Yorgan Temizliği

Sağlıklı bir uyku ve uzun süreli kullanım için yorganların düzenli olarak yıkanmasında fayda vardır. Ancak nevresim takımları sık sık yıkansa da yorgan temizliği pek akla gelmez. Aslında yorganların yılda en az bir kere, hatta alerjik bünyeye sahip kişiler için senede 2-3 kere yıkanması önerilir. Böylece gece boyu yani günün üçte birinde vücuda temas eden yorgan ter, ölü deri ve akarlardan temizlenir.

Havaların serinlemesi ile birlikte siz de kış hazırlığı yapmaya başladıysanız ¨Yorgan nasıl temizlenir?¨ sorusunun cevabına birlikte bakalım ve böylece bu kış sağlıklı bir uyku uyuyun.

Makinede Yorgan Yıkanır mı?

Yorgan Nasıl Yıkanır

Yaklaşık 7 kg kapasiteli bir çamaşır makinesinde çift kişilik bir yorganı, hatta inceliğine göre battal boy yorganı yıkayabilirsiniz. Tabii yorganı makineye yerleştirirken tamburda boşluk kalmasına özen göstermelisiniz. Böylece sıkma esnasında çamaşır makinesi gürültü yapmaz. Çamaşır makinesinde yorgan yıkama ile ilgili dikkat etmeniz gereken diğer konular şunlardır: 

 • Yırtılan bir yer varsa yorganı yıkamadan önce deliği dikebilirsiniz. Böylece yorganın iç dolgusu dağılmaz.
 • Yorgan üzerinde leke oluştuğu zaman yıkamayı beklemeden temizleyebilirsiniz. Böylece iç malzemesine kir yerleşmez. Yorgan üzerindeki lekeyi yıkarken kaz tüyü ya da pamuk gibi iç dolguyu değil, sadece kılıfı leke çıkarıcı bir deterjanla temizleyebilirsiniz. 
 • Makineye atmadan önce ise üzerindeki nevresimi çıkarıp yorganı silkeleyerek biriken tozdan arındırabilirsiniz.
 • Yorganı yıkadıktan sonra kurutucuda kurutsanız bile açık havada 24 saat bekletip tüm nemden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Böylece küf oluşumu riski yaşamazsınız.

Yorganlar, bambu, pamuk, yün ve kaz tüyü gibi farklı dolgu malzemelerine sahip olabilir. Dolgu malzemesine göre yorgan yıkama yöntemleri farklılık gösterir. Çamaşır makinesinde yorgan yıkamak için öncelikle yorgandaki yıkama talimatlarını kontrol etmenizde fayda vardır.

Yıkama Talimatı Sembolleri ve Anlamları

Yıkama Sembollerinin Anlamları

Yorganınızın iç dolgusuna uygun bir yıkama yapmak için ürün etiketinde yer alan yıkama talimatlarına dikkat edebilirsiniz. Soldan sağa doğru yıkama talimatı sembollerinin anlamları ise şunlardır:

 • Maksimum 30 derece sıcaklıkta yıkayınız.
 • Yüksek sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz.
 • Kurutucu makinede kurtulmaz.
 • Ağartıcı kullanmayınız.
 • Elde yıkama yapınız.
 • Kuru temizleme yapılabilir.
 • Düşük sıcaklıkta ütüleyiniz.
 • Ütülemeyiniz.
 • Kuru temizleme yapılamaz.
 • Yıkamayınız.
 • Kurutucuda orta ısıda kurutunuz.
 • Maksimum 40 derece sıcaklıkta yıkayınız.

