Sabahları Kolay Uyanmanın Yolları

Sabah 5.30’da güne başlayıp tüm günü verimli geçiren başarılı insanların hikayelerini mutlaka duymuşsunuzdur. Sabah sporu, bir haftaya sığdırılan çok sayıda kitap ve motive edici daha birçok uğraş. Bu motivasyonla alarmınızı sabah hiç de alışık olmadığınız kadar erken bir saate kurdunuz. Peki ya sonrası? Küçük bir tahminde bulunalım: Alarmınızı birkaç kez ertelediniz ve sonra sabah insanı olmadığınıza karar verdiniz. 

Yalnız değilsiniz. Günlük alışkanlıklarda değişiklik yapmadan erken kalkmaya çalışmak pek de işe yaramayabilir. Birkaç noktaya dikkat ederek kendinizi ¨Erken kalkamıyorum.¨ yerine ¨Sabahları enerjik uyanıyorum.¨ derken bulabilirsiniz. Nasıl mı? İşte, sabahları daha kolay uyanmak için yapmanız gerekenler.

1. Sirkadiyen Ritmi Koruyun

Bazen alarmın çalmasına birkaç dakika kala uyanırsınız. Özellikle iş, okul gibi nedenlerle düzenli olarak uyanıyorsanız artık vücut saatinizin sizi uyandırdığını fark edebilirsiniz. Biyolojik saat de denilen bu durum sirkadiyen ritim olarak adlandırılır. Sirkadiyen ritim 24 saatlik vücut saatini ifade eder. Hafta sonları da dahil olmak üzere aynı saatte uyuyup uyanarak sirkadiyen ritminizi koruyabilirsiniz. Böylece vücudunuz ihtiyacı olan uykuyu alırken sizin de uyku düzeniniz bozulmaz. Hafta sonu da aynı saatte kalktığınız için hafta içi erken uyanmak vücudunuzu zorlamaz. 

Daha alarm çalmadan uyanmanın sırrı ise vücutta salgılanan bir proteindir. Bu protein, sizin her gün uyandığınız vakitten 1 saat öncesinde salgılanmaya başlar. Vücut sıcaklığınız artar, kan basıncınız yükselir ve kalkıp yürümeye hazır hale gelirsiniz. Mümkün olduğunca uyku rutininizi koruyarak sirkadiyen ritminizin uyanma konusunda size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

2. Uyku Takımınızı Özenle Seçin

Erken Uyanmak İçin Neler Yapmalı

Sabahları yorgun uyanmak da yataktan kalkmak istememenize neden olabilir. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için yastık, yorgan ve nevresim takımı seçimine özen göstermenizde fayda vardır. Nevresim takımı kumaşının hava alan özellikteki pamuk gibi bir kumaştan olmasına dikkat edebilirsiniz. Hangi yöne doğru yattığınıza bağlı olarak farklı yastık tiplerini tercih edebilirsiniz. Yumuşacık ve konforlu bir uyku için kaz tüyü yastık, yaz-kış hava alıp nem tutmayan bir yastık için pamuk dolguyu tercih edebilirsiniz. 

Üzerinizde yük oluşturmayacak ve sağlıklı uyku uyumanıza yardımcı olacak yorgan için de bambu, pamuk ya da kaz tüyü yorgan tercih edebilirsiniz. Tabii ki mikrofiber, ranforce, bambu gibi birçok kumaş ve dolgu türünün bulunması aklınızı karıştırıyor olabilir. İsabetli bir yatak takımı seçimi için ¨Karar Vermenizi Kolaylaştıracak Ev Tekstili Rehberi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Kumaş kararını verdikten sonra ise ürün çeşitliliği ve online alışveriş kolaylığı sunan Bella Maison Yatak Odası Ürünleri ve Modelleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3. Gün Işığından Faydalanın

Sirkadiyen ritmi etkileyen en önemli faktörlerden birisi de gün ışığıdır. Vücut saatiniz ışık alışınızı bir sinyal olarak algılar ve uyku düzeniniz bundan etkilenir. Özellikle yatmadan 2 saat önce elektronik cihazların ışığına bakmamanız uykuya geçişinizi kolaylaştırır. Geceleri perde ya da panjurunuz açık şekilde uyuyarak da sabahın ilk ışıklarını görebilirsiniz. 

Eğer çok erken saatte kalkmanız gerekiyor, vardiyalı çalışıyor ya da mevsim geçişlerinde uyanmakta güçlük çekiyorsanız gündoğumu simülasyonu bulunan saatler alabilirsiniz. Alarm saatinizle birlikte odanız gün ışığı tonunda aydınlanır ve bu da uyanmanızı kolaylaştırır. Ayrıca gün içinde de güneş ışığı almaya zaman ayırabilirsiniz. Özellikle sabahın erken saatlerinde güneş ışığı almak için dışarıya çıkmanız, enerjinizin yükselmesine ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. 

4. Uyku Rutini Oluşturun

Kolay Uyanma İpuçları

Uzun süredir gece geç vakitte uyuyup sabahları farklı saatlerde uyanıyorsanız yeni bir uyku düzeni için yeni alışkanlıklar edinmeniz yararlı olabilir. Yatmadan yaklaşık 4 saat önce kafeinli içecek ya da gıda tüketmemeye dikkat edebilirsiniz. Yatmadan önce melisa, papatya ya da lavanta gibi rahatlatıcı bir bitki çayı içebilirsiniz. Ancak hamileyseniz ya da herhangi bir özel sağlık durumunuz varsa bitki çayı içimi konusunda doktora danışmalısınız.

Yatmadan yarım saat önce ılık duş almak rahatlamanıza yardımcı olabilir. Uyuyacağınız odanın sıcaklığının ise ortalama 21 derece olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu hem sağlıklı bir uyku uyumanıza hem de sıcaklama nedeniyle uykunuzun bölünmemesine yardımcı olur. Gece uykusuna geçişi kolaylaştırmak için karanlık bir odada uyuyabilirsiniz. Uyku hormonu olarak bilinen melatonin karanlıkta salgılanır. Melatonin salgılanmasını engellemek ise hem sağlık sorunlarına hem de biyolojik saatinizin değişmesine neden olabilir. 

Erken uyanmanın yollarından birisi de sabah rutinleri oluşturmaktır. Sabahları meditasyon yaparak güne huzurlu bir şekilde başlayabilirsiniz. Bu size uyanma motivasyonu verecektir. Meditasyon yapmanın kolay yollarını öğrenmek için ¨Evde Huzuru Yakalamanın Sırrı: Meditasyon¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Sabahları spor yaparak da hem güne dinç bir şekilde başlar hem de uyku kalitenizi artırabilirsiniz. Kalkmayı amaçladığınız saatten yarım saat önce uyanıp kişisel zevklerinize zaman ayırabilirsiniz. Ancak uyku apnesi gibi sağlık problemleri nedeniyle sabahları uyanmakta güçlük çekiyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda vardır.