Evinizi Sınıfa Çevirin

Yaşadığımız mahalledeki okulun bizim için tek seçenek olduğu bir dönemden dijital öğrenme çağına hızla geçiverdik. Özellikle Kovid-19 yani koronavirüsten korunmak için okulların kapanmasıyla birlikte bu süreç daha da hızlandı. Çocuklar ortak bir sistemden ya da kendi okullarındaki öğretmenlerin online derslerine katılarak eğitim almaya başladı. Uzaktan eğitimin başlamasıyla birlikte de anne babalarda çocuklarına nasıl destek olabilecekleri sorusu akıllarına geldi.

Aslında bu soru koronadan önce de bazı ebeveynlerin zihnini meşgul eden bir konuydu. Çünkü çocuklar artık sadece temel bilimleri öğrenmekle kalmıyor, disiplinlerarası eğitim yaklaşımlarıyla öğrenimlerini sürdürüyor. Hal böyle olunca da eğitim okulla sınırlı kalmayıp evde, yani hayatın bütününde devam ediyor. Siz de çocuğunuzun çağın eğitim anlayışını yakalaması için evde eğitim sürecini desteklemek istiyorsanız bu yazımız evi sınıfa dönüştürme konusunda size rehberlik edebilir.

İşte, merak edenler için ¨Evde eğitim için dekorasyonda nasıl değişiklikler yapmalı?” ve ¨Ev okulu, diğer adı ile homeschooling nasıl yapılır?¨ sorularının cevapları: 

1. Özel Bir Ders Çalışma Alanı Yaratın

Özel Ders Çalışma Alanı

Okul, çocukların bir çalışma disiplini içerisine girmelerine yardımcı olur. Siz de evinizin bir odasını ya da köşesini sınıfa çevirerek her zaman aynı yerde eğitim görmesini sağlayabilirsiniz. Böylece evin o bölümü oyuncak ya da dikkat dağıtan diğer eşyalardan da arınmış olur. Evinizin sınıfa çevireceğiniz odasında televizyon gibi ses kaynaklarının olmamasına da özen gösterebilirsiniz. 

Mutfak ya da salon masasının dışında ders çalışmaya özel bir masası olmasını sağlayabilirsiniz. Çalışma alanı oluştururken 90 derece kuralını hatırlamanızda da fayda vardır. Çocuğunuzun dizleri ve sırtı 90 derece olduğu zaman hem konsantrasyonunu daha kolay sağlar hem de omurga sağlığı korunur. Çocuğunuzun dik pozisyonda rahatlıkla oturabilmesi için de oturduğu sandalyenin boyuna göre olması, ayaklarının yere basması gerekir.

Çalışma masasının konumunu ise odaya güneşin geldiği açıya göre ayarlayabilirsiniz. Güneşin, çocuğunuzun ders çalıştığı masaya yandan vurması en uygun konumdur. Güneş arkasından gelirse masaya gölge düşürebilir. Yüzüne güneş vurduğunda ise beyaz kağıda bakmakta güçlük yaşayabilir. 

2. Öğrenim Materyalleri İçin Yer Ayırın

Öğrenim Materyalleri

Ev okulunuza şekil verirken önce masa, dijital ekran ya da tahta gibi temel öğrenme malzemelerinin yerine karar verebilirsiniz. Sonraki önemli ev okulu dekorasyon adımı ise eğitim malzemelerine ayrılacak yere karar vermektir. Çocuğunuzun yaşına ve gördüğü eğitime bağlı olarak kullanacağı materyalleri düşünüp gerekli depolama alanlarını oluşturabilirsiniz.

