Duvar Boyası Önerileri

Her gün aynı salonda vakit geçirdiğiniz için gözünüz tüm yeniliklere alışır ve artık sıradan bir görünüm kazanır. Keyifle dekore ettiğiniz salonunuz daha bir yıl geçmeden gözünüzde o canlı görüntüsünü kaybedebilir. Ancak bu monotonluk hissinden kurtulmak için mobilya yenileme gibi maliyetli değişimler yapmanız gerekmez.

Salon duvar boyasının rengini değiştirerek yepyeni bir odaya kavuşabilirsiniz. Bu sayede mobilyalarınız bile artık eskisinden farklı görünür. Çünkü duvar boyası yenileme, mobilya ve aksesuarlarla yeni bir kombin oluşturma anlamına da gelir. 

Salon duvarlarını boyamak için en uygun zamanlardan biri ise bahardır. Baharla birlikte havaların ısınması insanda yenilenme isteği doğurur. Özellikle evde kaldığınız günlerde evin ortak alanı salon dekorasyonunda değişiklik yapmak sizin de daha yenilenmiş hissetmenize yardımcı olabilir. Kapı ve pencereleri de rahatlıkla açabildiğiniz için havalandırma konusunda da problem yaşamazsınız.

Salon duvar boyanızı değiştirmeye karar verdiğinizde de aklınıza ¨Peki, salona canlılık getirecek duvar boyası renkleri nelerdir?¨ ya da ¨En çok boyanan duvar renkleri neler?¨ gibi sorular gelebilir. Salon dekorasyonuna özel duvar boyası fikirleri sayesinde siz de salonunuza uygun enerji dolu bir renk seçebilirsiniz. 

Pastel Renklerin Enerjisini Hissedin

Pastel Renkli Duvarlar

Salon mobilyaları genellikle koyu kahve ya da krem gibi iki kontrast renkte olur. Sizin de salon dekorasyonunuzda hakim ton, çok koyu veya açık renk ise pastel renk duvar boyası odanızda büyük fark yaratacaktır. Yumuşak bir su yeşili duvar boyası kullanarak salonunuza tropikal bir hava verebilirsiniz. Salon mobilyalarınız resmi görünümlerinden çıkar ve duvarın üzerindeki dekor objelerine dönüşür. 

Pastel tonlar baharın o sarhoş edici sakinliğini de salonunuza taşır. Sıcak bir sarı renk tonu, gün batımını andıran uçuk bir turuncu ya da yenilenmeye işaret eden bir gök mavisi kullanabilirsiniz. Leylak ve lavanta tonları ile de salonunuza çiçek ferahlığını getirebilirsiniz. 

Tüm bu pastel tonların daha etkileyici bir tabiat görüntüsü vermesi için değişik boya tekniklerini deneyebilirsiniz. Örneğin ombre duvar boyama tekniği ile mercan rengine boyadığınız salon duvarı gün batımı görüntüsü kazanabilir. Sulu boya tekniği ile yeşil renge bürünen bir salon duvarı da size ormanın içine adım atma hissi yaşatabilir.

Aydınlık Gösteren Duvar Boyaları Nelerdir?

Aydınlık Duvar Boyaları

Güneşi salonunuza davet etmenin en iyi yollarından biri de açık tonlu duvar renkleridir. Klasik tutkunuysanız, ekru, şampanya, fildişi, buz beyazı gibi renklerle salonunuzu daha aydınlık ve ferah gösterebilirsiniz. Bu aydınlık tonları sarı, mavi ya da kırmızı gibi renklerle birlikte kullanarak salonunuza enerjik bir görünüm verebilirsiniz. Örneğin duvarın yarısını krem ile boyayıp altta kalan bölümünü ise yeşil ile renklendirebilirsiniz. İki renkli duvar boyası salonunuzda derinlik hissi de oluşturur. 

Açık tonlu duvar boyalarını tek başına kullanacaksanız salona hareket katmak için değişik boya fırçaları kullanabilirsiniz. Desenli rulo kullanarak duvarınızı çiçek, kuş ya da balon gibi keyifli bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Duvarınızda desen yapmak için ikinci bir renk tonu kullanmanız gerekmez. Desenli fırça ya da rulo aynı boyanın üzerine seçtiğiniz çizimin dokusunu bırakır.

Salonunuzda aydınlık ve spor bir dekorasyonu tercih ediyorsanız açık renkleri canlı tonlarla kullanmanın yollarını deneyebilirsiniz. Örneğin salon konsolunun arkasını canlı bir kırmızıya, odanın geri kalanını ise krem rengine boyayabilirsiniz. Tablolarınızın ya da saatinizin bulunduğu duvarı canlı bir renge boyayarak da o alanları vurgulayabilirsiniz. Hatta salonunuzun büyük pencereleri varsa ve ışığı iyi alıyorsa griden de faydalanabilirsiniz. Uçuk bir gri ton, Nil yeşili ya da mavi gibi yaz renkleri ile harika bir uyum sağlar.

Geometrik Desenlerden Faydalanın

Geometrik Desenli Duvarlar

Duvar rengini seçtikten sonra salonda hareketli bir görünümü sağlayacak farklılıklar yapmaktan çekinmeyin. Salon duvarını boyama yöntemini kendi zevkinize göre belirleyin. 

Örneğin yaz yağmurlarını salonunuzda görmek istiyorsanız pencerenin çevresindeki duvarı boyarken uçuk yeşil ya da mavi damlalar boyayabilirsiniz. Retro bir yaz elbisesinin tatlılığını vermek için yemek masasının arkasına pembe ya da kırmızı puantiyeler yerleştirin. Bunu boya ya da etiket ile yapabilirsiniz.

Salon duvarı boyarken tavan boyasını da değerlendirebilirsiniz. Tavandan duvarın yarısına kadar güneş sarısı bir ton ile boyayabilirsiniz. Güneş salonunuza vurdukça her yer daha aydınlık görünebilir. Hem bir süreliğine arkanıza yaslanıp başınızı yukarıya kaldırdığınızda sizi mutlu eden bir renk görmekten daha iyi ne olabilir ki?

Salon Dekorasyonu ile Uyumu Gözetin

Duvar boyası renginizi seçerken salon aksesuarları ve tekstili ile uyum sağlamasına özen gösterebilirsiniz. Salon halınızdaki hakim renge yakın bir renk seçebilirsiniz. En geniş alanı koltuklar oluşturduğu için boğucu bir görüntü olmaması adına kontrast bir renk tercih edebilirsiniz.

Eğer koltuklarınızla kontrast oluşturamıyorsanız kırlent kılıflarınızı değiştirebilirsiniz. Yeşil renge boyadığınız duvarlarınız ile kontrast oluşturması için canlı bir pembe ya da kırmızı kırlent kullanabilirsiniz. Salonunuza uygun bir kırlent türü seçmek için Bella Maison Dekoratif Yastık Ürünleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Her zaman mobilyalar ve duvar rengi arasında bir uyumu yakalamakta zorluk çekebilirsiniz. Böyle bir durumda şamdan, runner, masa örtüsü ya da vazo gibi salon aksesuarlarınızda değişiklik yapabilirsiniz. Salon aksesuarları mobilyalara göre değişimi daha kolay ve zevk veren parçalardır.

Baharı evinize getiren turuncu duvar boyasını tamamlaması için yeşil tonlu aksesuarlar kullanabilirsiniz. Yani salonunuzun tasarımcısı olmak için tek yapmanız gereken, duvar boyası seçmek ve minik zevkli dokunuşlarla odanızı bambaşka bir hale çevirmek.