Anneler Günü Kendin Yap Fikirleri

Annelerimiz, bizi olduğumuz gibi kabul eden, hatalarımızla ve kararlarımızla bizi daima seven özel insanlar. Gerek bizi dünyaya getirmeleri, gerek de büyük emeklerle büyütmeleri nedeniyle de hayatımızdaki en değerli en kıymetli varlıklar. 

Bu kadar sevdiğimiz ve değer verdiğimiz annelerimize özel olduklarını hissettirmemiz için Anneler Günü’nü beklememize de gerek yok, farkındayız. Fakat Anneler Günü yaklaşırken ve herkes “Anneme hediye yapmak istiyorum!” diye düşünürken yeni öneriler vermemek olmaz. Üstelik paylaşacağımız kendin yap (DIY) hediye fikirlerini sadece Anneler Günü’nde değil, annenizi mutlu etmek istediğiniz her gün için yapabilirsiniz. 

O halde aklınızda anneniz için güzel bir hediye fikri yoksa ve ona el emeği, her zaman saklayacağı ya da kullanacağı bir hediye vermek istiyorsanız doğru yerdesiniz. İşte, anneler gününe özel hediyeler:

Evini Süslemeyi Seven Annelere: Mis Kokulu Dekoratif Mumlar

Dekoratif Mumlar

Anneler günü hediyeleri denilince süs eşyaları son derece ilgi çekici bir yere sahip. Kokulu mumlar da şık görüntüleri ve huzur veren mis gibi kokularıyla harika bir hediye alternatifi olabilirler. 

Anneniz evinde güzel kokuya ve dekoratif eşyalara önem veriyorsa kendi ellerinizle ona minik kokulu mumlar yapmayı deneyebilirsiniz. “Evde kokulu mum nasıl yapılır?” diyorsanız hemen yapım aşamalarını paylaşalım: 

Malzemeler: 

 • 1 adet orta boy cam kavanoz
 • Margarin 
 • İstediğiniz renkte pastel boya 
 • Hindistan cevizi yağı (ya da kokusunu sevdiğiniz başka bir yağ)
 • Pamuk iplik
 • Somun vida
 • Çubuk

Yapılışı: 

 1. Öncelikle kavanozu üstte bir ya da iki parmak boşluk kalacak şekilde margarinle doldurun ve mikrodalga fırında yağ eriyene kadar ısıtın. 
 2. Yağ eridikten sonra çok fazla çöktüyse biraz daha ekleme yapıp yeniden ısıtabilirsiniz. 
 3. Ayrı bir kaba pastel boyaları alın ve mikrodalgada ısıtıp tamamen eritin. 
 4. Eriyen boyaları da yağın içine katın ve karıştırın. Bu aşamada mumun rengi hazır olacak. 
 5. Daha sonra da koku vermesi için iki yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı ekleyin. 
 6. Ardından kavanozun boyundan biraz uzun bir iplik kesin ve somun vidaya bağlayın. 
 7. Somun vidayı dibe çökecek şekilde kavanozun içine bırakın, ipin açıkta kalan ucunu ise kavanozun üzerinde yatay şekilde duracak olan çubuğa bağlayın. 
 8. Donana kadar bekletin ve ardından ipi kısaltın. Bu aşamadan sonra kavanozu dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Mumunuz hazır!

Her Detayda Estetik Arayan Annelere: Çiçekli Telefon Kabı 

Anneler genellikle detaycı ve titiz olurlar. Bu özellikleri onları hayatta her konuda daha özenli olmaya iter. O halde annenize sadece güzel bir telefon kabı yaparak gün içinde sıklıkla kullandığı akıllı telefonunu daha özenli bir şekilde korumasını sağlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Şeffaf silikon bir telefon kabı
 • Japon yapıştırıcısı
 • Kurutulmuş çiçekler (istediğiniz renkli herhangi bir çiçek)
 • Makas
 • Kalem
 • Aseton
 • Reçine

Yapılışı: 