Yıkanma talimatının yer aldığı etiketler zamanla silinebilir ya da genel bir alışkanlık olarak ürün satın alındığı zaman kesilebilir. Bu nedenle üretildiği malzemeye göre yorgan temizliğinin nasıl yapıldığını öğrenmekte fayda vardır. İşte, yorgan türüne göre temizlik ipuçları:

1. Kaz Tüyü Yorgan Nasıl Yıkanır?

Yumuşak ve hafif oluşu nedeniyle kaz tüyü en çok tercih edilen yorgan türlerinden birisidir. Kaz tüyü yorganı düşük ısıda yani maksimum 30 derecede yıkayabilirsiniz. Kaz tüyü, emici bir malzeme olduğu için leke çıkarıcı ya da yumuşatıcı kullanmamaya dikkat edebilirsiniz. Ağartıcı gibi kimyasallar içeren bir temizlik maddesi yerine narin çamaşırlara özel deterjan tercih edebilirsiniz.

Kaz tüyü yorganı kurutmak için kurutma makinesinin düşük ısı ayarını kullanabilirsiniz. Yorganın kabarık hale gelmesi için kurutucu makine içerisine çamaşır kurutma topları koyabilirsiniz. Yorganın büzüşmemesi için ütüleme yapmamalısınız.

2. Pamuk Yorgan Makinede Yıkanır mı?

Malzemesine Göre Yorgan Seçimi

Nefes alabilen yapısı sayesinde terletmeyen ve yatak grubu ürünlerinde sıkça tercih edilen doğal liflerden birisi de pamuktur. Pamuk yorganı, çamaşır makinesinin narin/hassas ayarında yani düşük bir ısıda yıkayabilirsiniz. Pamuk yorgan için de yumuşatıcı ve ağartıcı kullanmamaya özen gösterebilirsiniz.Topaklanma olmaması için düşük bir ayarda sıktırabilirsiniz. 

Etiketinde kurutucuya uygun olduğu belirtiliyorsa düşük ısıda kurutabilir ve nem kalmaması için açık havada bekletebilirsiniz. Kurutucuyu belirli aralıklarla açıp yorgandaki topaklanmaları düzeltebilirsiniz.

3. Bambu Yorgan Nasıl Yıkanır?

Doğal lif türlerinden olan bambu, yumuşak dokusuyla hem yetişkin hem de bebeklere konforlu bir uyku deneyimi yaşatır. Bambu yorgan maksimum 30 derecede çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ancak esnek bir lif yapısına sahip olduğu için herhangi bir bozulma olmaması adına kurutucuda kurutulmaz. 

Bambu yorganı, çamaşırlığın üzerine düz bir şekilde sererek kurutabilirsiniz. Bambu dolgunun bozulmaması için de ütüleme yapılmaması gerekir. Makinenizin kapasitesi yeterli değilse bambu yorganı evde temizlemenin yanı sıra kuru temizlemeyi de tercih edebilirsiniz.

4. Mikrofiber Yorgan Nasıl Yıkanır?

Mikrofiber, verdiği yumuşak his nedeniyle ev tekstili ürünlerinde kullanılan sentetik liflerden biridir. Mikrofiber yorganı, ağartıcı kullanmadan çamaşır makinesinin hassas programında yıkayabilirsiniz. Kurutucunun düşük ısı ayarında da kurutabilirsiniz. 

¨Yorgan nasıl yıkanır?¨ ya da ¨Kaz tüyü yorgan temizliği nasıl yapılır?¨ gibi soruların cevaplarına ulaştınız. Şimdi sıra, kış günlerinde sıcacık ve sağlıklı bir uyku için en iyi kaz tüyü yorganı ve diğer yorgan çeşitlerini seçmekte. Kaz tüyü yorgan modellerine ve diğer seçeneklere ulaşmak için Bella Maison Yorgan kategorisini inceleyebilirsiniz.

Yıkadıktan sonra uzun süre temiz kalması için yorganınızı terletmeyen bir kumaşa sahip nevresim ile kaplayabilirsiniz. İdeal nevresim seçiminin sırlarını paylaştığımız ¨Nevresim Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler¨ başlıklı yazımızı okuyarak isabetli bir tercih yapabilirsiniz.