Ramazana Özel Beslenme Önerileri

Ramazan ayında günlük düzenimize tatlı bir telaş eklenir. Sahur vaktini yakalama, iftarı bekleme ve iki vakit arasını en zinde şekilde geçirme çabası tüm güne şekil verir. Özellikle de iftar saatlerine büyük önem veririz. Geniş bir sofra kurar, ramazan tatlısı yapar ve uzun bir çay saati ayırırız. Sahuru ise kimi zaman sadece su ve hurma ile geçiştiririz. 

Aslında ramazanda beslenme düzeni her zamankinden de büyük önem taşır. Çünkü tüm günü sağlıklı bir şekilde geçirmek için hem iftar hem de sahurda yediklerimize özen göstermemiz gerekir. Oruç tutarken sağlığımızı korumak için ramazan özel beslenme listesi gibi diyeti andıran, günlük yeme düzeninden farklı bir menüye gerek yoktur. Ramazanda sağlıklı beslenme için sadece birkaç noktaya dikkat etmemiz yeterlidir. Gelin ramazanda dengeli beslenme ipuçlarına birlikte bakalım, bayramı sağlıklı bir şekilde karşılayın. 

Sahurda Nelere Dikkat Edilmeli?

Sahurda Ne Yemeye Dikkat Etmelisiniz

İftarda çok yediğiniz zaman sahura ihtiyaç duymayacağınızı düşünebilirsiniz. Sadece susuzluğunuzu giderip uyuduğunuz zaman aslında ertesi gün sizi çok daha uzun bir oruç süresi bekler. Bu da halsizlik, baş ağrısı ve baş dönmesi yaşamanıza neden olabilir. İftarda ise daha çok yiyip kilo alabilirsiniz. Özellikle akşam vakitlerinde hareket azaldığı ve uyku ile birlikte metabolizma hızı yavaşladığı için yağ yakımı yavaşlar.

Tüm bu nedenlerden dolayı ramazanda sahur yapmaya özen göstermenizde fayda vardır. Hatta iftar ve sahur arasında bir de ara öğün yiyebilirsiniz. Bu ara öğünde besleyiciliği yüksek ve hafif bir yemek hazırlayabilirsiniz. Örneğin yulaf ezmeli yoğurt yiyebilir ya da kuruyemiş atıştırabilirsiniz. Oruç tuttuğunuz sürede dinç kalabilmek için sahurda dikkat edebileceğiniz diğer konular ise şunlardır:

 • Susuzluk yaşamamak için yeterli sıvı alımına özen gösterebilirsiniz. Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekleri içmemenizde fayda vardır. Kafein, idrar yolu ile vücuttan sıvı atımını hızlandırabilir. Yeşil çay gibi düşük kafeinli bir içecek içebilir, sindirim problemi yaşamıyorsanız sütü tercih edebilir ya da ferahlatıcı bir ramazan şerbeti yudumlayabilirsiniz. Sahurda serinlemenin en keyifli halini keşfetmek için ¨İçinizi Ferahlatacak 5 Ramazan Şerbeti Yapımı¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 
 • Gün içerisinde tok kalabilmek için protein açısından zengin yumurta, peynir gibi besinler tüketebilirsiniz. Ancak sucuklu yumurta ya da tuzlu peynir gibi susamanıza neden olacak yiyecekleri yememeye özen gösterebilirsiniz. Besleyici ve tok kalmanızı sağlayan sahur tarifleri ile enerjik bir gün geçirmek için ¨Ramazan Mutfağı: Tok Tutan 4 Sahur Yemeği Tarifi¨ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Susamanıza neden olacak çok salçalı ve tuzlu yemekler yememeye dikkat edebilirsiniz. Sahuru bir kahvaltı gibi düşünüp hafif bir öğün hazırlayabilirsiniz. 
 • Ramazan ayında beslenme düzeni değiştiği için bazı sindirim sistemi problemleri yaşanabilir. Özellikle sadece tek öğün yani iftarda yemek kabızlık ya da şişkinlik gibi sorunlara neden olabilir. Sahurda lifli ve az tuzlu yiyecekler yiyerek sindirim sistemi düzenini koruyabilirsiniz. Lifli gıdalar hem tok tutar hem de bağırsak hareketlerini hızlandırır. Çok tuzlu yemek vücutta su tutulmasına yani ödeme neden olur. Ödem de şişkinlik hissi yaşatabilir. 

