Hygge Stili

Hayatımızın hangi evresinde olursak olalım pozitif düşünmeye, rahat ve mutlu hissetmeye ihtiyacımız var, değil mi? Hayatın omuzlarımızda oluşturduğu stres yükü ve koşturması varken böyle bir ihtiyacımızın doğması gayet doğal. Özellikle bu kaostan biraz uzak kalmak ve evinizde çok daha iyi hissetmek istiyorsanız Hygge stilini hemen keşfetmeye başlayabilirsiniz! 

Evinize farklı bir soluk getirecek olan Hygge stilini keşfetmeden önce elbette Hygge felsefesinin temelini bilmeniz gerekiyor. O halde, evinize ferahlık katacak bu stilin felsefesinde neler var, beraber öğrenmeye başlayalım. 

Felsefenin Özünü Öğrenelim: Hygge Nedir?

Hygge Nedir

Norveç ve Danimarka dillerinden gelen bir kelime olan Hygge, aslında içinde birçok pozitif anlam barındırıyor. Mutluluk, sıcaklık ve konfor gibi pozitif durumları ifade eden kelime, dinginliği ve huzuru hatırlatıyor. 

Hygge felsefesi ise sadece Danimarka’nın değil, tüm İskandinav ülkelerinin yaşam felsefesi. Sevdiklerimizle geçirdiğimiz kaliteli zamanları sakinlikle hissetmemizi sağlayan, içtiğimiz mis gibi sıcak çikolatayı ve cama vuran yağmur sesini sevdiren muhteşem bir yaşam felsefesi! 

Bu örnekler gibi sıklıkla yaşadığınız, ama güzelliklerini fark etmediğiniz birçok şey olabilir. Peki, basit ama huzur verici eylemlerin bize eşlik ettiği Hygge felsefesinin evimize yansıması nasıl olur? Ev dekorasyonuna etkisini hangi eşyalarla ya da aksesuarlarla sağlayabiliriz? Keşfetmeye başlayalım. 

Evde Dingin Bir “Hygge” Ortamını Yaratmanın Püf Noktaları 

Danimarka’da fazlasıyla önemsenen bu yaşam felsefesi, Danimarka halkının mutluluk seviyesini yükseltmeyi amaçlıyor. Bu nedenle yaşam alanlarında da bu felsefenin basit kuralları uygulanmaya çalışılıyor. Siz de yaşam alanınızı Hygge’nin uygulanabilir, pratik ve bir o kadar konforlu kurallarıyla güzelleştirmek istiyorsanız bize kulak verin! İşte o kurallar: 

Göz Yormayan Sade Ev Dekorasyonunu Seçin

Ortama dinlendirici, sakin bir hava katmak istiyorsanız öncelikle gereksiz eşyalardan arınmanızı öneririz. Mesela artık gözünüze eskisi kadar güzel gelmeyen bibloları ya da eşyaları kaldırarak sadeleşmeye başlayabilirsiniz. Çünkü ortamda az eşya, süs, aksesuar olması; odalarınıza eskisine nazaran karmaşadan uzak ve dingin bir hava katacaktır. 

Doğanın Huzur Verici Etkisinden Yararlanın

En stresli olunan zamanlarda bile biraz daha sakinleşmek için doğaya yakın olmak birçok kişiye iyi gelir. Bu huzuru evinizde de yaşamak için ufak ya da baskın detaylarda doğal malzemeler kullanabilirsiniz. Ahşap, mermer ya da cam malzemelerden üretilmiş eşyalar, aksesuarlar evinizde Hygge ortamını oluşturmanızı destekler. Örneğin salonunuza doğallığı yansıtmak amacıyla teraryumlar ya da canlı bitkiler yerleştirebilirsiniz. 

Yumuşak Dokularda Konforu Hissedin

Yumuşak Dokular Konfor

Yumuşak dokuların mutluluk verdiği bir gerçek. Soğuk bir kuzey ülkesi olan Danimarka da sıcaklığı hissedebilmek için yumuşacık kumaşlara fazlasıyla önem veriyor. Yani yumuşak peluş halılar, koltuk şalları ve rahat yastıklar Hygge stilinin olmazsa olmazları. Ayrıca akşamları bir şeyler izlerken ya da sevdiklerinizle sohbet ederken üzerinize almanız için kanepenin kenarında polar battaniye bulundurabilirsiniz. 

Renklerin Üzerimizdeki Etkisine İnanın

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki önemli etkisi biliniyor. Tüm renklerin bize verdiği enerji çok farklı. Bu nedenle hepsine farklı anlamlar yüklüyoruz. Yaşam alanınızda Hygge etkisini en iyi şekilde hissetmek istiyorsanız duvar boyasının, mobilyaların ve dekoratif ürünlerin rengini bir daha gözden geçirin. Örneğin dingin hissetmenize yardımcı olacak pastel tonlar evinize hakim olsun. Çok koyu ya da çok canlı renkleri küçük detaylarda kullanabilirsiniz; ama evinizin genelinde açık, ferah renkler olmalı. 

Mis Gibi Kokular Evinizi Sarsın

Kokular Evinizi Sarsın

Güzel kokuları kim sevmez ki! Eve yayılan güzel kokular kesinlikle daha iyi hissettiriyor. Bu yeni pişmiş limonlu ya da vanilyalı kek kokusu olabileceği gibi ferahlatıcı oda kokuları da olabilir. Ne demiştik; Hygge basit durumların bile keyfini çıkarmanın ne kadar özel olduğunu bize anlatır. Bu nedenle güzel kokular eşliğinde evinizde vakit geçirmek istiyorsanız mis kokulu potporiler kullanabilirsiniz. 

Hygge “Ayrıntılarda” Gizli

Hygge Yaşam

Hygge için rahatlıkla detaylara oldukça önem veren bir felsefe diyebiliriz. Hygge, mekanlara sıcaklık hissi katmak için aşırıya kaçmadan dekoratif ürünlerden yararlanır. Yani odanın belli noktalarına yerleştireceğiniz minik kokulu mumlar, köşede duran abajurdan yansıyan sarı loş ışık veya arada sırada yakacağınız tütsüler, Hygge dekorasyon stilini güçlendirir. 

Evde Zaman Geçirmekten Mutlu Olun

Yukarıda Hygge felsefesini yansıtan dekorasyon önerilerini paylaştık. Eminiz ki bunlardan birkaçını uyguladığınızda bile evinizin farklılaştığını göreceksiniz. 

Bunların yanında Danimarkalıların evde zaman geçirmeye ne kadar önem verdiklerine de değinmek istiyoruz. Çünkü gerçek mutluluğun kaynağının ev olduğuna inanıyorlar. Bu nedenle de evde kaliteli zaman geçirmeyi sağlayan aktiviteler yapmaya ve ailece zaman geçirmeye önem veriyorlar. Hygge felsefesini tam anlamıyla hissetmek için evde neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla düşünebilirsiniz. Bu şekilde çok daha güzel vakit geçirdiğinizi ve evinizle olan bağın arttığını hissedeceksiniz. 

Gördüğünüz gibi aslında bu Hygge felsefesini benimsemek ve dekorasyon stilini evinize uyarlamak çok da zor değil.

Dileriz, evinizde istediğiniz değişiklikleri yaparak çok daha sakin ve huzurlu bir yaşam alanına kavuşursunuz!