Mutfak Malzemeleri Nasıl Seçilir

Ev eşyası alırken kullanışlılık, estetik ve dayanıklılık gibi konulara dikkat ederiz. Ancak mutfak söz konusu olduğu zaman seçim yapmak zor olabilir. Hem mutfakta ihtiyaç duyulan malzemelerin çok çeşitli olması hem de her geçen gün seramik, silikon gibi yeni malzeme seçenekleri ile karşılaşmak bu seçimi güçleştirir.

Siz de mutfak eşyalarını yenilemek istiyor, ancak seçim yapmakta zorlanıyorsanız mutfak gereçleri seçerken dikkat edilecekler listesine birlikte bakalım ve bu sayede isabetli bir alışveriş kararı verin.

1. Tencere ve Tava Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Tencere Seçimi

Hangi tencere ve tavalara ihtiyacınız olduğunu belirlemek en önemli adımdır. Ocak boyutuna, en çok pişirdiğiniz yemek türüne ve bulaşık makinesi uygunluğuna göre bir karar verebilirsiniz. Örneğin et türü yemekleri sık pişiriyorsanız döküm tencere kullanabilirsiniz. Ancak elde yıkamak istemiyor ve daha hafif bir tencereyi tercih ediyorsanız çelik tencere sizin için uygun olabilir. 

Sağlıklı mutfak gereçleri seçimi de kullanım kadar önemlidir. Hafif ve kolay yıkanabilir olması açısından çoğu zaman alüminyum tava tercih edilir. Ancak alüminyumun sıcakla teması önerilmez. Bu nedenle bakır tencere veya tava kullanabilirsiniz.

Bütçenize uygun bir seçim yapmak için de tencere setlerini değerlendirebilirsiniz. Setler hem daha ekonomiktir hem de birçok yemek türünü pişirmeye uygun boyutları içerir. Ancak bu setlerin çok yer kaplayabildiğini de göz önünde bulundurarak set içerisinde yer alan tencere ve tava sayısına dikkat edebilirsiniz. 

Bakır, seramik, granit, çelik gibi birçok malzeme arasından kolaylıkla seçim yapmak için ¨Tencere ve tavalar hangi maddeden üretilir?¨ sorusunun cevabına bakabiliriz:

  • Paslanmaz Çelik Yapışır mı?

Paslanmaz çelik ve krom içeren bir çelik alaşımı türüdür. Uzun ömürlü ve kolay kullanım için paslanmaz çelik tava ve tencere kullanabilirsiniz. Paslanmaz çelik malzemeler hem ocakta hem fırında kullanıma uygundur. Makinede yıkandığı zaman bozulma olmaz. Yiyeceklerle reaksiyona girmediği için de sağlıklı bir seçimdir. Paslanmaz çelik tavaların dezavantajı, yiyeceklerin zemine yapışabilmesidir. Bunu önlemek için de içine yiyecek koymadan önce tavayı ocakta ısıtıp içine yağ koyabilir ve yemeği daha düşük ısıda pişirebilirsiniz.

  • Döküm Tencerenin Özelliği Nedir? 

Döküm, yüzyıllardır kullanılan ve yemeğin lezzetini artıran bir malzemedir. Hem ocak hem de fırında kullanıma uygundur. Isıyı uzun süre muhafaza ettiği için yemekleri daha yavaş ve iyi bir şekilde pişirebilir. Ancak oldukça ağır bir malzeme olduğu ve elde yıkanması gerektiği için kullanımı çeliğe göre daha zordur. Doğru şekilde bakımı yapıldığı zaman uzun yıllar kullanılabilir. 

Seasoning işlemi adlı temizleme işleminin düzenli aralıklarla yapılması gerekir. Seasoning, emaye kaplı olmayan döküm tencereleri zeytinyağı ile yağladıktan sonra 250 derecelik fırında yaklaşık yarım saat bekletme işlemidir. Bu işlem, döküm tencerelerin paslanmasını önler. 

  • Bakır Tencere Kullanımı Nasıl Olmalı?

