Yorgan Yastık

Gardırobunuzda yerini alan kazaklar, kalın pantolonlar, atkı ve bereler soğuk havaların geldiğinin en büyük göstergesi. Bunların yanında bazı şeyler var ki onlar olmadan sıcacık, rahat ve huzurlu bir kış geçirmek çok zor. Evet, battaniye ve yorganlardan bahsediyoruz. 

Bedenin yeterli derecede dinlenmesi, sabah zinde kalkmamızı sağlar. Bu da ancak sağlıklı ve düzenli uykuyla mümkün olur. Kaliteli uyku ise battaniye, yorgan, yastık ve hatta nevresim seçimine kadar birçok farklı unsurla bağlantılıdır. Öyle ki özellikle yastık seçiminin önemine “Deliksiz Bir Uyku İçin: Yastık Seçiminin Püf Noktaları” yazımızda değinmiştik. Şimdi, aradığınız rahatlığa kavuşmanız için sağlıklı yorgan seçimi ve battaniye tercihleri hakkında bilmeniz gerekenleri sizinle paylaşacağız. 

Battaniye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gri Battaniye

Battaniyeler aslında fonksiyonel kullanımlarıyla bize çok fazla seçenek sunar. Serin günlerde sıcak tutar, dizi/film izlerken rahat hissetmemizi sağlar ya da yatak odamızın dekorasyonuna renk katarlar. Doğru bir battaniye tercihi, nerede olursak olalım rahat ve huzurlu hissettirir, hatta o anın kalitesini arttırır. Peki; güvende, huzurlu ve konforlu hissettirecek bir battaniye nasıl seçilir? İşte, battaniye seçimiyle ilgili incelikler: 

1. Doğru Boyutu Belirleyin 

Battaniye seçerken nerede, nasıl kullanacağınız çok önemlidir. Yatak için mi, yoksa bir kanepenin ya da koltuğun kenarına koyup gerektiği zaman sarınmak için mi kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Eğer yatağınız için bir battaniye satın almak istiyorsanız yatağınızın kaç kişilik olduğuna ve battaniyenin yatağı sarıp sarmadığına emin olmanız gerekir. Bu bağlamda tek kişilik battaniyeler ya da çift kişilik battaniyeleri inceleyebilir, yatağınızın enini ve boyunu ölçerek daha doğru kararlar verebilirsiniz. 

2. Rahat Bir Kumaş Seçin 

Kaşmir, yün, pamuk, polar ve sentetik gibi birçok battaniye türü var. Sanıyoruz ki en çok kafa karışıklığı yaşanan kısım da burası. Şimdi, kumaş türlerini ve hangi mevsimde kullanıldıklarını tek tek inceleyerek battaniye seçiminize yardımcı olmak istiyoruz. 

Pamuk Battaniyeler: Pamuklu battaniyeler, çok kez yıkamaya dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca yazın hafif, kışın ise sıcak ve yumuşak bir kullanım sunar. Alerjik rahatsızlığı olan kişilere de tavsiye edilir. 

Yün Battaniyeler: Yün kumaşa sahip olan battaniyeler özellikle kış mevsiminde iyi bir izolasyon sağlamasından ötürü tercih edilebilir. Fakat yün kumaşa duyarlı olan, astım hastası ya da alerjik bünyeye sahip kişilerin kullanması önerilmez. 

Polar Battaniyeler: Yumuşacık dokularıyla bilinirler. Hafif ve kullanışlı yapıları vardır. Serin havalarda, oturma odasında üste almak için ya da çocuklar için iyi bir seçenek olabilir . 

Sentetik Battaniyeler: Akrilik, polyester ya da mikrofiber gibi çeşitleri mevcuttur. Sıcak tutmaya yardımcı olurlar. Mevsim geçişlerinde tercih edilebilir. 

Battaniyeden en konforlu şekilde yararlanmak için dikkat etmeniz gereken detayları sıraladık. Battaniye satın alırken Bella Maison battaniye modelleri sayfasından zevkinize uygun renk ve desen seçerek evinizin dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz

Yorgan Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı Yorgan Seçimi

Düzenli bir uyku için yatakta kullanılan eşyaların öneminden bahsetmiştik. Bu konuda yorganların da en az yastıklar kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi, yorucu bir günün ardından kendinizi yatağa bıraktığınızda sağlıklı bir şekilde dinlenmeniz için “Hangi yorgan seçilmeli?” sorusunun cevabını vereceğiz. 