Günlük olarak ihtiyaç duyacağı kırtasiye gereçleri, ders kitapları veya resim malzemelerini kolaylıkla ulaşabileceği raf ya da çekmecelere yerleştirebilirsiniz. Robotik kodlama, stem araçları, zeka oyunları ya da farklı sanat dallarına yönelik özel malzemeler için de ayrı bir bölüm ayırabilirsiniz. Eğer yeterli alanınız varsa her bir çekmeceye isim etiketi yapıştırabilir ve derslere göre ayrı çekmeceler hazırlayabilirsiniz. Böylece o ders ile ilgili tamamlanan etkinlik malzemeleri ve kitapları aynı bölümde tutabilir.

3. Motive Edici Unsurlar Ekleyin

Çocuk İçin Haftalık Plan

Sosyal mesafelenme çocuklar için biraz zorlayıcı bir dönem olabilir. Arkadaşları ile görüşemeyen çocuğunuz kendisini kimi zaman sıkılmış hissedebilir. Bu sıkıntısını da ders planına uymama olarak gösterebilir. Çalışma isteğininin devamlılığı için çocuğunuzun, evde sınıf düzenlemesine katkıda bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Telekonferans yaparak sınıf dekorasyonuna en sevdiği arkadaşı ile karar verebilir. Bir arkadaşını evdeki sınıf düzenini kurmaya dahil ettiği zaman daha çok motive olabilir. Sınıfa çevirdiğiniz odada kimi zaman değişiklikler yapmasını ve bunu arkadaşları ile paylaşmasını da teşvik edebilirsiniz. Ayrıca zaman zaman siz de en sevdiği mottoyu duvara yazmak gibi minik değişikliklerle ona sürprizler yapabilirsiniz. 

4. Dekorasyona Hayal Gücünüz Şekil Versin

Motive Edici Unsurlar

Her ne kadar okuldakine benzer bir rutini oturtmaya çalışsanız da evde çocuğunuzun zevkine uygun ve dikkat dağıtmayan farklılıklar yapabilirsiniz. Örneğin yazı yazacağı alanı kağıt ile sınırlı tutmanız gerekmez. Duvarları tebeşir boyası ile boyayabilirsiniz. Böylece işlemleri duvarlarda yapabilir.

Odaya ona özel ışıklandırmalar yerleştirebilirsiniz. Okuyup yazdığı zamanlar için masa lambası koyabilirsiniz. Sanat faaliyetlerini gerçekleştirirken ona keyif verecek şekilli led ışıklar yakabilirsiniz. Fonda rahatlatıcı bir müziğin çalması için ses sistemine de odada yer verebilirsiniz. 

5. Haftalık Plan Hazırlayın

Evde Deney Yapmak

Çocuğunuz bugüne kadar muhtemelen hep aynı saatte uyanıp okula gitti ve belirli bir programa uydu. Bu nedenle evde kalmaya başladığı ilk zamanlarda biraz bocalama yaşayabilir. Bu adaptasyon sürecini kolaylaştırmak için çocuğunuzun mevcut günlük planını evde yeniden şekillendirebilirsiniz. Çalışma odasına asacağınız bir tabloya bu saat planını yapıştırabilirsiniz. Böylece sanki okula gidecekmiş gibi her gün aynı saatte kalkabilir ve yine hep aynı vakitte ders çalışmaya başlayabilir. Özellikle sabah saatleri yani zihninin en aktif olduğu saatlerde ders çalışıp günün ilerleyen saatlerinde ise fiziksel aktivite yapmasını sağlayabilirsiniz.

Saatlerle belirlenmiş bir rutini olduğu zaman evde eğitime devam etmek çocuğunuz için de daha kabul edilebilir olabilir. Hangi saatte çalışma masasında olacağını ve serbest zamanın başlama anını bilir. Kendi öngörülebilir programını uygulamayı reddetmez. Ancak evde eğitimin çocuğunuz için olduğu kadar sizin için de yeni bir süreç olduğunu kendinize hatırlatmanızda fayda vardır. Çocuğunuz bir gün uyumlu bir şekilde ders çalışırken başka bir gün çok daha fazla çaba harcamanız gerekebilir.