Bakır, ısı iletimi yüksek olan ve ısı değişimlerine hızla ayak uydurabilen bir malzemedir. Bu özellikleri bakırı ideal bir mutfak malzemesi yapar. Ancak bakırın düzenli olarak cilalanıp temizlenmesi gerekir. Yüksek sıcaklıklarda zarar görebildiği için bakır tavada kızartma yapılmaması tavsiye edilir. Isı kaybı da hızlı olduğu için tencerede demlenmesini istediğiniz yemekleri bakır yerine döküm tencerede pişirebilirsiniz.

  • Tencere ve Tavayı Granit mi, Seramik mi Almalı?

Granit ve seramik, insan sağlığına zararlı olmayan mutfak malzemelerindendir. Yapışmazlık, çizilebilirlik ve leke tutmama gibi özellikleri bakımından birbirlerine benzerler. Ancak seramik tavanın bulaşık makinesine girdiğinde bozulma ihtimali bulunur. Granit tava ise bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Tencere ve tava seçiminde tercih edilebilecek türlerden bahsettik. Şimdi, son zamanlarda hemen her mutfak malzemesinin üretiminde karşımıza çıkan silikon kullanımının inceliklerine göz atabiliriz. 

2. Silikon Mutfak Gereçlerini Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Silikon Mutfak Eşyaları Sağlıklı Mı

Canlı renkleri ile cezbeden silikon mutfak eşyaları, yapışmaz ve çizilmez oluşları ile de tercih edilir. Silikonun bu avantajlarına rağmen sağlık endişeleri nedeniyle akla ¨Silikon mutfak ürünleri sağlıklı mı?¨ sorusu gelir. 

Silikon, silis adı verilen bir kumdan elde edilir. Gıda ile teması uygun ve yüksek sıcaklıklara kadar dayanabilen bir maddedir. Sağlıklı bir kullanım için satın alacağınız mutfak gerecinin %100 silikon olmasına dikkat edebilirsiniz. İçeriğinden emin olmadığınız silikon mutfak gereçlerini kullanmamaya özen gösterebilir ya da mutfak eldiveni gibi gıda ile teması en az olan eşyaları tercih edebilirsiniz. Silikon kek kalıbı ya da silikon çırpma teli gibi malzemelerin cam ya da seramik alternatiflerini de tercih edebilirsiniz.

Silikon mutfak malzemelerinin renkli dünyası ile ilgili bilgi sahibi oldunuz. Şimdi sıra, mutfağın olmazsa olmazı şef bıçağını seçmekte.

3. Mutfak Bıçağı Nasıl Seçilir?

Şef Bıçağı Nasıl Seçilir

Yemeği hazırlama aşamasını kolaylaştıran en önemli malzemelerden birisi iyi bir mutfak bıçağıdır. Farklı mutfak bıçaklarını elinize alıp kontrol ederek daha isabetli bir karar verebilirsiniz. Bıçağı elinize aldığınız zaman sap ya da kesme kısmında rahatsız edici bir ağırlık olmamalı, bıçağı dengeli tutabilmelisiniz. Bıçağın sapının ergonomik olması, alt kısmında parmağınızın sığabileceği kadar boşluk bulunması kullanım kolaylığı sağlar.

Ne amaçla kullanacağınıza bağlı olarak farklı boyutlarda bıçaklar alabilirsiniz. Örneğin sebze ve meyveleri kesmek için geniş bir bıçak, et ve balık için daha dar ve sivri bir bıçak tercih edebilirsiniz. Bıçağınızı uzun ömürlü kullanabilmek için de cam, seramik ya da taş yerine ahşap ya da plastik kesme tahtası kullanabilirsiniz.

¨Mutfak eşyaları hangi maddeden yapılır?¨ sorusunun cevaplarına değindik. Doğru mutfak eşyası seçiminin ardından şimdi de sıra, yemeklerinizi en şık şekilde sunmanızı sağlayacak sofra aksesuarlarını seçmekte. Bunun için sofra aksesuarları kullanımına dair tüm detayları paylaştığımız “Sofra Aksesuarları Nasıl Kullanılmalı?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.