Evde Sık Sık Değiştirilmesi Gereken Eşyalar

Nevresim takımlarınızı ne kadar sıklıkla değiştirirsiniz? Hafta bir, iki haftada bir? Peki, banyo havlularınızı, mutfak havlularınızı, yastıklarınızı, yorganlarınızı ne sıklıkla yıkarsınız? 

Bu soruların hepsinin uzmanlar tarafından önerilen kesin cevapları var ve bu cevaplar, içinden geçtiğimiz pandemi sürecinde hijyen kuralları açısından çok daha büyük bir önem kazandı. Tek tek hangi ürünü hangi sıklıkla yıkamanız gerektiğinden bahsedeceğiz; ancak bu yazımızda dikkatinizi çekmek istediğimiz asıl önemli konu, ev tekstili ürünlerinin kullanım ömrünün ne kadar olması gerektiği olacak. En çok atladığımız ama Covid-19 sürecinde karşımıza öncelikli bir konu olarak çıkan tekstil ürünlerinin kullanım ömrü konusu, sizi evinizdeki ürünler konusunda tekrar düşünmeye itecek. 

Hijyen Açısından Ev Tekstili Ürünleri Hangi Sıklıkla Yenilenmeli?

Karantina döneminde değişen tüketici alışkanlıklarına yakından baktığımızda hijyen kaygısının ön plana çıktığını ve şimdiye kadar üzerinde çok da fazla düşünmediğimiz birçok eşyamızı artık sağlıklı bulmadığımız için değiştirme yoluna gittiğimizi görüyoruz. Veriler gösteriyor ki burada başı çeken ürün kategorileri küçük ev aletleri ve ev tekstili ürünleri…

Konuya özellikle ev tekstili ürünleri açısından baktığımızda da burada aslında bir alışkanlığa dönmüş yanlışımız ortaya çıkıyor. Nasıl ki bir tişörtü giymekten vazgeçmemiz için yırtılması gerekmiyorsa ev tekstili ürünlerinden de vazgeçmemiz için yırtılmaları gerekmiyor. Her kumaşın olduğu gibi bu ürünlerin de bir ömrü var ve ömrü dolduğunda yenilemek sağlığımız açısından çok önemli. Peki, hangi ürünü ne kadar sıklıkla yenilemek gerekli?

Nevresim Takımı Temizliği

1- Nevresim takımı: Tıpkı kıyafetlerimiz gibi vücudumuza temas eden nevresim takımlarını 3-4 yıl kullandıktan sonra artık yenilemek gerekiyor. Uzmanlar ömrünü tamamlamış nevresim takımlarında uyumanın uyku kalitesini etkilediğini söylüyor. Nevresim takımını seçerken kumaş kalitesine dikkat etmek ve sonrasında onlara iyi bakmak, iyi saklamak gerekiyor. 

2- Yorgan: İyi kalitede bir yorganın kullanım ömrü 5-6 yıldır. Kullanım alışkanlıklarınız ve seçtiğiniz yorganın kalitesine göre bu süre 2-3 yıla kadar düşebilir. Microfiber yorganları daha sık, kaz tüyü ya da bambu yorganları daha uzun aralıklarla değiştirebilirsiniz. 

3- Yastık: İçinde barındırdığı alerjenler, uyku hijyenini tehdit etmeye başladığında artık kaliteli bir uyku için yastıklarınızla vedalaşma vaktiniz gelmiş demektir. Silikon yastık, visco yastık, bambu yastık her 2 yılda 1, kaz tüyü yastık ise her 3 yılda 1 değiştirilebilir. Dolgu malzemesine göre yastığınızın değişim ömrünü belirleyebilirsiniz. 

4- Banyo havlusu: Banyo havlunuz artık eskisi kadar yumuşak değilse, incelmişse ve iyi kurulamıyorsa artık ömrünü çoktan doldurmuş demektir. Bir banyo havlusunun eski yumuşaklığını kaybetmesi ise yaklaşık 2 yıldır. Havlunuzun kalitesine göre 2-3 yılda bir tüm banyo havlularınızı yenileyebilirsiniz. 

5- El ve yüz havlusu: Tıpkı banyo havlularında olduğu el ve yüz havlularında da 2 yılda bir değişime gitmek hijyen kuralları açısından oldukça önemli. Ömrünü kısaltmamak için nemli kalmamasına ve evdeki herkese ayrı bir havlu sunulmasına dikkat edilmeli. 

