Şık Sofra Aksesuarları

Ara sıra dekorasyon dergilerinin sayfalarını karıştırırken orada gördüğümüz evlerin ve sofraların görünümlerine imreniyoruz. Renk kullanımları, özenle hazırlanmış detaylar, her şeyin bir ahenk içinde olması kendine hayran bırakıyor. 

“Ben de böyle bir masa dekorasyonu yapabilir miyim acaba?” diye düşündüğünüzü biliyoruz. Stilinize ve evinizin tarzına uygun doğru seçimler yapıp işin içine biraz da özgünlük katarsanız elbette böyle kusursuz sofralar kurabilirsiniz! 

O halde misafirlerden iltifatlar alacağınız bir sofra dizaynı nasıl yapılır, hangi sofra aksesuarlarını kullanmak gerekir gibi soruların cevaplarını vermeye başlayalım.  

Kendinize Bir Stil Belirleyerek Başlayın

Şık bir sofra için elbette sofra aksesuarları, masa örtüsü, yemek takımlar çok önemli; ama konuyu biraz daha temelden ele almamız gerekiyor. Çünkü sofrada karmaşık bir görüntünün oluşmasını istemeyiz. Ayrıca farklı ve özgün olan her zaman daha fazla ilgi çeker.

Bu nedenle tıpkı giyim konusunda olduğu gibi sofra dekorasyonu ve aksesuarları konusunda da bir stil belirlemeniz şart. Bu çizgiyi belirlerken de elbette genel beğenilerinizi, hatta giyim tarzınızı bile göz önünde bulundurmalısınız. 

Mevsimsel Güzellikleri Göz Önünde Bulundurun

Her mevsimin ayrı bir güzelliği var. Bizim tavsiyemiz, sofra aksesuarlarınızı seçerken bu zenginliklerden faydalanmayı unutmamanız yönünde. 

Örneğin dikkat çekici sofra aksesuarı olarak taze mevsim çiçekleri veya mevsim meyveleri kullanabilirsiniz. Sofranıza sezonluk olarak yaptığınız estetik dokunuşlar, aynı zamanda stilinizi tamamlayan önemli bir unsur haline gelebilir. 

Aralara Işıltı Serpiştirmeyi İhmal Etmeyin

Sofra aksesuarları, masanın tarzını güçlendirmek için harika yardımcılar. Bu nedenle de masanızın daha iddialı görünmesini sağlamak ya da eksik olduğunu düşündüğünüz kısımları tamamlamak için onları mutlaka kullanmalısınız. 

Örneğin ışık, güzel sofralarda aranan detaylardan. Bu nedenle şamdanlar/mumluklar, farklı renklerde dekoratif mumlar şık sofraların olmazsa olmazı. Bunların yanında sunum tabaklarının arasından gezdireceğiniz led ışık kabloları da istediğiniz ışıltıyı elde etmenize yardımcı olabilir. 

Detaylarla Biraz Daha Fazla İlgilenin

Her konuda detaycı olmak, daha iyi bir iş çıkarmamıza yardım eder. Sofra aksesuarları da masaların ince detaylarıdır. Bu nedenle onların seçiminde yukarıda bahsettiğimiz noktalara dikkat edeceğiniz gibi bu detayları çoğaltabilir ve masanın diğer parçalarıyla olan uyumunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Detayları çoğaltmakla neyi anlatmak istediğimizi merak etmiş olabilirsiniz. Aslında sofra süsleme aşamasından bahsediyoruz. Sofranızı kendi eseriniz olarak düşündüğünüzde, yemekler için herhangi bir işlevi bulunmasa bile bu eseri zenginleştirmek adına bazı aksesuarlara daha fazla yer açabilirsiniz. Yani masada konsepti tamamlayan minik biblolara, fenerlere, küçük ve şık el aynalarına yer verebilir; tasarımlarıyla öne çıkan teraryumlar bulundurabilirsiniz. 

Sofra Aksesuarları

Seçtiğiniz Bardakları ve Peçeteleri Daha Şık Gösterin

Bardak, peçete gibi eşyalar her sofranın olmazsa olmazlarıdır. Elbette bardak ve peçete tercihleriniz için şık ve kendi tarzınıza uygun seçimler yapmışsınızdır. Fakat bunları oldukları gibi yerlerine bırakmak yerine göze daha çok hitap eden bir hale getirebilirsiniz.

Şık bir görüntü elde edebilmek adına bardak altlıkları ve peçeteleri rulo yapıp içlerinden geçireceğiniz peçete halkaları kullanabilirsiniz. 

Sadece Masa Örtüsü ile Yetinmeyin

Masa örtülerinizi özenle seçtiğinizi biliyoruz. Fakat zamanla davet sofralarınızda farklı bir renk arayışına girebilirsiniz. Böyle bir durumda yeni masa örtüsü arayışına girebileceğiniz gibi hem elinizdeki kullanmak hem de farklılık katmak adına “runner” kullanmayı da düşünebilirsiniz.

İnce, uzun ve dikdörtgen şeklinde olan runner örtüleri direkt masa zemininin üstüne serebileceğiniz gibi masa örtüsünün üstünde de şık bir şekilde kullanabilirsiniz. Daha önce denemediyseniz runner örtü nasıl kullanılır, hızlıca açıklayalım.

  • Uzun bir davet masası kullanıyorsanız runner örtüleri başından sonuna uzanacak şekilde dikey olarak serebilirsiniz. 
  • Servis edeceğiniz yemek çeşitlerini runner üzerinde misafirlerinize sunabilirsiniz. 
  • Sofranız için canlı renklerde bir runner tercih ettiyseniz altına beyaz ya da pastel tonlarda bir masa örtüsü serip rengi ortaya çıkarabilirsiniz.
  • Az sayıda misafiriniz varsa runner örtüyü masaya yatay gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu sayede tabakları runner olmayan kısımlara yerleştirip runner’ın üstüne ise servis tabaklarını ya da sofra aksesuarlarını koyabilirsiniz. 

Runner örtülerle ilgili çok daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız “Hangisi Stilinize Uygun: Runner Dekorasyon Önerileri” yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Fonksiyonel Ürünler Kullanın

Sofra aksesuarlarıyla beraber aynı zamanda işlevselliği de artırın. Amacınız fonksiyonel kullanımlarla misafirlerinizi çok daha rahat hissettirmek ise yemek tabaklarının yanına minik sosluklar ya da küçük ekmek tabakları yerleştirebilirsiniz. Bu sayede soslar tabaktaki diğer yemeklerle karışmaz. Aynı zamanda ekmek kırıntılarının masaya dökülmesini de engellemiş olursunuz. 

Sofralarınıza renk, estetik ve fonksiyonellik katacak olan önerilerimizi sizin için bir araya getirdik. Sofra aksesuarlarını seçerken ya da kullanırken tavsiyelerimizi göz önünde bulundurabilir, misafirlerinizden bol bol iltifat alabilirsiniz!