Sofranıza Bahar Getirin

Kış mevsiminin gri bulutları, yerini bahar çiçeklerine bıraktı bile. İlkbaharda tabiatın uyanmaya başlamasıyla birlikte içimiz de kıpır kıpır olmaya başladı. Her sene yılın bu en tatlı mevsimini yaşamak için doğa ile iç içe olmak ya da şehrin en sevdiğimiz bahçeli mekanda oturmak gibi şeyler yaparız.

Gelin, bu sene bir değişiklik yapalım ve baharı evimizde ağırlayalım. Sevdiklerimizle paylaşacağımız sofralara baharın neşesini getirelim. Nasıl mı?

Sofranıza mutluluk veren bir görünüm katmak için baharın sembolü kiraz ağaçlarından ipucu alabilirsiniz: Pembe renk tonları ile bezeli bir sofra dekorasyonu. Masanızda kullanacağınız pembe, gül kurusu ve mor renkler sayesinde pembe kiraz çiçeklerinin olağanüstü estetiğini masanıza getirebilirsiniz. İşte, pembenin tonları ile masa dekorasyonu yapmanın ipuçları:

Masa Örtüsü Seçimi

Sofra düzenlemesi için ilk adım, masa örtüsü rengine karar vermektir. Pembeyle uyum içerisinde olabilecek ya da kontrast oluşturup pembeyi ön plana çıkaracak renkler seçebilirsiniz. Örneğin pembeye yakın krem tonu kullanarak renk uyumunu yakalayabilir ya da yeşilin canlı bir tonunu seçerek pembe yemek takımınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Akşam yemeği için beyaz ya da pudra masa örtüsü tercih edebilir, kahvaltı ya da ikindi çayı için daha spor bir görünüm veren bitki formlu masa örtüsü kullanabilirsiniz.

Runner Kullanımı

Runner Kullanımı

Zarif bir sofra için masa örtüsünün yanı sıra runner da kullanabilirsiniz. Sofra aksesuarları ve pembe servis tabaklarını vurgulamak için sadece masanın orta bölümüne yatay bir şekilde runner serebilirsiniz. Koyu renk bir runner kullanarak masa sunumunuzda tercih ettiğiniz pembe tonlarına dikkat çekebilirsiniz. 

Daha zengin bir sofra görünümü için hem ortaya hem de dikey olarak yani sandalyelere doğru runnerlar serebilirsiniz. Çok sayıda runner kullanacağınız zaman desenli bir model seçmemeye özen gösterebilirsiniz. Böylece hem masa örtüsü ve runner birleşimi görülür hem de pembe tonlarının hakim olduğu şık bir sofra görünümü yakalayabilirsiniz. Masanız doğal ahşap dokuya sahipse örtü yerine sadece pembe runner da örtebilirsiniz.

Runner seçiminin püf noktalarını öğrenmek için ¨Hangisi Stilinize Uygun: Runner Seçim Rehberi¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Masa Aksesuarını Belirleme

Masa Aksesuarı Belirleme

Süs erik ağacına o muhteşem görüntüyü veren elbette sadece pembe çiçekleri değil, aralardaki taze yeşil yapraklar ve ağacın koyu renkli gövdesidir. Sofranızın o uçucu pembe tonlarını da diğer renklerle beslemenizde fayda var. Böylece kullandığınız diğer renkler pembeyi masanın göze çarpan rengi haline getirir. Bunu en iyi şekilde yapmanın yolu ise sofra dekoru kullanmaktır.

Cam bir vazonun içerisine limon dilimleri koyabilir, üstüne ise pembe ya da beyaz renkli şakayık yerleştirebilirsiniz. Akşam yemeği için de yeşil renkli mumluklarla mum yerleştirebilirsiniz.

Canlı ve enerjik bir masa düzeni için servis tabaklarını ortaya koymadan sofranın ortasına boydan boya çiçek, meyve ve yapraklar yerleştirebilirsiniz. Masa dekorasyonunuzu tamamlayacak en şık mumluk modellerine ulaşmak için ise Bella Maison Dekoratif Aksesuar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yemek Takımı Uyumu

Sofranın tamamında uyumu yakalamak için masa örtüsü ya da runnera uygun bir pembe tonlu yemek takımı tercih edebilirsiniz. Klasik tutkunuysanız gül kurusu ve pembe tabakları bir arada kullanabilirsiniz. Mesela hoş bir hafta sonu kahvaltısı için pembe çiçekli tabaklar ile masanıza keyifli bir görünüm verebilirsiniz. Pembe servis tabağının üzerine çiçekli yemek tabağı koyarak masanıza doğadan bir parça görünümü katabilirsiniz. 

Renk farklılıklarından yararlanarak da masanızda şıklığı yakalayabilirsiniz. Masa üzerinde kullandığınız dekora uygun bir servis tabağı rengi seçebilirsiniz. Örneğin yeşil tonlarında mumluk ve servis tabağı ile birlikte pembe yemek tabağı kullanabilirsiniz.

Tatlı Servisi

Tatlı Servisi

Yemeğin en keyifli kısmı yani tatlı servisinde de pembe zevkinizden vazgeçmeyin. Yemeğin ardından sunacağınız hafif bir muhallebiyi uçuk pembe tonlarında dondurmalıkta, yaş pastayı ise şık bir gülkurusu pasta tabağında servis edebilirsiniz. 

Masa Sürprizleri Hazırlama

Pembe tonlarının hakim olduğu sofra dekorasyonu ile evinize baharı getirdiniz. Özenle hazırladığınız masayı sevdikleriniz için daha da unutulmaz kılmak adına küçük sürprizler hazırlayabilirsiniz.

Pancar suyu kullanarak pembe şans kurabiyesi pişirebilir ve bu kurabiyelerin içlerine umut dolu mesajlar koyabilirsiniz. Menünüzü şık kartlara yazarak da her tabağın önüne koyabilirsiniz. Ayrıca sofrada çocuklar olacaksa renkli sunumlarla masayı eğlenceli bir hale getirmeniz de mümkün. 

Sofra Şıklığını Yakalama

Her mevsim yeni bir başlangıç gibidir; tazeler ve canlandırır. Siz de yaza adım adım yaklaşırken şık sofra sunumları yapabilmek için mutfağınızda ufak değişikler yapabilirsiniz. Evinizden bile çıkmadan sofranıza pembe zarafetini getirmek için Belle Maison Sofra grubu ürünlerini inceleyebilirsiniz.