İskandinav Stili Nedir

Günümüzün karmaşık ve yorucu dünyasının aksine evde daha sakin ve dingin bir dünya istiyoruz. Hatta bazılarımız bu dinginliği ufak detaylarla ya da sade bir dekorasyonla yakalamaya çalışıyor.

Özellikle son zamanlarda oldukça popüler olan İskandinav stili de sade, rahat, doğal ve havalı detaylarıyla evinde dinginlik arayan pek çok kişi için uygun bir seçenek. Peki, İskandinav tarzı ev dekorasyonu tam olarak nedir ve özellikleri nelerdir? Keşfetmeye başlayalım. 

İskandinav Stili Nedir? 

Modernizmin bir getirisi olan İskandinav stili, sadeliğe ve fonksiyonelliğe odaklanır. Pratik ve doğal malzemelerin kullanıldığı, konforlu ve karizmatik bir dekorasyon sunar. Kuzey ülkelerinde uzun yıllardır kullanılan bu dekorasyon tarzı için ülkemizde şu anda en popüler olan dekorasyon çeşitlerinden biri diyebiliriz. 

İskandinav tarzı, zaman zaman modern ve minimalist dekorasyonla karıştırılabilir. Fakat bunları ayıran temel nokta, İskandinav dekorasyonda rahatlığın ve doğal malzemelerin ön planda tutulmasıdır. İşlevsel alanlar sunması, günlük hayatı kolaylaştırması ve doğadan ilham alması da İskandinav stilinin olmazsa olmaz özelliklerindendir. 

Siz de şık, konforlu ve aynı zamanda sade ev dekorasyonu arayışı içindeyseniz İskandinav stilini nasıl uygulayabileceğinizi yazımızın devamında bulaiblirsiniz.

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Uygulanır? 

Yaşadığınız alanları İskandinav stiline göre dekore mi etmek istiyorsunuz? Abartıdan uzak, dingin ve kullanışlı alanlar için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte, İskandinav stilinin en kritik püf noktaları: 

1. Sade, Düzenli, Sıcak

Bu üç kural, İskandinav stilinin temelini oluşturur. Geleneksel İskandinav evlerinin küçüklüğünden kaynaklanan bu temel, az eşya ve karmaşadan uzak bir ev profili çizer. Günümüzde daha geniş evlerde yaşansa bile İskandinavlar bu tarzı devam ettirir. Evin içinde dağınıklık olmaması, eşyaların sade ve işlevselliğe odaklanması da bu kültürün bir getirisidir. 

Minimalist bir bakış açısıyla gerektiği kadar mobilya kullanılır. Böylelikle ev dağıldığında bile kolayca toparlanabilir. Yani İskandinav stili için rahatlıkla ihtiyaç fazlası eşyanın olmadığı, sade, karakterli ve karmaşadan uzak bir dekorasyon diyebiliriz. 

Bu konunun felsefesini merak edenler ise “Hygge Stili ile Mutluluğu Evinize Taşıyın” başlıklı yazımızı mutlaka okumalı. 

Açık Renk Ahşap

2. Nötr ve Aydınlık Renkler 

Kuzey ülkelerindeki evler, coğrafi nedenlerle gün ışığını kısıtlı aldığından bölgenin insanı, evinde aydınlık renkleri tercih eder. Bu nedenle İskandinav tarzının en önemli noktalarından biri de evde beyaz, açık gri gibi nötr ve ferah renklerin ağırlıklı olmasıdır. Açık renkler aynı zamanda evi hem daha geniş gösterir hem de rahatlatıcı bir atmosfer oluşturur. 

Evin genelinde nötr renkler ağırlıklı olsa da aksesuar olarak daha canlı renkler kullanılabilir. Örneğin beyaz ağırlıklı evinizde renkli dekoratif yastıkları ya da geometrik abajurları uygun köşelere yerleştirebilirsiniz. 