6- Mutfak havlusu: Mutfak havluları genellikle geri dönüşü olmayan lekelerle, sürekli yıkanıyor olmaktan dolayı yırtıklarla ve zaman zaman ateşle yakın temas dolayısıyla oluşan yanıklarla ömürlerini hızlı tüketirler. Yılda 1 kez tüm mutfak havlularını yenileyerek mutfağınızda hijyeni sağlayabilirsiniz. 

7- Banyo paspası: Banyo paspasları banyoda en çok nemli kalan ve bakteri üreten ürünlerdendir. Bakımı ve temizliğine dikkat etmek, 2 yılda bir yenilemek gerekir. 

8- Kırlent: Oturma odamızda televizyon izlerken kafamızı koyduğumuz ya da sohbet ederken kucağımıza aldığımız kırlentler de tıpkı uyurken kullandığımız yastıklarımız gibi en az 2-3 yılda bir değiştirilmeli.

Havlu Temizliği

Hangi Parça Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

Değiştirdiğimiz ürünlerin ömrünü kısaltmamak adına yapılması gereken şey onlara iyi bakmak, düzenli olarak yıkamak ve nemli bırakmamak. Ev tekstili ürünlerini tenimizle temas edenler ve diğerleri olarak ikiye ayırdığımızda, doğrudan temas ettiklerimizin daha sık, dekoratif amaçlı kullanılanların daha uzun aralıklarla yıkanması gerektiğini söyleyebiliriz:

Nevresim takımı: Hafta 1 kez değiştirilmeli. Eğer yaz aylarında uyku sırasında çok fazla terliyorsanız bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz bakteri kaynaklı cilt problemlerinin önüne geçmek için yastık kılıflarınızı 2 günde bir değiştirmenizde fayda var. 

Yorgan: Yorganları yılda 2 kez yıkamak yeterli olacaktır. Bunu kışın başlangıcıyla birlikte yorganı yeniden kullanmaya başlamadan hemen önce ve kış ortası gibi programlayabilirsiniz. 

Yastık: Yastıklarınızı her mevsim geçişinde bir kez olmak üzere yılda 4 kez yıkayabilirsiniz. Eğer uyku esnasında çok terliyorsanız yıkma sıklığını ayda 1 olarak da belirleyebilirsiniz. 

Banyo havlusu: Özellikle nemli ortamlarda banyo havlusu, üzerinde çok rahat bakteri barındırabilen bir üründür. Ne sıklıkla duş aldığınıza bağlı olarak 3-4 kullanımdan sonra mutlaka banyo havlusunu yıkamak gerekir. Yani en az haftada 1 yıkanması uygundur diyebiliriz. 

El ve yüz havluları: El ve yüz havlularının öncelikle kişiye özel olarak ayrılmış olduğundan emin olmak gerek. Bu durumda bile el havlusu mutlaka 2-3 günde bir değiştirilmeli ve yıkanmalı. 

Mutfak havlusu: Mutfak havlularımız da tıpkı el ve yüz havlularımız gibi tenimizle temas eden ürünler arasındadır ve çoğunlukla ıslaktır. Bakteri ürememesi için hafta 1 kez yıkanmasına dikkat edilmelidir. 

Banyo paspası: Banyo paspasınızı, kalitesine göre haftada 1 ya da 2 haftada 1 yıkayabilirsiniz. Banyo paspasınızı ıslak bırakmamaya özen göstermeniz, kullanım ömrünü uzatmak açısından önemlidir.  

Kırlent: Koltuklarımızı ve kanepelerimizi süsleyen kırlentlerimizi veya kırlent kılıflarımızı 3 ayda bir yıkamak hijyen açısından önemlidir. Kafamızı koyduğumuz, ellerimizle temas eden bu minik yastıkların temizliğine dikkat etmek gerekir. 

Tüm bu saydığımız ürünlerin yıkanma sıklıkları standart alışkanlıklara göre verilmiştir. Eğer çocuklu bir aile iseniz ya da hastanız varsa bazı ürünlerin daha sık yıkanması gerekebilir. Ayrıca özellikle nevresim takımının ve havluların 60 derece sıcaklıkta yıkanması tavsiye edilir.