Ramazan Sofrası

Her davet sofrası özenerek hazırlanır. Ancak iftar her zaman için zengin yemek çeşidi ve ramazana özel lezzetlerle göz alıcılıkta bir adım ileride olur. Hatta kimse davet edilmese bile aileyle oturulan sofranın güzel görünmesi istenir. Peki şık ramazan sofrası hazırlamak için nelere dikkat etmek gerekir? 

Öncelikle her zaman yemek yediğiniz oda dışında bir yer seçebilirsiniz. Örneğin mutfakta yiyorsanız salonu ya da mutfak masasını taşıyabileceğiniz başka bir odayı tercih edebilirsiniz. Mekan değişimi de masa dekorasyonunun bir parçasıdır. Yemek ortamınızı yenilediyseniz şimdi iftar sofrası hazırlamanın inceliklerine bakabiliriz. 

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır?

Gün boyu açlık ve susuzluk yaşadıktan sonra sofrada olabildiğince çok çeşit yiyecek ve içecek görme beklentisi oluşur. Normalde sadece ayran yaparken şimdi ramazan şerbeti, komposto ve suyu aynı masaya koyabilirsiniz. Ara sıcak ve soğukların cazibesi de ramazan sofralarında ihmal edilmez. Tüm bunları koymak için sofrada her zamankinden çok yere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle davet verecekseniz kişi sayısını masanın maksimum kapasitesini düşünerek vermemenizde fayda vardır. Aralıklı oturulan bir iftar sofrası masa üzerini daha rahat kullanma imkanı verir.

İki ya da üç gibi az sayıda kişiyle iftar yapsanız da aperatif çeşitlerini herkese özel tabaklarda sunabileceğinizi unutmayın. Bu sofrayı daha zengin bir görünüme kavuşturur. Örneğin ortaya koyacağınız bir salata kasesi yerine aile bireylerinin önüne ceviz ve peynirle süslenmiş küçük tabaklar koyabilirsiniz. Stil sahibi bir iftar sofrası hazırlamak için Bella Maison salata kasesi ve sunum tabağı modellerine göz atabilirsiniz. Kişi sayısına karar verdiyseniz şimdi diğer iftar sofrası dekorasyon önerilerine göz atabiliriz. 

  • Runner ile İftariyeliklere Vurgu Yapın
İftar Sofrasında Runner Kullanımı

Sofrada servis tabağı ve kase çeşitliliği olacağı için desensiz bir masa örtüsü seçmeniz karmaşık bir görünüm oluşmasını engeller. Beyaz, krem gibi açık tonlar ya da lacivert, bordo gibi çok koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle masa örtüsü üzerine koyacağınız tabakların rengi ortaya çıkar. Masa örtüsünün üzerine ise yatay şekilde runner serebilirsiniz. Runner örtü ile hurma, zeytin, pastırma gibi iftariyelikleri orta alanda dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. 

Runner’ın dışına ise bardak, kase gibi diğer servis takımlarını koyabilirsiniz. Elbette runnerı yatay olarak kullanabileceğiniz gibi dikey ya da masa örtüsüz de serebilirsiniz. Runner örtü kullanım şekilleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ¨Hangisi Stilinize Uygun: Runner Dekorasyonu Önerileri¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

  • Yemek Konsepti Belirleyin

Yemek çeşidi de aksesuarlar gibi tüm sofra görünümünü değiştirir. İftar sofrasını kurarken hurma, zeytin, pastırma ve pide dışındaki her yiyecek için bir alternatif belirleyebilirsiniz. Bu alternatifleri ana yemeğin türüne göre belirleyebilirsiniz. Örneğin ana yemek zeytinyağlı türlü ise Ege’ye özel başlangıçlar ile sofrayı donatabilirsiniz. Yemek seçimini yöreye göre yapabileceğiniz gibi yemek malzemelerine göre de belirleyebilirsiniz. Hafif bir soğuk yoğurtlu çorbanın ardından kızarmış içli köfte yerine patates salatası tercih edebilirsiniz. 

  • Yiyecek Dağılımına Özen Gösterin

İftar sofrasından kalkıldığı zaman ¨Bu yemeği hiç fark etmedim¨ denilmemesi için çeşit dağılımına özen gösterebilirsiniz. Tüm çeşitleri küçük porsiyonlar halinde masanın uzunluğuna göre birkaç yerine koyabilirsiniz. Baharatlıklar ve salata soslarını ise masanın her iki köşesine yerleştirebilirsiniz. 

  • Sofra Grubunun Yeterli Olduğundan Emin Olun
İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır

Özenle hazırladığınız iftar sofrasının keyfini çıkarmak sizin hakkınız. Masadaki küçük eksiklikler nedeni ile yemeğinizin bölünmemesi için sofraya yedek malzemeler koyabilirsiniz. Herkesin öncelikle su içmek isteyeceğini düşünerek su bardaklarını koyun. Su bardaklarının yanı sıra meşrubat bardaklarını masaya yerleştirmeyi unutmayın. 

Yemek çeşidine göre kaşık sayısını da artırabilirsiniz. Örneğin çorba, yoğurt ve komposto için ayrı kaşıklar kullanmayı tercih eden kişiler olabilir. Tabii ki kumaş masa peçetelerinin yanı sıra kağıt peçete de koymayı ihmal etmeyin. Eksiksiz bir ramazan sofrası için ihtiyacınız olan sofra grubu ürünlerine ulaşmak için Bella Maison Sofra sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

  • Sofra Grubu Uyumunu Sağlayın

İftar sofrası hazırlamanın sırrı uyumda gizlidir. Sofrada çok sayıda servis tabağı ve kasesi olacağı için desensiz sofra grubu seçmekte fayda vardır. Desenli sofra grubu kullanılacaksa da yemek grubu ya da servis grubu arasında bir seçim yapılmalıdır. Böylece masada renk uyumu sağlanarak şık bir iftar sofrası hazırlanabilir.

  • Doğanın Estetiğini Sofranıza Taşıyın 
İftar Sofrası Hazırlama İpuçları

Kumaş peçete, peçete halkası, runner gibi masa aksesuarları ile sofraya hoş bir görünüm verdiniz. Şimdi, ramazan sofrası için bundan bir adım ötesini yapmayı düşünebilirsiniz: Doğadan ilham alan masa dekorasyonu. Masa ortasına koyacağınız her yiyeceği bir sebze türü ile sunun. Örneğin haşlanmış yumurtaları marul ile, zeytini taze kekik, zeytinyağlı dolmayı taze üzüm yaprağıyla ya da salatanızı yenilebilir çiçeklerle süsleyin. Bu hem masanıza canlı ve doğal bir görünüm verir. Hem de sebzeler ile yenen yiyecekler sayesinde hafif bir öğün yemenize yardımcı olur. Ayrıca sofra aksesuarı olarak da kesme çiçek ya da turunçgil gibi bitkileri tercih edebilirsiniz.