Feng Shui Felsefesi

Bazı evlerde ya da mekanlarda uzun uzun vakit geçirmek istediğiniz, bazılarından ise hızla uzaklaştığınız olmuştur. Bunun nedeni evin ya da mekanın kendine has karakteri ve enerjisidir. Olumlu enerjiye sahip olan evler size ferah, huzurlu ve konforlu hissettirir. Diğerlerinde ise aklınızda “Buradan bir an önce gitsem iyi olacak!” düşüncesi belirir. 

Evdeki enerjinin ferah ve mutlu bir şekilde düzenlenmesi, keşfedeceğiniz yeni dekorasyonlar ve felsefeler ile mümkün. Evinizde daha konforlu hissetmeniz için “Hygge Stili ile Mutluluğu Evinize Taşıyın” yazımızda Hygge felsefesinden bahsetmiştik. Şimdi ise uzun bir süredir popüler olan ve pek çok kişinin dikkatini çeken Feng Shui ev dekorasyonu ile ilgili detaylarla devam edeceğiz. Önce Feng Shui kavramına değinelim.

Feng Shui Nedir?

Feng Shui, yaşam enerjisi kavramıyla ilgili olan bir Uzak Doğu felsefesidir. Kelime olara “rüzgar ve su” anlamına gelir. Evrende, doğada, bedenimizde ve yaşadığımız her yerde bu enerjinin olduğunu savunur. 

Feng Shui, yaşam enerjisini doğru bir şekilde yönlendirmek için sıklıkla vakit geçirdiğimiz evimizin dekorasyonunda hassas olmamız gerektiğini savunur. Temelde bereket, bolluk, sağlık, şans ve mutluluk gibi kavramların üzerinde duran felsefe, hatalı düzenlemelerin bu kavramları negatif olarak etkileyebileceğini söyler. Buradan yola çıkarak da yaşadığımız alanın doğayla uyumlu olmasını öğütler. Bu nedenle de “Feng Shui ev düzeni” diye bir akım ortaya çıkmıştır. Evdeki tüm bölümler, Feng Shui prensiplerine göre dekore edilebilir. 

Feng Shui’de yönlerin de çok büyük bir önemi vardır. Her bir yön farklı düşüncelerin temsilcisi olarak kabul edilir. Önce bu yönlerin anlamlarına, daha sonra da Feng Shui dekorasyonunun püf noktalarına göz atalım.  

Feng Shui Felsefesine Göre Yönler 

Feng Shui, yönlerin de enerjisi olduğunu söyler. Bu doğrultuda evini Feng Shui felsefesine uygun bir şekilde dekore etmek isteyen kişilerin hangi yönün nasıl bir enerjiye sahip olduğunu bilmesi gerekir. Şimdi, en temel yönlerin sahip oldukları enerjileri keşfedelim. 

Doğu: Güneşin doğuşunu ve baharın gelişini temsil eder. Aile yaşamı, büyüme, gelişme ve sağlık ile ilgili konular doğuyla ilgilidir. Yeşil renk onu temsil eder. Enerjinin bu konulara dönmesi için evdeki doğu yönünde yeşil aksesuarlar bulundurulması önerilir. 

Batı: Sonbaharı temsil eder. Çocuklarla ve insanların yaratıcı taraflarıyla ilişkilendirilir. Çocuklarla veya yaratıcı işlerle ilgili çalışmalarınızda yüzünüzün batıya dönük olması ve bu yönde beyaz renkli eşyaların bulunması tavsiye edilir. 

Kuzey: Kışı ve soğuk havaları temsil eder. Para, kariyer, iş hayatı gibi konularla bağlantılıdır. Siyah veya koyu mavi, kuzeyin rengidir. Bu konularla ilgili attığınız adımlarda kuzey yönüne doğru olmanız ve üzerinizde ya da çevrenizde koyu mavi/siyah aksesuarlar olması önerilir. 

Güney: Yaz mevsimini ve ateş elementini temsil eder. Rengi kırmızıdır. Şans, başarı gibi konularla beraber anılır. Bu tarz konularla ilgili çalışmalarınızda yüzünüzü güneye dönmeniz ve yine çevrenizde ya da üzerinize kırmızı aksesuarlar bulundurmanız gerekir. 

