Uzaktan Eğitimde Başarıyı Yakalama

¨Okulun ilk günü¨ hem öğrenciler hem de anne babalar için heyecan verici bir zaman dilimiydi. Bu günlerde yani pandemi sonrası dünyada ise okulun ilk günü belirsizlik hissini yaşatıyor. Çocuklarının motivasyonunu nasıl koruyacakları, dersleri takipte izlenmesi gereken yol ve başarıya götüren adımların neler olması gerektiği konusunda ebeveynlerin aklında soru işaretleri oluşuyor. 

Ebeveynler, artık okul dışında eğitim gören çocuklarının evde de başarılı olmaları için ne yapmaları gerektiğini merak ediyor. Siz de çocuğunuzun eğitimine nasıl destek olacağınızı merak ediyorsanız korona sonrası online eğitimde başarı ile ilgili derlediğimiz ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimde Başarıyı Yakalamanın Sırları

Öğrenciler Kovid-19 pandemisi sonrası ilk uzaktan eğitim deneyimlerini yaşadılarsa da bu kısa bir süre için oldu. Şimdi ise öğrencileri uzaktan eğitimle geçme ihtimali bulunan uzun bir eğitim öğretim yılı bekliyor. Uzaktan eğitimin ne kadar süreceği belli olmasa da öğrenciler bu dönemde kayıp yaşamamak için ailelerinin de desteğine ihtiyaç duyuyor. Ebeveyn olarak bu yeni sorumluluk karşısında stres yaşamadan çocuğunuza destek olmak için şu yöntemleri takip edebilirsiniz:

1. Öğrenme ve Çalışma Saatlerini Planlayın

Uzaktan Eğitimde Başarı

Ev ortamında gerçekleştirildiği için öğrenciler uzaktan eğitimi bir tür tatil dönemi ya da hafifletilmiş öğrenim gibi algılayabilir. Ancak okulda sahip oldukları saat düzenine evde de uydukları zaman öğrenme sürekliliğini sağlayabilirler. Eğer okulun belirlediği bir zaman dilimi yoksa çocuğunuzun ders saatlerini siz periyotlara bölebilirsiniz. Bunu yaparken onun zihninin en açık olduğu sabah saatlerini tercih edebilirsiniz. 

Çok sevdiği bir çizgi filmin olduğu saat gibi belirli zamanları boş bırakarak dikkatini dağıtacak bir şey olmamasını sağlayabilirsiniz. Online eğitimin dışında ise çocuğunuzun eskiden olduğu gibi belirli bir süreyi ders tekrarına ayırmasına özen gösterebilirsiniz. 

2. Özel Bir Çalışma Alanı Belirleyin

Uzaktan Eğitimde Neler Yapılabilir

Sınıf ortamında çocuğunuzun konsantre olmasını sağlayan unsurları siz de evinizin bir odasında oluşturabilirsiniz. Dikkat dağıtacak bir eşya kalabalığının olmadığı, açık renklerde boyanmış bir duvarı olan ve çocuğunuzun eşyalarını rahatlıkla yerleştirilebileceği bir köşe seçebilirsiniz. 

Çocuğunuzun dik oturabilmesi için ayaklarının yere değebileceği yükseklikte bir masada çalışmasını sağlayabilirsiniz. Televizyon ve kardeşlerinin odasından uzakta yani daha sessiz bir alanda çalışmasına özen gösterebilirsiniz. Çocuğunuza ideal bir çalışma alanı yaratmak için ¨Evinizi Sınıfa Çevirmenin 5 Pratik Yolu: Ev Okulu Önerileri¨ yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Günlük Kontroller Yapın

Online Eğitimde Başarılı Olmak

Kahvaltınızı yaptıktan sonra çocuğunuzla o güne dair arkadaşça bir konuşma yapın. Bu konuşmanın içerisinde günlük hedeflerine dair sorular sorabilirsiniz. Gün başlarken çocuğunuza ¨Bugün zamanınızı nasıl geçireceksiniz?¨ ya da ¨Yardım etmek için neler yapabilirim?¨ gibi sorular sorabilirsiniz. 

Bu sorular hem çocuğunuzun günlük hedefini hatırlamasına hem de sizin eğitimi ile ilgili bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Ancak unutmayın ki anne baba olarak bir öğretmen rolünü üstlenmeniz gerekmez. Çocuğunuzun ilerlemesi ile ilgili bilgi sahibi olmanız, gerekli alanlarda onun destek alması için öğretmeni ile iletişime geçmenize yardımcı olabilir. 

Gün sonunda ise çocuğunuza ¨Bugün hangi yeni bilgileri öğrendin ya da keşfettin?¨ ve ¨Yarının daha iyi olması için neler yapabiliriz?¨ gibi sorular sorabilirsiniz. 

Çocuğunuzun cevapları sizin ona nasıl yardımcı olacağınız konusunda rehberlik eder. Kimi zaman sadece zorlandığı bir konuyu sizinle paylaşıp duygusal olarak rahatlar. Yaşadığı rahatlama ise ertesi gün ekran karşısında daha özgüvenli şekilde derse katılımını sağlayabilir.

4. Stresini Yönetmesine Yardımcı Olun

Uzaktan Eğitimde Stres Yönetimi

Koronavirüs pandemisi, yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de stres yaşatan bir durumdur. Çocuklar da belirsizlik hissi ile başa çıkmakta zorlanabilirler. Bu da okul başarılarının olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Çocuğunuzun, yaşadığı başarısızlıklara odaklanmaması için onunla iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Bu sürecin geçici olduğunu ve tüm öğrencilerin de bu süreci yaşadığını ifade edebilirsiniz. 

Uzaktan eğitim sürecine adapte olmada güçlük yaşamasının normal olduğunu belirtebilirsiniz. İçsel motivasyonunu geri kazanmasını sağlamak için artık kendi eğitiminden sorumlu olduğunu ve bunu başaracağını söyleyebilirsiniz. Öğretmeni ile de iletişim halinde olarak canlı ders saatleri içerisinde çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu ders desteği ve motivasyonu vermesini isteyebilirsiniz. 

Çocuğunuzun hedeflerine varmasını sağlamak için sevdiği bir arkadaşı ile çalışma rutini oluşturmasını tavsiye edebilirsiniz. Online ortamda düzenli olarak arkadaşı ile çalışan çocuğunuz hem rekabet hem de keyif duygusu ile tekrar motivasyonunu yükseltebilir.

5. Ekran Zamanını Eğitim İçin Artırın

Uzaktan Eğitimde Ekran Süresi

¨Uzaktan eğitimde neler yapılabilir?¨ sorusunun cevabı teknoloji ile de yakından ilgilidir. Çocuğunuzun öğrenme sürecini desteklemek için öğretmeninin de tavsiye ettiği eğitim videolarını seyretmesine izin verebilirsiniz. 

Ekran karşısında denetimli bir şekilde geçirdiği bu süreyi eğitiminin bir parçası olarak kabul edebilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına göre ekran zamanında eğitim odaklı bir artış yapabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun ilgi alanına ve genel kültürünü geliştirmeye yönelik belgeseller seyretmesini sağlayabilirsiniz.