Sahuru iftar sofrası şıklığında hazırlamak için Bella Maison kahvaltı sunum tabağı modellerine göz atabilirsiniz.

İftarda Nasıl Beslenilmeli?

İftarda Yenen Yemekler Neler

İftar sofrası, genellikle sıradan bir akşam yemeği görünümünden oldukça uzaktır. En sevdiğiniz çorba, ara sıcaklar, alternatifli ana yemek ve tabii yemek sonrası tatlı. Gün boyu acıktığınız için tüm bu iftar menüsü size cazip gelecektir. Hem iftar sofrasının keyfini yaşamak hem de dengeli beslenmek de mümkündür. Nasıl mı? İftar yemeğini hazırlarken birkaç noktaya dikkat ederek ramazanda vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz:

 • Orucunuzu oda sıcaklığında su ile açabilirsiniz. Soğuk su gaz oluşumuna neden olabilir. 
 • Yemeğe çorba ile başlayabilirsiniz. Gün boyu açlık sonrası iştahınızı açan yemeklerden fazla yememek için midenizi dinlendirebilirsiniz. Çorbadan sonra 10 dakika bekleyip diğer yemeğe geçebilirsiniz. 
 • Hamur işi ve kızartmaya iftar sofrasında yer vermemenizde fayda vardır. Sindirim sisteminizi zorlamayacak haşlama, fırın ya da buğulama gibi pişirme yöntemlerini tercih edebilirsiniz.
 • Şerbetli tatlılar yerine güllaç, sütlaç gibi sütlü ve az şekerli lezzetleri yiyebilirsiniz.
 • Kan şekerinizi hızla yükseltecek beyaz pirinç ya da beyaz makarna gibi gıdalar yerine glisemik indeksi düşük bulgur ya da kepekli makarna yiyebilirsiniz. 
 • Gün içerisinde yaşadığınız susuzluğu giderip enerji kazanmak için bol su içebilirsiniz. Asitli ve şekerli içecekleri tercih etmemenizde fayda vardır. 
 • İftar menüsünde salata ya da sebze olmasına özen gösterebilirsiniz. Çorba ya da cacık gibi içeceklerin içerisine de sebze katabilirsiniz.
 • Kabızlık yaşamamak için meyve kompostosu, kuru meyvelerden yapılmış tatlı veya baklagiller tüketmeye özen gösterebilirsiniz. 
 • Uzun süreli açlık sonrası kan şekerinizin yükselmesi uykunuzun gelmesine neden olabilir. Kilo almamak ve hazımsızlık gibi sindirim problemleri yaşamamak için iftardan hemen sonra uzanmamanızda fayda vardır. İmkanınız varsa kısa bir yürüyüş yapabilir ya da iftardan bir saat sonra hafif bir egzersiz yapabilirsiniz.

Bonus: Ramazan Sonrasında da Formunuzu Koruyun

İftar ve sahurda beslenme düzeninize dikkat ederek ramazanı dinç bir şekilde geçirdiniz. Bayramla birlikte şimdi eski yeme düzenine geri dönme zamanı geldi. Baklava ve kadayıf gibi tatlıların cazibesine kapılmayın diyemeyiz. Ancak yediğiniz tatlı miktarını sınırlandırarak ani kilo alımını önleyebilirsiniz. Öğünlerinizi ise küçük porsiyonlar halinde yiyerek sindirim sisteminizi zorlamadan eski yeme düzeninize dönebilirsiniz. Hepinize şimdiden iyi bayramlar dileriz.