Küçük Ev Nasıl Dekore Edilir

Küçük bir evi dekore etmek yapboz yapmak gibidir. Güzel bir görünüm için mobilyalar birbiri ile uyum içerisinde görünmeli ama aynı zamanda aralarındaki mesafe sadece alanın izin verdiği kadar az olmalıdır. Bunun kulağa biraz zor geldiğini biliyoruz. 

Siz de evinizin küçük bir odasını dekore etmeye çalışırken alan kısıtlamasından dolayı zevklerinizden vazgeçmiş ve kullanışlılığa önem vermiş olabilirsiniz. Aslında sadece birkaç küçük ev dekorasyonu ipucu ile stilinizden vazgeçmeden odanızı dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. İşte ¨Küçük evler nasıl döşenir?¨ sorusunun cevapları.

1. Zemini Boş Bırakın

Odanın kullanım alanını genişletmek için duvara monte edilebilecek mobilyalar seçebilirsiniz. Salon veya yatak odasında yere konulan komidinler yerine raf ve tavana bitişik dolaplar kullanabilirsiniz. Köşe aydınlatması için lambader yerine şık bir aplik tercih edebilirsiniz.

Mutfakta ve çalışma odasında ise katlanabilir, ayaksız masa modellerini değerlendirebilirsiniz. Hatta kapının oda içerisinde yer kaplamaması için akordeon kapı kullanabilirsiniz. Odaya daha ferah bir görünüm katmak için de halı ya da kilim gibi yer döşemeleri yerine çıplak zemini tercih edebilirsiniz.

2. Depolama Alanı İçin Kreatif Çözümler Üretin 

Küçük Ev Dekorasyonunda Duvar Kullanımı

Küçük oda dekorasyonunu zorlu kılan konulardan birisi de depolama alanıdır. Dağınıklık oluşmaması için olabildiğince fazla sayıda dolap olmasını isteriz. Ancak dolabın kapladığı yer odaya dilediğimiz şekli vermeyi güçleştirir. 

Duvar ya da tavan kullanımı ile yaratıcı depolama alanları oluşturabilirsiniz. Duvara asacağınız küçük örme sepetler hem bir tasarım öğesi olacak hem de salondaki eşyaları toparlamanıza yardım edecektir. Tavana asacağınız salıncak ile de saksılarınıza güzel bir yer bulabilirsiniz. Mutfakta ise çekmeceli yemek masası kullanabilirsiniz. Kanepe ve yatak gibi büyük mobilyaları ise bazalı modellerden seçerek ekstra eşya alanına sahip olabilirsiniz. 

3. Odanızda Aynaya Yer Açın

Fazla alanı bulunmayan bir odayı dekore ederken belki de aynanın pek gerekli olmadığını düşünebilirsiniz. Aslında ayna en eski ve hep işe yarayan dekorasyon hilelerinden birisidir. Duvarı kaplayan bir ayna odaya genişlik ve sonsuzluk görüntüsü verir. 

Ayrıca odaya giren ışığı dağıtacağı için de daha ferah bir alan elde etmenize yardımcı olur. Odanızın alanını küçültmemesi için ayaklı ayna yerine duvara monte, çerçevesiz ayna tercih edebilirsiniz.

4. Köşe Mobilyaları Tercih Edin

Küçük Ev Dekorasyonu

Salon ve mutfakta koridor etkisi yaratacak mobilyalar kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Örneğin iki kanepe arasında dar dikdörtgen bir boşluk bırakmak yerine L koltuk kullanabilirsiniz. Köşe mobilyalar, sıkışık bir alan görüntüsünden kurtulmanıza ve daha estetik bir odaya sahip olmanızı sağlar.

Mutfakta ise duvara monte köşe masa kullanabilir ya da tezgahın devamını masaya dönüştürebilirsiniz. Tezgah önüne koyacağınız tabureler ile şık bir mutfağa kavuşabilirsiniz.

5. Puf Şıklığından Faydalanın

Salonda ya da yatak odasında oturma grubu koymak için yeterince yeriniz olmayabilir. Sehpa etrafına ya da televizyon ünitesinin altına koyacağınız puflarla bu sorunu zevkli bir şekilde çözebilirsiniz. Sandıklı pufları tercih ederek oda içerisindeki dağınıklıktan kurtulma şansınız da olur. 

6. Tarzınızı Yansıtın

Küçük Ev Nasıl Döşenir

Eşyaları dilediğiniz gibi yerleştirdiniz. Şimdi sıra, odaya zevkinizi yansıtacak bazı dokunuşlar katmakta. Odanızda yer kaplamadan da dilediğiniz aksesuarları kullanmanız mümkün. İskandinav dekorasyonu sadeliğinden yanaysanız salonun bir duvarını açık renge boyayıp üzerine hayvan çizimlerinden oluşan tablolar asabilirsiniz.

Salon ya da yatak odanıza sıcacık bir hava katmak için rengarenk ev tekstili ürünleri kullanabilirsiniz. Duvara asacağınız rafa mumlarınızı ve doğal taşlarınızı koyabilirsiniz. Evinizde mutluluğu hissetmek için de battaniye, mum gibi obje kullanımına önem veren Hygge stilini uygulayabilirsiniz. Hygge tarzı dekorasyon ile ilgili ¨Hygge Stili ile Mutluluğu Evinize Taşıyın¨ başlıklı yazımızı okuyarak küçük odanızı sıcak bir köşeye dönüştürebilirsiniz.

7. Renk Tercihinde Özgür Olun

Açık rengin odayı daha geniş gösterdiği bir gerçektir. Ancak dekore edeceğiniz odaya tarzınızı yansıtmak için daha koyu renkler kullanmaktan da çekinmeyin. Salonunuzu laciverte boyayabilir ve duvara asacağınız apliklerle yeterli aydınlatmayı elde edebilirsiniz. 

Mutfağınıza ise bir cafe görünümü vermek için canlı bir sarı ya da kırmızı ile siyahın cesur buluşmasını deneyebilirsiniz. Duvara asacağınız sade fotoğraflar ile mutfağınıza derinlik katabilirsiniz. 

Yatak odasında geniş bir görünüm elde etmek için duvardan başlayıp tavana doğru uzanan bir boyayı tercih edebilirsiniz. Örneğin odanızı buz beyazına boyayabilir, karyolanızın arkasından tavana doğru ise turuncu kullanabilirsiniz.