Evde Form Koruma

Hepimiz, yeni koronavirüs salgını nedeniyle mecburi durumlar haricinde evimizden çıkmamaya özen gösteriyoruz. Sevdiklerimizle telefon aracılığıyla görüntülü konuşuyor, dışarıda yaptığımız birçok aktiviteyi eve taşımaya çalışıyoruz. 

Bunları yaparken bir yandan da gündemi takip ettiğimiz bir gerçek. Aldığımız haberler, öğrendiklerimiz bizi zaman zaman kasvetli bir ruh haline çektiği için kendimize doğal olarak yeni uğraşlar bulmak istiyoruz. Kimilerimiz eskisinden çok daha fazla dizi/film izlerken kimilerimiz ise mutfakta biraz daha fazla vakit geçiriyor. 

Elbette günümüzün en azından 2-3 saatini gündemden uzak geçirmek ve kendimizi rahatlatmak çok önemli. Fakat unutmamak gerekir ki evdeyken mutfak bize bir adım kadar yakın. Artan iştahla beraber mutfakta kalorili tarifler yapmamız da daha sonra kilo almamıza ve eski formumuzu kaybetmemize neden olabilir. Peki, bu duruma mümkün olduğu kadar engel olmak için nasıl önlemler alabiliriz? 

Şimdi, karantina süresince evden çıkmadan formda kalmak için son derece pratik olan kilo koruma yollarını keşfetmeye başlayalım! 

İlk Olarak: Formda Kalmak İçin Sağlıklı Beslenme Yeterli Olur mu? 

Corona virüs ile mücadele etmek için evde vakit geçirdiğimiz bugünlerde öncelikle bu temel soruya cevap vermek istiyoruz. Çünkü birçok insan kilo kontrolü yapmak için bazı yiyeceklerden kısmayı yeterli buluyor. Oysa formda kalmanın en önemli koşulları, dengeli beslenmek ve düzenli olarak hareket etmek diyebiliriz.

Yeterli ve dengeli beslenmenin yanında düzenli hareket etmek de metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede kilo kontrolü yapmanız da bir hayli kolaylaşır. Ayrıca arada sırada yaptığınız tatlı kaçamaklarını bu şekilde telafi etmiş olursunuz. 

Evde Kilo Koruma Yolları

İlk Öğünü Proteinden Zengin Hazırlayın

Evde olduğunuz dönemlerde kahvaltınızı, iş yerine ya da okula gittiğiniz zamanlardaki kadar erken yapamayabilirsiniz. Zaten burada önemli olan ilk öğünü kaçta yediğiniz değil, içeriğini nasıl hazırladığınız.

Örneğin poğaça, simit gibi yüksek kalorili yiyecekler yerine haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, tam tahıllı ekmek ya da çiğ kuru yemişlerden oluşan bir kahvaltı tabağı tercih edebilirsiniz. Çünkü protein yönünden zengin bir kahvaltı, gün boyu tok hissetmenize yardımcı olabilir. Böylelikle daha az açlık hissedip öğünlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. 

Ara Öğün Yemeli mi, Yememeli mi? 

Bu konu son zamanlarda sık sık tartışılıyor. Bazı doktorlar ve beslenme uzmanları ara öğünlerin gereksiz olduğunu savunurken bazıları ise gerekliliği üzerinde durmaya devam ediyor. Ama unutmayın ki vücudunuzu en iyi siz tanıyorsunuz. Öğünlerinizin arasını açtığınızda aşırı derecede açlık hissediyor musunuz? Yoksa bir şeyler atıştırma gibi alışkanlıklarınız yok mu? Az az sık sık yemek size zor mu geliyor? 

Eğer öğün aralarında çok acıktığınızı ve ana öğünlere yüklendiğinizi fark ettiyseniz ara öğün tüketmeye başlayabilirsiniz. Tabii ara öğünlerde çikolata, bisküvi, kraker gibi atıştırmalıklar yerine taze/kuru meyve, bir kase yoğurt, bir bardak ayran veya kuru yemişler çok daha dengeli olacaktır. Ek olarak ara öğünlerle ana öğünler arasında en az 2 saat bırakmaya dikkat edebilirsiniz. 

Hafif Yemek Tariflerine Yönelin

Evde kaldığımız süre boyunca mutfağa eskisinden çok daha yakın olduğumuz bilinen bir gerçek. Gün içinde canımızın istediği şeyleri yapmak ya da kafamızı dağıtmak için hızlıca harekete geçebiliyoruz. Bu nedenle mutfaktan vazgeçmeyip daha hafif ve besleyici tarifler yapmak için beslenmenize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. 

Örneğin paketli gıdalar almak yerine kuru meyve, kakao tozu ve yulaf ezmesi gibi ürünlerle lezzetli atıştırmalıklar hazırlayabilir; ızgara, fırın ya da haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri kullanarak et ve sebze yemekleri yapabilirsiniz. 

Ayrıca şu sıralar sosyal medyada fazlasıyla popüler olan kendi ekmeğini pişirme akımına katılmak istiyorsanız da “Mutfağınızdan Mis Gibi Kokular Yükselsin: Evde Yapılabilecek 5 Pratik Ekmek Tarifi” yazımıza mutlaka göz atın deriz. Pratik olduğu kadar besleyici ve doyurucu olan ev yapımı ekmekleri dengeli tükettiğiniz sürece kilonuzu korumanız kolaylaşır. 

Evde Spor Yapmayı Deneyin

Evde Form Korumak

“Ben evde spor yapmaya alışık değilim!” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, açık havada bisiklete binmenin, yürümenin ya da koşmanın zevki bambaşka; ama formunuzu korumak istiyorsanız ev egzersizlerini de oldukça eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı?

Şanslıyız ki elimizin altında internet var. İnternette herkese, her yaşa uygun birçok spor önerisi ve tekniği yer alıyor. Evde spor hareketleri olarak neler yapabileceğinizi ufak bir araştırma ile keşfettikten sonra kendinize bu konuda yeni bir düzen belirleyebilirsiniz. 

Örneğin virüs salgını olmadan önce fitness salonuna gitmeye karar verdiyseniz videolar üzerinden fitness hareketlerini öğrenebilir; zumba, yoga, pilates gibi sporları merak ediyorsanız yine videolar üzerinden bunları keşfedebilirsiniz. 

Ayrıca bu konuda ufak bir tavsiyemiz daha var: Yıllar önce bir hevesle alıp kenara koyduğunuz koşu bandı ya da ev bisikleti gibi spor aletlerini tekrar kullanmaya başlamak için en doğru zaman geldi! Bunları kullanıp formunuzu korumak için harekete geçebilirsiniz. 

Son Olarak: Günlük Olarak Aldığınız Enerjiyle Yaktığınız Enerjiyi Kontrol Edin

Bu yöntem  biraz uğraştırıcı görünebilir. Dışarıda vakit geçirdiğiniz ve aktif bir hayata sahip olduğunuz dönemde bu yönteme gerek de olmayabilir. Ama evdeyken kilo almamak adına biraz daha garantici davranıp gün içinde aldığınız ve yaktığınız kaloriyi hesaplayabilirsiniz. 

Bu konuda size yardımcı olacak mobil uygulamalardan birini indirmenizi öneririz. Yediğiniz yiyeceklerin kalorisini ve egzersiz sırasında yaktığınız ortalama kaloriyi size gösteren bu mobil uygulamalar formda kalmanıza yardımcı olabilir.