Teraryum El Yapımı

Ev ve iş yeri gibi sıklıkla vakit geçirdiğimiz alanları güzelleştirmek, o alanlara kendimizden bir şeyler katmak istiyoruz. Evde odamızın bir köşesine koyduğumuz bitkilerle mumlar ya da iş yerinde çalışma masamıza koyduğumuz aksesuarlarla çerçeveler bunun bir kanıtı. 

Bu aksesuarların seçimi ise oluşan trendler ve dekorasyon tarzları çerçevesinde şekilleniyor. Örneğin son yıllarda en moda aksesuarlardan biri teraryumlar. Piyasada farklı farklı ve inanılmaz güzellikte teraryum çeşitleri bulunuyor. Ama yine de hazır almak yerine el emeğinizle bir teraryum yapmak istiyorsanız bu konunun tüm inceliklerine yazımızda değineceğiz. Tabii önce “Teraryum nedir?” sorusunu cevaplayıp ardından farklı malzemelerle yapılan teraryum türlerini keşfetmeye başlayalım. 

Teraryum Nedir?

Teraryum Nedir

Teraryum kelime anlamıyla “toprak akvaryum” anlamına gelir. Cam duvarların içinde doğal bir ortam oluşturarak bitki yetiştirmenizi sağlar. Bu küçük ama şık ekosistem, son yıllarda dünyada ve ülkemizde de oldukça popüler. Evine, yaşam alanlarına doğayı taşımak isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. 

Ayrıca evinize daha fazla doğal detay katmak istiyorsanız “Aksesuar Tasarımı ile Evinizde Doğayı Hissedin” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Şimdi, teraryum sahibi olmak isteyenler için bu minyatür ekosistemi yakından inceleyelim. 

Teraryum Türleri Nelerdir? 

Teraryumlar çeşitleri 3’e ayrılır. Bunlar aşağıdaki gibidir: 

 1. Tabak Teraryum: Tabak teraryumların üstü ve kenarları açıktır. Bitkili şık bir alan oluşturmak için kullanılırlar. 
 2. Kişisel Teraryum: Etrafı ve üstü tamamen kapalı olan teraryumlardır. Duruma göre üzerinde çok az açıklık bulunabilir. 
 3. Hayvan Teraryum: Yan taraflarında havanın girmesi için açıklıklar bulunur. Üstü ise tellerle kaplanmıştır. Cephelerden birinde ise müdahale için boşluk vardır. Böcekler ya da sürüngen hayvanlar için yapılır. 

Kendinize ya da sevdiklerinize dekoratif, şık bir teraryum almak istiyorsanız Bella Maison teraryum çeşitlerine göz atabilirsiniz. Hayranlıkla baktığınız teraryumları evde yapmak için ise bize kulak vermeye devam edin! 

Evde Teraryum Yapmanın Püf Noktaları

Teraryum Yapımı

Hayalinizdeki teraryumu evde oldukça hızlı bir şekilde hazırlayıp evinizin bir köşesine koyabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. O halde şimdi, “Evde teraryum nasıl yapılır?” sorusunun cevabını vermeye başlayalım. 

Teraryum yapmadan önce ihtiyacınız olan malzemeleri toparlamanızda fayda var. Bu malzemeleri ise aşağıda bulabilirsiniz: 

Teraryum Yapmak İçin Gerekli Malzemeler 

 • Cam fanus ya da cam kavanoz
 • Teraryum toprağı (torf)
 • Ufak çakıl taşları
 • Teraryum bitkileri (sukulent, kaktüs, fitonya, Japon şemsiyesi gibi)
 • Aktif karbon ya da mangal kömürü
 • Dilediğiniz süs eşyaları
 • Uzun cımbız

Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra el yapımı teraryum için harekete geçebilirsiniz. Aşama aşama teraryum yapımına göz atalım: 

1. Aşama

Öncelikle teraryum yapacağınız cam kabı güzelce yıkayın. Duruladıktan sonra ise tamamen kurumasını bekleyin. 

2. Aşama

Tamamen kuruyan kaba çakıl taşlarını düzgün bir şekilde yerleştirin. Çakıl taşları, sulama ile altta biriken suyun bitkileri çürütmesine engel olur. 

3. Aşama

Çakıl taşlarının üzerine aktif karbonu ya da mangal kömürünü yayın. Bunlar toprağın böceklenmesini engelleyerek bitkilerinize daha uzun süre bakmanızı sağlayacaktır. 

4. Aşama

Torf denilen toprağı kömürlerin üzerine yerleştirin. Hafifçe bastırın ve oturmasını sağlayın. Çeşitli ürünlerle zenginleşen toprakta bitkileriniz daha sağlıklı olacaktır. 

5. Aşama

Bu işlemlerden sonra sıra bitki dikiminde. Toprakta bitkilerin köklerini açıkta bırakmayacak kadar çukurlar açın. Ama kömür katmanına kadar inmemeye özen gösterin. Ardından bitkileri çukurlara yerleştirerek yerlerini sabitleyin. 

6. Aşama

Bitkilerinizi yerleştirdikten sonra bir sprey şişenin içine su doldurup toprağı hafifçe sulayın. Toprağın nemli kalmasına dikkat edin. Bu aşamadan sonra teraryumun içine maket gemiler, figürler ya da renkli taşlar koyabilirsiniz. Tabii süs eşyalarının bitkilere zarar vermediğinden emin olun. 

Teraryumu en güzel şekilde hazırladınız, ama bitmedi. Bundan sonraki dönem için teraryum bakımını da bilmeniz şart. Teraryum bakımı çok uğraştırıcı olmasa bile belli incelikler barındırıyor. Şimdi o inceliklerden bahsedelim: 

Teraryum Bakımının İncelikleri 

Teraryum Bakımı

Teraryum bakımıyla ilgili püf noktaları aşağıda bulabilirsiniz: 

 • Teraryumu doğrudan güneş alan bir yere koymayın. Aşırı sıcak, teraryum bitkilerini çürütebilir. 
 • Teraryumdaki bitkiler türlerine göre farklı zamanlarda sulama ister. Kaktüsleri ayda bir, diğer bitkileri ise haftada bir olacak şekilde sulayabilirsiniz. 
 • Ne zaman sulamanız gerektiğinden emin olamıyorsanız toprağın nem oranını kontrol etmek faydalı olacaktır. 
 • Sulama işlemi için sprey şişe kullanabilirsiniz. Böylelikle aşırı su yüklemesi yapmaktan kaçınmış olursunuz. 
 • Teraryumların toprağını sık sık değiştirmek yerine 1.5-2 yılda bir yenileyebilirsiniz. 
 • Teraryumun içinde farklı bitkiler ya da otlar gördüğünüzde zaman kaybetmeden temizlemelisiniz. Çünkü bu bitkiler diğerlerine zarar verebilir. 
 • Teraryum camı yosun tutarsa bu durum bitkinin gereğinden çok güneş aldığını gösterir. Böyle bir durumda yosunları temizleyip hemen yerini değiştirmelisiniz. 

Gün içinde sıklıkla vakit geçirdiğiniz yaşam alanlarını güzelleştirmek ya da sevdiklerinize el emeği bir hediye hazırlamak için evde teraryum yapımı aşamalarını takip edebilirsiniz. İnanıyoruz ki emeğinizin sonucunu görünce siz de çok memnun olacaksınız!