Buzluğa Hangi Sebzeler Konur

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte birbirinden lezzetli sebze ve meyveleri yeme şansı yakalıyoruz. Mesela taze asma yaprağından yapılmış zeytinyağlı dolmaya ya da vişneli turtaya hangimiz hayır diyebilir ki? Siz de pastanın üzerinde taze çilek görmeyi ve mısır kokusunu almayı özlüyorsanız küçük bir sırrı paylaşmak isteriz: Yaz mevsiminde yapacağınız kış hazırlıkları sayesinde bu harika lezzetleri dilediğiniz zaman yiyebilirsiniz. 

Bir hafta sonu yapacağınız detaylı bir pazar alışverişi sonrası buzluk için kış hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Buzluğunuzu rengarenk yiyeceklerle doldurmadan önce buzlukta yiyecek saklamanın püf noktalarını öğrenmenizde fayda var. Gelin kış hazırlıklarının inceliklerine birlikte bakalım dört mevsim sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlayın.

Derin Dondurucuda Neler Saklanır?

Doğru bir saklama yöntemi kullanıldığı zaman yazın yetişen çoğu sebze meyve buzlukta saklanabilir. Hatta kışın pratik bir şekilde yemek yapmak isteyenler bazı sebzeleri ön pişirme ile buzluğa kaldırabilir. Hangi meyve sebze nasıl saklanır? sorusunun cevabına bakarak pazar alışverişi için kışlık hazırlıklar listesi oluşturabilirsiniz.

Pilav ve Salatanın Eşlikçisi: Bezelye Buzlukta Nasıl Saklanır?

Bezelye Nasıl Saklanır

Konserve yerine taze bezelye yemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Bezelyenin kabuklarını ayıklayın.
  • Bezelye tanelerini su ile yıkayın ve kurulayın. Kilitli buzdolabı poşetlerine yerleştirin ve yatay halde buzluğa koyun.

Bezelyeyi rengi ve tadı kaybolmadan çok daha uzun süre buzlukta muhafaza etmek için şoklama yöntemini kullanabilirsiniz. 

  • Bezelyeleri kaynayan suyun içerisine koyun ve iki dakika bekletin.
  • Bezelyeler büzülmeden önce sıcak sudan çıkarın. İçerisine buz küpleri koyduğunuz suya bezelyeleri bırakarak iki dakika bekletin. Bezelyeler kurulanıp buzluğa girmeye hazır hale geldi bile.

Şık Bir Pasta İçin: Orman Meyveleri Buzlukta Nasıl Saklanır?

Meyve Buzlukta Nasıl Saklanır

Frenk üzümü, yaban mersini, böğürtlen ve çilek gibi meyveleri buzlukta saklayarak dilediğiniz zaman pasta üzerinde, meyve suyu ya da reçel yapımında kullanabilirsiniz. Meyveleri yıkadıktan sonra varsa çekirdeklerini ayıklayın. Kuruttuğunuz meyveleri saklama kabı ya da buzdolabı poşetinde uzun süre saklayabilirsiniz. Unutmayın, vişne ve çilek gibi meyveler buzluktan çıksa bile kahvaltılarınız için harika bir reçel haline gelirler.

Salata ve Pizza Onsuz Olmaz: Süt Mısır Buzlukta Nasıl Saklanır?

Mısır Nasıl Saklanır

Yazın olduğu gibi kışında mısırı tuzlayıp yemek için yapmanız gereken oldukça basit. Mısırları yıkayın ve kurulayın, buzdolabı poşeti içerisinde buzluğa kaldırın. Ancak kumpir, salata ve çorba gibi yemeklerde mısır kullanmak istiyorsanız mısırı öncelikle haşlayın. Bir bıçak yardımı ile tanelerini kesin. Yatay yani mısır tanelerinin hepsi birbirine yapışmayacak şekilde buzluğa yerleştirin. 

Yemeğin Ana Malzemesi: Domates Buzlukta Nasıl Saklanır?

Buzlukta Domates Nasıl Saklanır

Sabah kahvaltılarında menemen keyfinden vazgeçmemek için iki ayrı yöntemle buzlukta domates saklayabilirsiniz:

  • Domateslerin kabuklarını soyun ve rendeleyin. Rendelediğiniz domatesleri kolaylıkla kullanmak için buz kalıplarına koyup dondurabilirsiniz. Donan küp domatesleri buzdolabı poşetine koyup dondurucuda saklayabilirsiniz. Daha büyük parçalar halinde kullanmak için de saklama kabına domatesleri koyarak buzluğa kaldırabilirsiniz.
  • Konsantre domates lezzetini almak ve sebzenin buzlukta daha az yer kaplaması için önce rendelediğiniz domatesleri bir süre kaynatabilirsiniz. Buzlukta menemeniniz olması için domatesle birlikte yeşil soğanı birlikte kaynatıp buzluğa kaldırabilirsiniz. 

Geleneksel Lezzetler İçin: Asma Yaprağı Buzlukta Nasıl Saklanır?

Yaprak Sarma Nasıl Saklanır

Asma yaprağını toplayıp buzluğa kaldıracaksınız, orta büyüklükte ve ince damarlı yapraklar koparmaya özen gösterebilirsiniz. Yaprakların sapları üst üste gelecek şekilde 10-15 yapraklık demetler yapabilirsiniz. Demetleri bir tepsinin içerisine dizin. Her demete 1 tatlı kaşığı gelecek şekilde üzerlerine tuz dökebilirsiniz. Tuzladığınız demetlerin üzerini geçecek kadar sıcak su dökün ve sabaha kadar bekletin. Bir gece boyunca beklettiğiniz yaprakları süzün ve demetleri bozmadan buzdolabı poşetlerine yerleştirin. 

Gurme Tariflere Özel: Patlıcan Buzlukta Nasıl Saklanır?

Patlıcan Nasıl Saklanır

Patlıcan, Akdeniz lezzetlerinden geleneksel tariflere kadar birçok yemeğin vazgeçilmez malzemesidir. En sık yaptığınız yemek türüne göre patlıcanı farklı şekillerde saklayabilirsiniz:

  • Şakşuka ve patlıcan musakka için: Patlıcanları halka halka ya da küp küp doğrayarak tost makinesinde ızgara yapın. Soğuyan patlıcanları buzluğa kaldırabilirsiniz.
  • Karnıyarık için: Patlıcanları şeritler halinde soyun, bir bıçak yardımı ile içini boşaltın. Sıvı yağ içerisinde kızartın ve soğumaya bırakın. Soğuyan patlıcanları derin dondurucuya koyup dilediğiniz zaman karnıyarık yapabilirsiniz.
  • Mezeler için: Çatal ile patlıcanların üzerine delikler açın. Közleme aparatı ya da fırında patlıcanlar yumuşayana kadar közleyin. Kabuklarının rahat soyulması için közlenen patlıcanları bir tencerenin içerisine koyun ve kapağını kapatın. Yaklaşık beş dakika sonra patlıcanları kolaylıkla soyabilirsiniz. Bir bıçak yardımı ile patlıcanları iri iri kıyın ve soğuduktan sonra buzluğa kaldırın. Dilerseniz kapya biber ve domates de közleyerek üç sebzeyi bir arada derin dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Buzlukta muhafaza ettiğiniz yaz lezzetlerini en şık şekilde sunmak için Bella Maison tabak grubu ürünlerine göz atabilirsiniz.