Home Ofis Dekorasyonu

Evde çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz temel şeyin bir bilgisayar olduğunu düşünebilirsiniz. Home ofis çalışma modeline geçen kişiler de genellikle bu düşünceden yola çıkar. Salon masası, yatak üzeri ya da koltuk gibi alanlarda çalışmaya başlarlar.

Ancak bu şekilde home ofis çalışan kişilerde motivasyon eksikliği, dikkat toplayamama ya da vücut ağrıları gibi çalışmayı zorlaştırıcı durumlar görülebilir. Bu nedenle ihtiyaç duyacağınız en temel şey sizi motive edecek bir ortam yaratmaktır.

Peki, çalışma enerjisini sağlayacak home ofis tasarımları nasıl olmalı?

Home Ofis Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Günün muhtemelen en uzun saatlerini çalışma odanızda geçireceksiniz. Home ofis alanınızı seçerken bunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin evin en dar ya da penceresiz odası yerine daha ferah olan bir alanı tercih edebilirsiniz.

Home ofis modelleri arasından birine karar verirken estetiği de ön plana alabilirsiniz. Bir home ofis için estetik, fonksiyonellik kadar önemlidir. Unutmayın; home ofis dekorasyonunuzu kendi zevkinize göre yaptığınızda o alanı düzenli tutmaya dikkat eder ve ihtiyaç duyduğunuz çalışma isteğini elde edebilirsiniz.

¨Peki, home office dekorasyonunu nasıl yapabilirim?¨ dediğinizi duyar gibiyiz. İşte, gün boyu çalışma motivasyonu bulmanızı sağlayacak home office dekorasyon fikirleri:

1. Konum Seçimiyle Çalışmayı Kolay Hale Getirin

Home Ofis Önerileri

Çalışırken kullandığınız malzemelerin durumuna göre evinizin hangi odasını home ofise çevireceğinize karar verebilirsiniz. Örneğin basılı doküman okumaya dayalı bir işiniz varsa kitap rafı ya da keson koymaya uygun bir köşe belirleyebilirsiniz. Mimarlık gibi farklı aletlerin kullanımını gerektiren bir işiniz varsa masanızı bu gereçleri asabileceğiniz bir duvara yakın yerde konumlandırabilirsiniz. Bilgisayar ile çalışıyorsanız da prize uzaklığı değerlendirebilirsiniz.

2. Bitkinin Ferahlatıcı Etkisinden Yararlanın

Home ofis çalışırken yolda zaman geçirmediğinizden hem işlerinizi yapmak için daha çok vaktiniz olur hem de diğer işlerinizi yapma şansı bulursunuz. Bu çalışma tarzının belki de tek dezavantajı, sürekli aynı mekanda çalışmaktır.

Yemek yemek ya da mola vermek için dışarı çıkmak zorunda hissetmez ve gününüzün büyük bölümünü aynı çalışma alanı içerisinde geçirebilirsiniz. Bu monotonluktan uzaklaşmak için de doğayı home ofisinizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Bitkiler, canlılığı ofisinize getirir ve stres seviyenizi düşürür. Masanıza ya da raflara bitki yerleştirerek daha sıcak bir home office dekorasyonu yapabilirsiniz. Ancak seçeceğiniz bitkinin çok hızlı büyümemesine ve gölgede yaşayabilmesine dikkat edebilirsiniz.

Sukulent ve kaktüs türleri az sulama ihtiyacı duymaları ve yavaş büyümeleri nedeniyle home ofis dizaynınız için iyi bir seçim olabilir. Şık bir home ofis dekorasyonu için de Bella Maison Teraryum Modellerine göz atabilirsiniz.

3. Konsantrasyon İçin Aydınlatmaya Önem Verin

Home Ofis Konstrasyon

İyi aydınlatılmış bir home ofis, üretken ve sağlıklı bir çalışma ortamı elde etmenizi sağlar. Bedeniniz ve zihniniz üzerinde olumlu bir etki oluşturması için hem yapay aydınlatmayı hem de doğal gün ışığını etkili kullanabilirsiniz.

Home ofis çalışma masası için pencereye yani güneşin geldiği açıya göre bir yer belirleyebilirsiniz. Böylece doğal ışıktan en etkili şekilde faydalanabilirsiniz. Ancak bilgisayarla çalışıyorsanız pencerenin karşısına oturmamaya ya da camın arkanızda kalmamasına dikkat edebilirsiniz. Çünkü pencerenin karşısında olmak, ışığın yüzünüze doğru gelmesine, pencereye sırtınızı dönmek de ekranınızın parlamasına neden olur. Her iki durumda da ekranı görmeniz ve çalışmanız zorlaşır. 

Masanızı ışığa göre konumlandıramadığınız zaman ise yapay aydınlatmadan faydalanabilirsiniz. Özellikle koyu ya da çok canlı renkli bir duvar boyanız varsa gündüz saatlerinde de hafif bir aydınlatma kullanabilirsiniz. Çünkü ekranınız ile duvar rengi kontrast oluşturduğu zaman gözünüzü yorabilir. Masanızın karşısındaki rafların altına ya da duvara yumuşak bir ışık monte ederek gözünüzün yorulmasını engelleyebilirsiniz.

Daha çok gece çalışıyorsanız da masa lambası kullanarak belirli bir alanı aydınlatabilir ve konsantrasyon sağlayabilirsiniz. 

4. Konfor ve Şıklığı Bir Arada Yakalayın

Home ofisi sadece verimli bir çalışma odası değil, aynı zamanda kendi tarzınızı yansıttığınız bir alan olarak düşünebilirsiniz. Örneğin çalışma sandalyeniz postürünüzü koruyacak yapıda olmalı ya da sırt desteği kullanmalısınız. Aynı zamanda da halı ve duvar renkleriyle uyum içerisinde olabilir. Süet ya da tüy gibi sevdiğiniz dokuya sahip bir sandalye seçebilir, retro bi görünüm için renkli kumaş tercihi yapabilirsiniz. 

5. Halı Seçimiyle Fark Yaratın

Halı Önerileri

Home ofis örnekleri içerisinde en çok farklılık yaratan unsurlardan biri halı seçimidir. Yün halı ve ceviz bir masa ile klasiği yakalayabilir, peluş kilim ve pastel renklerle canlı bir ofis dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Halı rengini seçerken de masa ayağı ve duvar rengi ile uyum yakalaması ya da kontrast oluşturmasına dikkat edebilirsiniz. Home ofis dekorasyonunuzda fark yaratacak bir kilim için Bella Maison Kilim Modellerine göz atabilirsiniz.

6. Duvar Rengi Ofisinizin Kimliği Olsun

Home ofis dekorasyon modelleri arasında ilk dikkati çeken yerlerden birisi masa arkasındaki duvardır. Duvar rengi, dekorasyonun vermek istediği stili vurgular. İşinizin türüne göre duvar rengini ayarlayabilir ve işinizin enerjisini tasarıma yanıtabilirsiniz.

Örneğin yaratıcılığın ön planda olduğu bir sektörde çalışıyorsanız kırmızı ve sarı enerjisinin birleşim olan turuncu rengi tercih edebilirsiniz. Finans sektörü gibi veri odaklı bir işiniz varsa gri ya da yeşil rengi kullanabilirsiniz. Ayrıca konsantrasyon için zihni olumlu etkileyen mavi renk ile de home ofis duvarlarınızı boyayabilirsiniz.