 1. Öncelikle süslemek için seçtiğiniz çiçekleri kurutun. Bu nedenle çiçekleri, hediyeyi yapmadan ortalama 2 hafta önce kurutmaya başlayabilirsiniz. 
 2. Kurutulmuş çiçekler çok hassas bir yapıya sahip olur. Bu nedenle onları kaba yapıştırma aşamasında ekstra dikkatli olmalısınız.
 3. Başlangıçta çiçeklerin yerini belirlemek için yapıştırmadan önce kabın üzerinde denemeler yapabilirsiniz. 
 4. Yapıştırma işlemi öncesinde asetonu bir kulak çubuğu yardımıyla yavaşça çiçeklerin üzerine sürüp onlara parlak bir görünüm verin. 
 5. Sıra geldi yapıştırma aşamasına! Seçtiğiniz çiçeklerin boyutları farklıysa bu aşamada işinizi kolaylaştırmak için büyük olan çiçeklerden başlayabilirsiniz. Ayrıca taşma yapmaması adına yapıştırıcıyı dikkatli sürün. 
 6. Canlı çiçeklerden oluşan telefon kabının ömrünü uzatmak için de reçine kullanabilirsiniz. Reçineyi çözdükten sonra spatula ile kabın üzerine yayın. 
 7. Bu işlemi de tamamladıktan sonra telefon kabını en az 1 gün oda sıcaklığında dokunmadan bekletin. Daha sonra hediyeniz hazır! 

Hiçbir Şeyi Ziyan Etmeyen Annelere: Eski Tişörtlerden Çanta Yapımı

Eski Tshirtten Çanta Yapımı

Annelerimiz bize tasarrufu, hiçbir şeyi ziyan etmemeyi öğreten kişilerdir. Bu nedenle onlara Anneler Günü’nde artık giymediğiniz tişörtlerden, günlük hayatta rahatlıkla kullanabilecekleri güzel ve kullanışlı bir çanta yapabilirsiniz. Hem böylelikle sürekli atmanızı söylediği ama sizin atmamak için direndiğiniz tişörtleri bu şekilde değerlendirip onu mutlu etmiş olursunuz. O halde yapılış kısmına geçelim. 

Malzemeler:

 • Yuvarlak yaka 1 adet tişört
 • Makas
 • Cetvel
 • Kurşun kalem

Yapılışı: 

 1. Öncelikle tişörtün yakasının bitim yerinden 2 cm boşluk bırakacak şekilde işaretleme yapın. 
 2. Daha sonra işaretlediğiniz yerden makas yardımıyla yakayı kesin. 
 3. Ardından kol kısımlarının bitim yerlerinden de aynı şekilde boşluk bırakıp dikkatlice kesin. 
 4. Bu adımlardan sonra tişörtü ters çevirin. Ardından tişörtün bitim yerinden yukarı doğru cetvelle 10 cm ölçüp işaret koyun.
 5. İşaretlediğiniz yerden tişörtün enine doğru, diğer ucuna kadar dümdüz bir çizgi çekin.
 6. Daha sonra bu çizginin altından her iki taraf için de eşit uzunlukta olacak şekilde 2 cm kalınlığında parçalar kesin.
 7. Yine bu çizginin alt hizasından devam ederek aynı şekilde püskül görünümü verecek şekilde kesmeye devam edin. 
 8. Bu adımdan sonra tişörtün tekrar ön yüzünü çevirin. Tişört iki kat olduğu için yaptığınız püsküller de iki kat oldu. Her püskül parçasını, altındaki eşine sıkıca düğümleyin.
 9. Parçaların arasında boşluk kalacağından parçaların birbirine yakın kısımlarını da birbiriyle düğümleyin. 
 10. Çantanın gövde kısmı oluşmuş oldu. Şimdi saplarını yapmak için kestiğiniz kol kısımlarını makasla tekrar keserek iki adet halka elde edin. Bu iki halkayı bağlayıp büyük bir fiyonk elde edin. 
 11. Oluşturduğunuz fiyonkları tişörtün kol kısımlarının içinden geçirip sıkıca düğüm yapın ve çantayı tamamlayın. 

Ayrıca başka hangi yollarla çanta yapabileceğinizi merak ediyorsanız “Evde Yapabileceğiniz 4 Alışveriş Çantası” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. 

Annelerimiz için kendi ellerinizle yapacağınız hediye fikirlerini sizin için bir araya getirdik. Bizden ufak bir tavsiye: El yapımı hediyenin yanında onun en sevdiği çiçeklerden oluşan bir buket de alabilirsiniz. 

Tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun!