Masa Örtüsü Seçmenin Püf Noktaları

Masa örtüleri, sofra dekorasyonu konusunun temelini oluşturur. Desenleri, kumaşları ve fonksiyonlarıyla sofra düzenini tamamlayan, estetik oldukları kadar işlevsel masa aksesuarlarıdır. 

Masa örtüleri, masada yalıtımı sağlama ve masa yüzeyini koruma gibi pratik görevlerinin yanında, doğru yapılan seçimlerle sofra atmosferini değiştirme gücüne de sahiptirler. Çünkü şık bir masa örtüsü, sofrada hemen dikkat çeken önemli bir detaydır. Sonrasında ise bu şıklığı tamamlayan unsurlar yemek takımı ve aksesuarlar olur. 

Peki, en güzel şekilde sofra dekore etmek için masa örtüsünü nasıl seçmelisiniz? Örtünün uzunluğu nasıl olmalı ve hangi tonlar masanızı daha güzel gösterir? İşte, masa örtüsü seçmenin püf noktaları:

Masa Örtüsü Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları

Misafirleriniz, çekirdek aileniz ya da kendiniz için muhteşem bir sofra hazırlamak istiyor olabilirsiniz. Elbette güzel bir masa düzeni, yediğiniz yemekten veya sofra başında ettiğiniz sohbetlerden çok daha fazla keyif almanızı sağlıyor. Bu nedenle de ilk basamak olarak masanız için kullanışlı ve dekoratif bir masa örtüsü seçmek istiyorsunuz. 

O halde fazla vakit kaybetmeden sofralarınızı güzelleştirecek masa örtüsü seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya başlayalım: 

Masa Örtüsü İçin Doğru Boyut 

masa-ortusu-onerileri

Masa örtüsünün deseni, rengi gibi estetik özellikleri elbette çok önemli. Fakat bunlardan önce masanızın ölçüsüne en uygun örtü boyunu belirlemelisiniz. Çünkü hiçbirimiz masanın kenarlarından sarkan çok uzun ya da aksine çok kısa örtüler istemeyiz. 

Masanız için uygun boyutu seçerken dikkat edeceğiniz en önemli nokta, örtünün masanın tüm kenarlarından eşit derecede sarkması olur. Yani masanın tüm kenarlarından en fazla 14-20 cm arasında taşan bir masa örtüsü sofranızın şık görünmesi için işinizi kolaylaştırır. Bu oranları elde etmek için de mezurayla masanın enini ve genişliğini hesaplayıp her iki uzunluğa da 30-40 cm ekleyerek ideal masa örtüsü boyutunu bulabilirsiniz. 

Masanın Şekli ve Masa Örtüsünün Şekli 

Masa örtüsü seçerken ikinci adım olarak da yemek masanızın şeklini dikkate alın. Masanız dikdörtgen bir şekle sahip ise dikdörtgen bir örtü, yuvarlak ise yuvarlak bir örtü tercih edin. Yuvarlak masalarda boyutu uyuyor diye kare ya da dikdörtgen örtüler kullanmak, dağınık ve  şekilsiz bir görüntüye yol açabilir. 

Masa Örtüsünün Rengi ve Deseni

Sonunda en zevkli kısma geldik! Sadece sofranın değil, tüm evin dekorasyonunu tamamlayıcı ince bir detay olan masa örtüsünün renkleri ve deseni son derece özen gerektiren bir konu.

Çeşit çeşit masa örtüsü modelleriyle karşılaştığımız için aslında kafamız karışmadan seçim yapabilmemiz neredeyse imkansız. Fakat kişisel zevkimizi ve elde etmek istediğimiz görüntüyü göz önünde bulundurarak zevkli bir masa örtüsü tercihi yapabiliriz. 

Özellikle bu noktada üstünde durmanız gereken konu; seçeceğiniz masa örtüsünü resmi bir masa için mi, yoksa gündelik yemekleriniz için mi kullanacağınız olmalı. Resmi bir masa hazırlamak istiyorsanız üzerinde büyük desenler barındırmayan açık tonlarda şık masa örtülerini tercih ederken gündelik yemek ya da kahvaltı masalarınız için desenli ve canlı renklere sahip seçimler yapabilirsiniz. 

Kullandığınız Yemek Takımlarıyla Masa Örtüsünün Uyumu

Masa Örtüsü Uyumu

Şimdi de sırada oldukça kullanışlı bir önerimiz var. Masa örtülerinizi daha uzun süre kullanmak için seçim esnasında yemek takımlarınızı da gözünüzün önüne getirin. Yemek takımlarınız modern mi, klasik mi? Pastel tonlarda mı yoksa canlı renklerde mi? Büyük desenlere sahipler mi, yoksa sade çizgilerden mi oluşuyorlar? 

Yukarıda sıraladığımız soruları dikkate alarak masanız için yemek takımlarıyla uyumlu en güzel örtüyü seçebilirsiniz. Tabii kahvaltı ve yemek takımlarınızı düşünüp her ikisi için ayrı örtüler tercih etmeniz de bir seçenek. Bu seçim, örtülerin daha az yıpranmalarını yani daha uzun süre kullanmanızı sağlar. 

Masa Örtüsü İçin Kumaş Seçimi

Masa örtüsünün kumaşı söz konusu olduğunda masanızın görselliğini zenginleştirecek örtü seçeneklerini göz önünde bulundurmalısınız. Öncelikle masa örtüleri için hangi kumaşların kullanıldığına göz atalım: 

  • Pamuklu kumaşlar
  • Polyester/viskon kumaşlar
  • Keten kumaşlar
  • İpek kumaşlar
  • Yünlü kumaşlar
  • Saten kumaşlar

Bu masa örtüsü kumaş çeşitleri arasından seçim yaparken öncelikle bütçenizi göz önüne almalı, daha sonra da ihtiyacınızı düşünmelisiniz. Örneğin günlük kullanım için ütü gerektirmeyen pratik bir kumaş arayışındaysanız polyester ve pamuk karışımı masa örtüsünü tercih edebilirsiniz. Misafir ağırlamak için ise saten, keten ya da ipek kumaşlar masanızın şıklığını kesinlikle pekiştirecektir. 

Dönemsel Olarak Kullanılan Masa Örtüleri 

Dönemsel Masa Örtüsü

Ek bir seçenek olarak masa örtüsü seçiminde mevsimsel koşulları da dikkate alabilirsiniz. Örneğin ilkbaharda daha canlı renkler ve çiçek desenlerinden oluşan masa örtüleriyle baharın neşesini sofranıza yansıtmanız çok hoş olur. 

Kış aylarında yapacağınız masa örtüsü takımı seçimlerinde ise tercih edeceğiniz sıcak tonlar, kışın soğuk havasında içinizi ısıtacak bir sofra kurmanıza yardım edebilir. 

Masa örtüsü seçimi yaparken dikkat edeceğiniz tüm noktaları sizin için sıraladık. Misafirlerinize kusursuz davetler hazırlamak için sofra düzeniyle ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak istiyorsanız “Davetlerinizde Fark Yaratın: Yemek Sofrası Nasıl Hazırlanır?” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.