Evde Kahvaltı

Kahvaltı günün ilk ve belki de en güzel öğünü! Birçoğumuz için güzel bir günün ilk adımı kesinlikle doyurucu, lezzetli ve keyifli bir kahvaltı yapmaktan geçiyor. Özellikle sevdiklerimizle beraber güzel bir kahvaltı sofrasında buluşmuşsak o günün kötü geçme olasılığı oldukça azdır diyebiliriz. 

Kahvaltıdan konu açılmışken envai çeşit kahvatılıklarımızdan, kahvaltıda sunduğumuz nefis aperatiflerden de bahsetmemek olmaz. Peynirler, taze kaymak, bal, reçel çeşitleri, zeytin, simit… Gerçekten kahvaltılıkların zenginliği açısından oldukça şanslıyız! 

Son yıllarda pek çok mekanın, güzel sunumlar ve lezzetli ürünlerden oluşan kahvaltılıklarıyla kahvaltı keyfimizi çok daha farklı bir noktaya taşıdığı bilinen bir gerçek. Yine de siz ev rahatlığını seviyor ve hafta sonu kahvaltısını evinizde yapmak istiyorsanız bize kulak verebilirsiniz! Çünkü mekanlara taş çıkaracak sofra ürünleri ve lezzetli kahvaltılıklarla evinizde dört dörtlük bir kahvaltı yapmanız için size yeni öneriler hazırladık. Hazır mısınız? 

Kusursuz Bir Kahvaltı Sofrası Hazırlama İçin İpuçları 

Kusursuz Kahvaltı

Kahvaltı masası, gerek düzeniyle gerek zengin menüsüyle şık ve iştah açıcı olmalı. Fakat tabii ki kahvaltı masası konsepti ise kişisel zevkinizin yanında, “kime/kimlere” hazırlayacağınıza göre de değişiyor. Dilerseniz görkemli ve resmi bir masa hazırlayın ya da sıcak, samimi bir atmosfer yaratın. Ama mutlaka kimleri davet edeceğinizi şöyle bir düşünün. Öncelikle daha şık ve özel bir kahvaltı sofrası kurmak için neler yapabilirsiniz, göz atalım: 

 • Masadaki renklerin uyumlu olmasına dikkat edin. Örneğin seçtiğiniz masa örtüsü, çatal, bıçak ve kahvaltı takımları tarz ve renk olarak birbirini tamamlamalı. 
 • Beyaz ya da pudra rengi masa örtüleri gibi seçimler, ferah bir görünüm oluşturacağı için şık bir masa kurmanıza yardım eder. 
 • Kahvaltı sofrasında yeşillik, hamur işi ya da çeşitli şarküteri ürünlerinin sunumu için sade ve şık sunum tabakları kullanabilirsiniz. 
 • Kahvaltıda yapacağınız çay ve kahve sunumları için de fincan takımı tercih etmeniz şık havayı pekiştirir. 
 • Şık bir masanın olmazsa olmazlarından biri de peçeteler. Sofranızın renkleriyle uyumlu peçete modelleri de kahvaltı sofrasının güzelliğini artırmaya yardımcı olur. 
 • Ayrıca bu peçeteleri tabakların altına koymak yerine rulo yapıp peçete halkasından geçirip kahvaltı tabaklarının ortasına yerleştirirseniz daha şık bir görünüm elde etmiş olursunuz. 
 • Ek olarak şık kahvaltı sofrası görünümü için masada canlı çiçekler kullanmanız, ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacaktır. 

“Ailemle veya yakın arkadaşlarıma evde sıcak ve samimi bir kahvaltı sofrası hazırlamak istiyorum!” diyorsanız aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz: 

 • Sıcak ve samimi bir kahvaltı sofrası hazırlamak istiyorsanız öncelikle daha canlı renkler kullanabilirsiniz. Hatta zıt renkler, masanızı çok daha eğlenceli bir hale getirebilir. 
 • Desenli masa örtüleri ya da Amerikan servisler bu konuda size yardımcı olabilir. 
 • Kahvaltılıkları sunmak için ise derli toplu görünümün yanında pratik bir kullanım sunan bölmeli kahvaltı tabaklarından yararlanabilirsiniz. 
 • Bunların yanında yine canlı renklerden oluşan tabak modellerinden yararlanarak kolayca hem samimi hem de bir kahvaltı masası yaratabilirsiniz.
 • Bu tabakları masa örtünüzün rengine, kumaşına göre seçerek muhteşem bir uyum yakalayabilirsiniz.
 • Tek başınıza kahvaltı edecekseniz de yine tekli Amerikan servis ve birçok kahvaltılığı bir arada sunan bölmeli kahvaltılık tabakları kullanabilirsiniz.  

Kahvaltı sofralarınız için en uygun masa örtüsünü seçmek istiyorsanız “Zevk Sahibi Sofralar İçin: Masa Örtüsü Seçiminin Püf Noktaları” yazımıza göz atabilirsiniz. 

Lezzetli Kahvaltı

Lezzetli Atıştırmalıkların Sunumuna Dikkat Edin

Hafta içi yoğun bir tempoda çalışırken çoğu zaman kahvaltıya gereken önemi vermiyoruz. Hızlı bir şekilde bir şeyler yiyip geçiyoruz. Bundan dolayı hafta sonunda birbirinden leziz atıştırmalıklar hazırlayarak bu durumu telafi etmek istiyoruz. O halde unutmayın ki kusursuz bir kahvaltı yapmak istiyorsanız hazırladığınız yiyeceklerin sunumuna da dikkat etmelisiniz.

 • Peynir çeşitlerini düzgün bir şekilde kestikten sonra düz bir tabak üzerinde meyveler ve kuru yemişler eşliğinde sunmayı deneyebilirsiniz. 
 • Yumurta sunumlarınız için bakır ya da porselen sahanlar kullanabilirsiniz. 
 • Ekmekleri ince bir şekilde dilimledikten sonra şık bir ekmek sepetinde ikram edebilirsiniz. 
 • Pişi ve börek gibi hamur işlerini, düzenli ve zengin görünmeleri adına geniş sunum tabaklarına yerleştirebilirsiniz. 
 • Ek olarak hamur işlerini kahvaltılıkların yanına koymak yerine masanın kenarında servis etmeniz, kalabalıklık görüntünün önüne geçebilir. 
 • Kahvaltı sofrasında ev yapımı limonata, taze sıkılmış meyve suyu gibi içeceklere yer verecekseniz onları kapaklı cam sürahilerde sunmanız masaya şıklık katar. 
 • Yeşillik sunumları masanızın daha renkli ve canlı görünmesine yardımcı olur. Bu nedenle sofranızda taze yeşilliklere ya da meyve salatalarına yer verebilirsiniz. 
 • Ev yapımı ekmekler ya da kek çeşitleri için de şık kek standları muhteşem bir sunum yapmanızı kolaylaştırır.

Hem şık hem de samimi kahvaltı sofraları için hazırladığımız ipuçlarıyla kahvaltı masasından kalkmak istemeyeceksiniz! Hafta sonu sevdiklerinizle muhteşem bir kahvaltı yapmak istiyorsanız önerilerimizi uygulamak için harekete geçebilirsiniz.

Sofra düzeni konusunda daha çok şey öğrenmek istiyorsanız da “Davetlerinizde Fark Yaratın: Yemek Sofrası Nasıl Hazırlanır?” adlı yazımıza göz atmanızı öneririz.