1. Kişi Kapasitesini Belirleyin

Kimse yatağına göre küçük veya aşırı büyük yorgan alıp üşümek ya da gece boyu onu toplamakla uğraşmak istemez, değil mi? Bu nedenle yorgan satın alırken yatağınızın boyunu ve kişi kapasitesini bilmeniz gerekir. Piyasada tek kişilik, çift kişilik, king size veya bebek yorganı olmak üzere dört çeşit yorgan bulunur. Bu yorgan türlerinden ihtiyacınıza göre en uygununu seçebilirsiniz.  

2. Yorganın Dolgu Malzemesine Dikkat Edin

Sıcağı ne derece sevdiğiniz, yaşadığınız şehrin iklimi ya da evinizin ısıtma performansı gibi etkenlerin tümü yorganın dolgu malzemesini seçerken belirleyici olur. Eğer sıcakta uyumayı çok sevmiyorsanız aşırı sıcak tutan bir dolguya sahip olan yorgan, uyku kalitenizi kötü etkiler. Yani sağlıklı yorgan seçiminde dolgu malzemesini göz önünde bulundurmanız şarttır. Şimdi, farklı ihtiyaçlara göre yorganların dolgu malzemelerini incelemeye başlayalım. 

Kaz Tüyü Yorgan: En soğuk iklimlerde bile ısıtma kapasitesi çok yüksek olan kaz tüyü yorganlar, aynı zamanda hafif ve yumuşaktır. Gıdık tüyü ve sırt tüyü olarak iki farklı türü bulunur. Gıdık tüyü olanlar daha hafiftir. 

Mikrofiber Yorgan: Çok sıcakta uyumayı sevmeyenler için uygun olan mikrofiber yorganlar hava sirkülasyonu sağlar. Böylece terleme yapmadan rahat bir uyku sunar. 

Pamuk Yorgan: Üretim aşamasında doğal yapılarını büyük ölçüde koruyan pamuk yorganlar, iyi bir yalıtıma sahiptir. Bu nedenle sıcak ve konforlu hissetmenize yardımcı olur. 

Mikrojel Yorgan: Isı tutma kapasitelerinin düşüklüğü nedeniyle sıcak bölgelerde yaşayan kişiler için uygundur. Ayrıca nem çekme özellikleri de vardır. 

Tela Yorgan: Tela yorganlar da ısı tutma kapasitelerinin düşüklüğü ile bilinirler. Bu nedenle mevsim geçişlerinde kullanılabilirler. 

Bambu Yorgan: Çevreye duyarlı kişilerin kullanabileceği yorgan çeşitlerindendir. Bambu elyafından üretilir, hafif ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Bunların yanında bambu yorganlar, uyku sırasında vücudun hava almasına yardımcı olur. 

Yün Yorgan: Nostaljik bir değere de sahip olan yün yorganlar; dayanıklı, sıcak tutan, doğal ürünlerdir. Nem emici özellikleri vardır. Bu da uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. 

Isı Dengeleyici Yorgan: “Klima yorgan” olarak da bilinirler. Yapılarında bulunan özel hava kanalları ısıyı eşit dağıtır ve vücuda nefes aldırarak konforlu bir uyku sağlar. 

Mavi Battaniye

Unutmadan: Hijyene Dikkat Edin

Yorgan ve battaniye seçimiyle ilgili bilmeniz gereken birçok nokta olduğu doğru. Fakat bu noktaların yanında dikkat edilmesi gereken en önemli şey de hijyen. Yorgan ve battaniye seçiminiz doğru olsa bile onları etiketlerindeki yıkama talimatlarına uygun şekilde düzenli olarak yıkamazsanız ne yazık ki istediğiniz verimi elde edemezsiniz. Bu nedenle yorgan ve battaniyelerin hijyenini korumaya ekstra özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.