Yazlık Ev

2020 yaz mevsiminde yazlık evler hiç olmadığı kadar itibar görecek, özenilecek ve belki yeniden dekore edilecek. Hala evlerden çalışılmaya devam edilirken bu vakti yazlık evlerde değerlendirme fikri herkes için çok cazip bir seçenek olmaya başladı. Özellikle çocuklu aileler uzun süredir sokaklardan mahrum kalan çocukları için yazlık evleri bir kaçış yolu olarak görecek.

Peki, hazır yazlık evlerde uzun vakitler geçirilecekken trendlere uygun bir şekilde evlerde ne tür değişiklikler yapılabilir, onlara göz atalım:

1- Önce Badana Boya

Badana Boya

Yazlığınızı en son ne zaman boyattınız? Eğer vakit geldi diyorsanız size önerimiz bütün duvarları beyaza boyayıp sadece tek bir duvarı farklı bir renge boyamak olacak. Örneğin tercihinize göre turkuaz ya da pembe tonlarında bir renge boyatarak duvarlarda kontrast ve alan derinliği yaratabilirsiniz. Bu boya tarzı sizi aksesuar seçiminde de özgür kılacaktır.

2- Hasır, Keten ve Jüt Kumaşlar Kullanın

Hasır Keten Aksesuar

Yazlık ev dekorasyonunda kullanılan kumaşlar bize her zaman yazı hatırlatacak hafiflikte olmalı. Bu yüzden ev tekstili ürünlerinde olabildiğince yaza ait olan hasır, keten ve jüt kumaşlar tercih edilmeli. Kanepenizin üzerini süsleyen renkli keten kumaştan kırlentler, sofralarınızda kullanacağınız Amerikan servisleri bu kumaşları evinizde sergilemeniz için size yeterli alanı verecektir. 

Bunun yanı sıra  halı yerine tercih edeceğiniz yıkaması ve kullanması daha kolay örgü kilimler de yine bu kumaşlarla kombinleyebileceğiniz bir diğer dekorasyon ürünü olacak. Bu materyallerin ham ve doğal görünümü size diğer aksesuar seçimlerinizde patlayan renk seçme özgürlüğü verecek.

3- Aksesuarlarda Özgür Olun

Arno King Nevresim Takımı

Yazlık dekorasyonu söz konusu olunca aksesuar kullanımını biraz ihmal edebiliyoruz. Halbuki içinde zaman geçirdiğimiz her alanı güzelleştirmek ve tadını çıkarmak gerek! O halde gelsin mis kokulu mumlar, taze kır çiçekleriyle süsleyeceğimiz vazolar, yazın ruhunu taşıyan içimizi açacak objeler

4- Bahçe ve Balkonlarda Rattan Rahatlığı

Rattan Mobilya

Yazlık deyince gözünüzün önünde ilk beliren görsellerden biri belki de rattan bahçe mobilyalarıdır. Saatlere yayılan uzun akşam yemeklerinin, çay ve kahve keyfinin yapıldığı yazlık bahçelerine ve balkonlarına hem hafifliğiyle hem de kolay temizlenme konforuyla rattan mobilyalar yakışır. Aylar sonra döndüğünüz yazlık evinizde tozlanmış rattan mobilyalarınızı sadece su tutarak hızlıca yıkayabilirsiniz.

5- Sofralar Çiçeklensin, Renklensin!

Sofra Çiçekleri

Şık Sofraların Olmazsa Olmazı: Sofra Aksesuarları yazımızda da daha önce bahsettiğimiz gibi ne amaçla ve kaç kişi için hazırlanıyorsa hazırlansın şık bir sofraya oturmak her zaman çok önemlidir. Gerek seçtiğiniz yemek takımınızla gerek sofra aksesuarlarınızla bu şıklığı tamamlamak sizin elinizde. Yazlık evlerdeki sofranızda da bu yaz eski tabaklarınızı değiştirip kır çiçeklerini evinize taşıyacak çiçekli porselenleri, rengarenk kahvaltı takımlarını ya da yazlık temasına uygun mavi beyaz tabakları tercih edebilirsiniz.

6- Yatak Odalarında Yenilik Vakti

Yatak Odası Nevresim Takımı

Bu yaz nevresim ve havlu takımlarında değişim herkesin gündeminde. Sağlığınız İçin: Evde Sık Değiştirilmesi Gereken 9 Eşya yazımızda da bahsettiğimiz gibi pandemi sürecinde hijyen kaygısıyla ömrünü tüketmiş ev tekstili ürünlerimizi değiştirme yoluna gittik. Yazlık evlerimizde hijyeni sağlamak için de eski pike takımlarımızı değiştirmenin vakti geldi. Hazır değiştiriyorken de en iç açıcı renkleri, en ferah kumaşları tercih etmememiz için hiçbir sebebimiz yok elbette. 

Bu yaz yazlık evinizin yatak odasını Bella Maison Mandala Desenli Mavi Beyaz Pike Takımı ile süslemeye ne dersiniz? Marin renklerin hakim olduğu bu takım, evinizin geri kalanıyla da bir ahenk içerisinde olacak ve %100 pamuk kumaşıyla size sağlıklı bir uykunun kapılarını açacak.

7- Banyo ve Plaj Havlularını Unutmayın!

Kadın Banyo Takımı

Nevresim ve pike takımlarında olduğu gibi uzun zaman kullandığınız, yumuşaklığını kaybetmiş havlularınızı değiştirmeniz gerekiyor. Banyonuzda asılı duran banyo ve plaj havlularınızı evinizin yenilenen ruhuna uygun bir hale getirerek evin tamamında bütünlük sağlayabilirsiniz. Havlularınızı seçerken %100 pamuklu modeller seçmeye özellikle dikkat etmenizi öneririz. 

Tavsiyelerimizle eviniz artık bir Instagram evi olmaya müsait. Tüm yaz boyunca yazlık evinizin farklı alanlarında çekeceğiniz fotoğraflarla sosyal medyaya damga vurmaya hazır olun!