Evinizdeki Feng Shui düzenlemelerinizi ilk olarak yönlerin temsil ettiği düşüncelere göre yapabilirsiniz. Evinizin doğu, batı, kuzey ya da güney yönlerine yerleştireceğiniz aksesuarlar için ise Bella Maison ev dekorasyonu ürünlerinden destek alabilirsiniz. 

Ev Dekorasyonu

Feng Shui Dekorasyonun Püf Noktaları 

Feng Shui felsefesinin temelde ne olduğundan ve yönlerin anlamlarından bahsettik. Şimdi ise bir evi Feng Shui’ye uygun dekore etmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini, alanlara göre anlatacağız. Haydi başlayalım!

  1. Giriş Kapısı

Feng Shui’ye göre giriş kapısı çok önemlidir. Çünkü yaşam enerjisinin eve bu kapıdan girdiğine inanılır. Bu nedenle dış kapınız çok güzel görünmelidir. İyi enerjiyi bu alana çekmek için kapının kenarlarına yapay ağaçlar ya da canlı bitkiler yerleştirebilirsiniz. 

  1. Antre ve Koridor

Aynı şekilde antre de yaşam enerjisinin eve giriş bölümüdür. Dolayısıyla bu alan da Feng Shui dekorasyonu oluşturmak için başlangıç kısımlarındandır. Antre bölümünün temiz ve düzenli olduğundan emin olun. Enerji akışının kesilmemesi için burada fazla eşya bulundurmamaya, alanı ferah tutmaya özen gösterin. 

Feng Shui’ye göre evin koridoru ise hayatınızdaki engelleri ve zorlukları temsil eder. Bu nedenle koridor ve antre bölümünü geniş göstermek için duvar aynalarından yararlanabilirsiniz. 

  1. Salon Dekorasyonu

Salon, Feng Shui için fırsatların değerlendirildiği alandır. Bu alanda da enerji akışının düzgün bir şekilde işlemesi için salonun düzenli tutulması tavsiye edilir. Yine güzel bir ayna, köşeye yerleştirilmiş bir lambader ve çiçekler, salonun enerjisini geliştirecektir. 

Ayrıca mobilyaların büyüklüğü ve yönlerinin de alanla uyumlu olması gerekir. Ayrıca mobilyaları salon kapısının önüne yerleştirmemeli ya da koltukları duvara yaslamamalısınız. 

Sade Yatak

4. Yatak Odası Dekorasyonu

Dinlendirici ve kaliteli bir uyku, Feng Shui felsefesine göre de fazlasıyla önemlidir. Bu nedenle yatak odasındaki tekstil ürünlerini açık ve nötr renklerde tercih etmelisiniz. Ayrıca yatak, kapıyı görecek şekilde yerleştirilmeli ve yatak başlığı duvara yaslanmalıdır. Yatağın kenarındaki komidinlere olumlu enerji için güzel kokulu mumlar ya da şık abajurlar konulabilir. 

5. Mutfak Dekorasyonu

Bu felsefeye göre mutfak, beslenmeyi ve evde yaşayanların ilişki uyumunu temsil eder. Bu alanda çatışma olmaması çok önemlidir. Hatta Feng Shui, ateş ve suyun çatışmaması için lavabo ve ocağın karşılıklı olmamasını tavsiye eder. 

6. Banyo Dekorasyonu 

Feng Shui Banyo

Önceden de belirttiğimiz gibi Feng Shui aksesuarları önemser. Öyle ki genellikle pek süslenmeyen banyolara dahi canlı çiçeklerin ve şık vazoların konulmasını tavsiye eder. Ek olarak banyo kapısının ve klozet kapağının devamlı kapalı tutulması gerektiğini söyler. 

Feng Shui ve ev dekorasyonuyla ilgili temel bilgileri sizinle paylaştık. Evinizde bu detaylara dikkat ederek büyük değişiklikler yapmadan bile yaşam enerjinizi yenileyebilirsiniz!