi gözlerinizi kapatıp yazın baskın tonlarını düşünün. Mavi, beyaz, sarı, mor… Yaz mevsimi içinde çok fazla renk barındırıyor. Bu nedenle yaz ruhunu yemek masasına taşımak için bu renkleri çekinmeden kullanmalısınız. 

Renkleri kullanırken elbette sadece yemek takımlarıyla sınırlı kalmayın. Yazın verdiğiniz yemekler, davetler söz konusu olduğunda resmi masa örtülerini, koyu renk aksesuarları rafa kaldırın. Bunlar yerine pratik Amerikan servisler, renkli masa örtüleri, peçeteler ve sofra aksesuarları her zaman elinizin altında olsun.

3. İlham Periniz “Doğa” Olsun

Pek çok konuda doğa bizim ilham kaynağımız. İnsan kendini ne zaman daha iyi hissetmek isterse içgüdüsel olarak doğaya yönelir. Yani yazın kendiniz ya da sevdikleriniz için hazırlayacağınız sofralarda da doğal dokunuşlara yer verebilirsiniz. Doğal dokunuşlar demekle neyi mi kastediyoruz?

Şöyle ki yeşil, mavi, sarı ya da beyaz gibi doğadaki renklerin kullanımlarının yanında masanıza mermer görünümlü vazoların içinde canlı dekoratif çiçekler koyabilirsiniz. Ayrıca hasır tasarımlar sofrada doğal bir hava yaratmanın en büyük yardımcılarından biridir. Buna yönelik olarak meyve ikramı yapacaksanız taze meyveleri dekoratif sepetlerin içinde sunabilir, misafirleriniz için doğal sunumlar hazırlayabilirsiniz. 

Yaz geceleri için masanızda minik mumluklar kullanmanızı öneririz. Tekli çiçek formundaki minik mumluklarla masanıza istediğiniz ışıltıyı rahatlıkla verebilirsiniz.

4. Serin İçeceklerin Sunumuna Ekstra Özen Gösterin 

Yaz sıcağında genellikle hafif yemekler yemeyi tercih ederiz. Et yemekleri yesek bile yanına mutlaka ferahlatıcı zeytinyağlılar, salatalar yaparız. Bu leziz yemeklerin yanına da en çok da serin içecekler yakışır. Özellikle menüde ev yapımı bir limonata ya da taze sıkılmış meyve suyu varsa serin tatlarıyla masanın bir numarası kesinlikle onlar olur. 

Diğer yandan bu içeceklerin güzel bir şekilde sunulması da fazlasıyla önemli bir nokta. Biz serin içecek sunumlarında her zaman temiz, ferah ve doğal bir görünüm veren cam sürahileri kullanmanızı öneriyoruz. Böylelikle hem içeceklerin rengi çok daha güzel görünür hem de şık bir sunum elde etmiş olursunuz. Ek olarak misafirlerinize daha keyifli bir içim sunmak istiyorsanız içecekleri kadehlerde servis edebilirsiniz. 

Bu konuda ufak bir öneri daha verelim: Masada su servisi yaparken suyun daha güzel görünmesini istiyorsanız içine salatalık, yeşil elma ya da limon dilimleri atabilirsiniz. 

Serin İçecekler

5. Yaz Aylarında Sofranızda Mutlaka Şal ve Yastık Bulundurun

Evimizde misafirlerimizi ne kadar rahat ettirirsek o kadar iyi hissediyoruz, değil mi? Misafirlerimiz için yapacağımız her şey de soframızın önemli bir parçası. Buradan yola çıkarak açık havada yenilen yemeklerde hafif serin yaz akşamlarını hesaba katarak omuza alınabilecek şal türü eşyalar bulundurmak faydalı olabilir. Böylece misafirler, sandalyelerin arkasına asacağınız şalları üşüdüklerinde hemen kullanabilir. 

Hararetli sohbetler edilen bu keyifli sofralarda, sandalye üstünde çok uzun zaman geçirmekten bel ya da sırt bölgesi rahatsız olabilir. Sohbetlerin daha uzun sürmesini istiyorsanız yine sandalyelerin yanında yaz dekorasyonu konseptini yansıtan yumuşak yastıklar bulundurabilirsiniz. Sandalyelerinizin oturma yeri yastık koyacak kadar geniş değilse de bu yastıkları istenildiği zaman hemen vermek adına sofranızın yakınlarında bulundurabilirsiniz.  

Uzun yemekler yenen, sohbetler edilen ve yaz akşamlarının güzelliğini ortaya çıkaran sofralar için birbirinden güzel önerileri sizin için sıraladık. Sevdiklerinizle bu güzel sofraların mutluluğunu her zaman paylaşmanızı ve tavsiyemelerimizle beraber bu sofralardan aldığınız keyfi daha da artırmanızı diliyoruz!