3. İşlevsel Eşyalar 

İskandinav tarzının karakteristik özelliklerinden biri de alanları değerlendirme konusunda fonksiyonel çözümler sunması ve günlük hayatı kolaylaştırmasıdır. Ek olarak bu dekorasyonda “boşluk hissi” önemlidir. Yaşam alanlarında oluşan boşlukları doldurma çabasına girilmez. Böylece sade mobilyaların kullanıldığı ferah ve gösterişsiz alanlar yaratılır. 

4. Doğal Malzemelerin Varlığı 

İskandinav dekorasyonun ayrılmaz parçalarından biri de ahşap, mermer gibi doğal malzemelerdir. Özellikle zemin için açık renk ahşaplar sıklıkla tercih edilir. Zemini tamamen kaplayan büyük halılar kullanılmaz. Bunun yerine küçük, pratik ve yumuşak halı çeşitlerinden faydalanılır. Böylelikle ortamda istenilen ferahlık yakalanmış olur. 

5. Kontrast Yaratılması 

İskandinav evlerinde nötr ve açık renklerin ağır bastığını söylemiştik. Fakat bu stilde bir yandan da denge söz konusudur. Aydınlığı dengelemek ve dekorasyonu daha dramatik hale getirmek için beyazla kontrast sağlayan renkler kullanabilir. Örneğin duvardaki tabloların çerçevelerinin, minik halıların ya da sandalyelerin siyah olması dekorasyonu daha çarpıcı hale getirir. 

Ev Tekstili

6. Farklı Kumaş Türleri 

İskandinav tarzı, soğuk coğrafyadaki ülkelerin dekorasyon biçimi olduğundan evin içindeki sıcak atmosferi fazlasıyla önemser. Bu nedenle de evin içinde karmaşa yaratmadan çeşitli ürünlerle bu sıcaklığı yakalamaya çalışır. Örneğin yün ve deri gibi malzemelerden yapılmış eşyalarla yumuşacık ev tekstili ürünleri bu tarz evlerde kullanılabilir. 

Örnek vermek gerekirse yere atılan bir post veya serin havalar için kanepeye yerleştirilen bir koltuk şalı bu havayı yakalamaya yardımcı olabilir. 

İskandinav Dekorasyon

7. Doğal Aksesuarlar

Bu dekorasyonda doğallığın ne kadar önemli bir yere sahip olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla aksesuar seçiminde de doğallık arayışı vardır. Bu nedenle de büyük canlı bitkiler ile pratik çözümler sunan hasır sepetler aksesuar olarak tercih edilebilir. Üstelik hasır sepetleri saksı, çamaşır sepeti ya da sebzelik/meyvelik olarak kullanıp dekoratif olduğu kadar fonksiyonel çözümler de bulabilirsiniz. 

Bu konuyla ilgili detayları ise “Doğal ve Şık: Dekorasyonda Hasır Sepet Kullanımı” yazımızda bulabilirsiniz. 

8. Dekoratif Raflar 

İskandinav stilinin yenilikçi ve çözüm odaklı tavrı, sepetlerin ötesinde yeni depolama çözümlerini de beraberinde getirir. Dekoratif rafların daha sık kullanılması da bunun en güzel örneği olur. Her şeyin işlevsel olmasını amaçlayan bu dekorasyonda, raflar da dekoratif görünmelerinin dışında size bir çözüm sunar. Oturma odası ya da salonda duran kat kat raflarda kitaplara ya da sık kullanılan eşyalara yer verebilirsiniz. Tabii bu raflara canlı bitkiler ya da güzel kokulu mumlar yerleştirip doğal atmosferi korumak da bir seçenek! 

Siz de evinizi baştan dekore etmek ve İskandinav stilinin karizmatik havasını yaşam alanlarınıza taşımak istiyorsanız yazımızda bahsettiğimiz bu adımlara dikkat edip hayal ettiğiniz atmosferi yaratabilirsiniz.