Valiz Hazırlama

Tatil heyecanı, plan yapmaya başladığınız anda başlar ve güzel tatil anılarınızı andıkça da aynı heyecanı duymaya devam edersiniz. Özellikle bütün yılın yorgunluğunu attığınız deniz tatiliniz için eksiklerinizi tamamlamaya başladığınız alışverişiniz, içinizi pozitif enerjiyle doldurur. 

İster uzun bir tatile çıkıyor olun ister küçük bir hafta sonu kaçamağı yapın, tatile giderken mutlaka yanınıza almanız gereken şeyler vardır. Tabii ki öncelikle kıyafetlerimize, mayolarımıza, şortlarımıza, ayakkabılarımıza valizimizde yer verdiğimizi varsayıyoruz. Sonrasında konu detaylara geldiğinde ince düşünmek şart. Tatile eksiksiz gitmek, aksaklık yaşamamak ve öngörülmeyen masraflardan kaçınmak için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Peki, tatile giderken mutlaka yanımıza almamız gereken şeyler nelerdir, gruplayarak listeleyelim:

1- Plaj havlusu ve peştemal

Özellikle son birkaç yıldır plajda peştemal kullanmak çok fazla tercih edilen pratik bir yöntem olarak hayatımızda yer buldu. Denizden ya da havuzdan çıktığınızda plaj havlunuzla kurulanıp peştemalinize sarınabilir veya plaj havlunuzu sadece şezlonga sermek için kullanıp kurulanma işleminizi peştemal ile yapabilirsiniz. Eğer isterseniz yanınıza büyük bir plaj havlusunu alıp ağırlık oluşturmak yerine kolayca rulo haline getirip plaj çantanıza attığınız hafif bir peştemalle de yüzmeye gidebilirsiniz. 

Peştemal Bella Maison

2- Plaj çantası ve mini el çantası

Güneş kreminizi, taşınabilir şarj cihazınızı, kitabınızı, güneş gözlüğünüzü, kulaklığınızı, havlu ve peştemalinizi plaja giderken yanınızda götürmeniz gerektiğinde bir plaj çantasına ihtiyaç duyacağınız konusunda hemfikiriz. Ancak paranızı, kredi kartınızı, cep telefonunuzu ve plaj çantanızın derinliklerinde kaybolmaması gereken diğer tüm küçük eşyanızı içine koyabileceğiniz ve gerektiğinde elinize alıp plajın yakınındaki büfeye ve markete gidebileceğiniz mini bir el çantasını da mutlaka yanınıza alın. Ne kadar hayat kurtardığını göreceksiniz. Plaj çantanızda taşıyabileceğiniz şık ve kullanışlı bir el çantası modelini buraya bırakıyoruz. 

El Çantası Tatil

3- Terlik ve deniz ayakkabısı

Ayağınızı vurmayan, parmak arası terlik giyiyorsanız özellikle parmak aranızı tahriş etmeyen bir çift plaj terliği ve dibi taşlık bir denize gidiyorsanız ayağınızı taş batmasından koruyacak bir çift deniz ayakkabısı mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken şeylerin başında geliyor. Daha berrak ve temiz olduğu için çakıllı denizi tercih edenlerdenseniz hem sivri taşlar hem deniz kabukları hem de deniz kestaneleri için deniz ayakkabısı bulundurmak şart. 

4- Sinek kovucu sprey

Eğer ağacı, yeşili bol bir bölgeye gidiyorsanız tatil alışverişi listenize mutlaka sinek kovucu sprey de ekleyin. Geceleri rahat uyuyabilmek ya da bahçede, balkonda rahatça oturabilmek için yanınızda sinek kovucu bulundurmak önemli. Özellikle küçük çocuğunuz varsa bu ihtiyaç daha da önem kazanacak.

5- Şapka, şemsiye, sandalye

Eğer kendi aracınızla çıkacağınız maceracı ve özgür bir tatile hazırlanıyorsanız; koyları, plajları gezip sevdiğiniz, beğendiğiniz yerde durup gönlünüzce yüzmek ve vakit geçirmek istiyorsanız arabanızın bagajına mutlaka bir şemsiye ve kişi sayısı kadar kamp sandalyesi koymayı unutmayın. Her yerde plaj, kiralık şemsiye ve şezlong bulmanız ya da bunları satın alacak bir yer bulma imkanınız olmayabilir. Şemsiyesiz kaldığınız anda güneşin zararlı ışınlarından kendinizi koruma ihtimaliniz de azalır. Tabii aynı sebeple yanınıza mutlaka sizi koruyacak geniş çeperli ya da siperlikli bir şapka almanız da oldukça önemli. 

Şapka Şemsiye Sandalye

6- Kişisel bakım ve kozmetik ürünleri

Şampuan, duş jeli, diş fırçası, diş macunu, nemlendirici krem, tarak, toka, cımbız, makyaj temizleyici mendil ya da pamuk… Günlük olarak kullandığınız ne varsa ağızlarının açılmayacağından emin olacağınız bir biçimde kapatıp önce küçük bir makyaj çantasına, sonra da valizinize yerleştirin. Bunların dışında düzenli olarak kullandığınız ilaçlar ve acil durumlarda lazım olacak bazı ilk yardım malzemeleri (yara bandı, yanık kremi, ağrı kesici vs.) bulundurmanızı da tavsiye ederiz. 

7- Konfor artırıcı diğer ürünler

Yoklukları bir felaket olmayan, ama varlıkları konforunuzu artıracak bazı ürünlerden de bahsetmeden geçmeyelim. Örneğin minik bir seyahat ütüsü, valizinizde kırışan kıyafetlerinizi yeniden tiril tiril giymeniz için size büyük kolaylık sağlayacak. Aynı şekilde kalacağınız tesiste bulunmama ihtimaline karşı seyahat boy saç kurutma makinesi de işinize yarayacak bir diğer ürün. 

Bir plaj işletmesine gitmeyecekseniz, ıssız ve sakin plajları tercih ediyorsanız yanınızda portatif soğutucu bulundurarak gün içinde tüketeceğiniz yiyecek ve içecekleri burada muhafaza edebilirsiniz. Portatif buzdolabının içine attığınız buzlar yiyeceğinizi taze, içeceğinizi serin tutmaya yetecektir. 

Akdeniz bölgesinde, yani denizdeki tuz seviyesinin yüksek olduğu bir yerde tatil yapacaksanız yanınızda deniz gözlüğü bulundurmanız çok daha rahat yüzmenizi sağlayacaktır. Eğer dalmayı seviyorsanız şnorkel ve palet de valizinizde kendilerine yer bulabilirler.

Çocukla Tatil

8- Çocuklu aileler için

Çocuklu ailelerin tatile giderken dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerin başında, çocukların plajda sıkılmadan saatlerce oynayabileceği oyuncaklar götürmek ve denizde rahatça yüzmesini sağlayacak şişme kolluk, simit gibi ürünler bulundurmak yer alıyor. Bunların dışında çocuklar için özel olarak geliştirilmiş güneş kremi, kumda oynarken ayakları yanmasın diye giyeceği deniz patiği ve şapka da mutlaka yanınızda bulunması gereken şeylerden.