Evde Sinema

Evde rahatça ayakları uzatıp ve polar bir battaniyeye sarılıp film izlemenin keyfi bambaşka! Özellikle de hava soğukken ya da tüm aile bir aradayken yapılan film seanslarıyla bu keyif iyice artıyor. 

Film izleme konusu sizin için bir ritüel haline geldiyse ve bu deneyimi daha da güzelleştirmek istiyorsanız evinizde çeşitli yenilikler yapabilirsiniz. Örneğin salonda ya da oturma odasında sinema salonu rahatlığında bir dekorasyon yapmak ve eve gerekli teknolojik alt yapıyı kurmak bu işin ilk adımları. 

Kısacası evde hem rahat hem de teknik olarak muhteşem bir sinema keyfi yaşamak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Kolaylıkla hayata geçirebileceğiniz tüm tavsiyelere göz atmaya başlayalım.

Sinema Ortamı İçin En Uygun Odayı Belirleyin

Film izlemek, filmi anlamaya çalışmak kafa dağıtıcı olduğu kadar ciddi de bir iş. Bu nedenle evinize bir sinema sistemi kuracaksanız, öncelikle bunun için en uygun odayı seçmelisiniz. Bunun için de halihazırda televizyonun bulunduğu salon ya da oturma odası gibi odalar daha uygun olur.

Bu odalarda dikkat etmeniz gereken şey ise ışığın geliş açısı olmalı. Dışarıdan gelen ışık ekranın görüntü kalitesini etkilememeli. Fakat televizyonun durduğu köşeyi değiştirme şansınız yoksa o odanın perdelerini ışığı engelleyen “karartma perdelerle” değiştirebilirsiniz. 

Işıklandırma ve Koltuk Seçimi Konusunda Titiz Davranın 

Evde Sinema Keyfi

Evde gerçek bir sinema deneyimi yaşamak istiyorsanız dekorasyonu buna uygun olarak değiştirmeye hızlıca başlayın. Çünkü rahatsız bir koltuk ve kötü ışıklandırma, hayal ettiğiniz sinema atmosferini ne yazık ki bozacaktır. 

Kusursuz bir sinema gösterisi için öncelikle odada dengeli bir ışıklandırmanın olmasına dikkat edin. Dengeli ışıklandırma odanın belli derecede bir karanlık olmasıdır diyebiliriz. Bu karanlığı sağlamak adına yukarıda bahsettiğimiz perdelerden kullanabileceğiniz gibi odanın duvarlarını gri ya da siyah gibi renklere boyatabilirsiniz. Bu tonlar, ekrandaki renkleri daha iyi görmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu odada aşırı parlak tepe ışıkları yerine daha loş, yansıyan ışıkları tercih etmeniz de faydalı olur. 

Ve tabii ki bildiğiniz gibi rahat koltuklar sinema keyfinin olmazsa olmazları! Bu tarz koltuklar olmadan kesinlikle muhteşem bir sinema atmosferi düşünülemez. Bu nedenle sinema odanız için koltuk seçimi yaparken ikili ya da tekli ev sinema koltuğu, televizyon koltuğu veya rahat kanepeler tercih edebilirsiniz. Patlamış mısır ve içecek keyfi için de odada küçük zigon sehpalar bulundurmanız işleri kolaylaştırabilir. 

Kaliteli Görüntü ve Ses Teknolojilerinden Yardım Alın

Ev Ses Sistemi

Sinema salonları, hepimizin bildiği gibi ses ve görüntü kalitesiyle etkileyici ortamlar. Bu yüzden de büyük güzel bir görüntü ve kaliteli ev ses sistemleri olmadan sinema keyfi her zaman eksik kalır. Büyük görüntüyü yakalamak için evinizde projeksiyon perdelerinden faydalanabilir ya da büyük ekran bir televizyon alabilirsiniz.

İkinci aşama olarak ise kaliteli bir ses elde etmek için ses sistemlerini doğru bir şekilde yerleştirmelisiniz. Ses cihazlarının (hoparlörler) birini projeksiyon perdesinin veya televizyonun sağına, diğerini ise soluna koyun. Bu hoparlörleri ekrana eşit mesafede olacak ve koltuklara da 60 derece açıyla bakacak şekilde konumlandırmaya dikkat edin. Hoparlörlerin kablolarının sinema dekorasyonu konseptini bozduğunu düşünüyorsanız kablosuz ses sistemi gibi alternatifleri de araştırabilirsiniz. 

Ayrıca surround ses sistemleri, toplamda altı ses kanalı ve hoparlörden oluşurlar; evde sinema keyfini oldukça üst bir noktaya taşırlar. Biraz kalabalık bir ekibe sahip olan bu ses sistemlerini kullanmak istiyorsanız öncelikle cihazları odanın hangi köşelerine yerleştirebileceğinizi hesaplayın deriz. Unutmayın ki bu cihazların birbirine çok yakın olmaması gerekir.  

Daha İyi Bir Deneyim İçin Ses Yalıtımı Yaptırın

İyi bir ses sistemi size çoğunlukla istediğiniz kalitede ses seviyesi verecektir. Bu da komşularınızla aranızın biraz bozulmasına neden olabilir. Özellikle eski bir binada oturuyorsanız duvarların inceliği ve yalıtım eksikliği nedeniyle çok fazla ses geçirme sorunu yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle imkanınız varsa ses yalıtımı yaptırmayı deneyebilirsiniz. Eğer bunun için vaktiniz yoksa da güzel bir kulaklıkla bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. 

“Ben bu işi kafaya koydum, en iyisini yapmak istiyorum!” diyorsanız da işinize yarayacak bir önerimiz daha var: Evinize, birçok sinema salonunda da olan derin bas hoparlörü yerleştirebilirsiniz. Tabii bu hoparlörün istediğiniz şekilde çalışması için öncelikle odanın içinde hoparlörün çalışmasını sabote edecek kutuları ve çeşitli engelleri kaldırmanız gerekir. Böylelikle rahatsız edici bir sesin oluşmasının önüne geçerek etkileyici bir ses kalitesi elde etmiş olursunuz. 

Ev Ses Yalıtımı

Hayatın hızlı ve yorucu akışından biraz olsun sıyrılıp sevdiklerinizle beraber keyifli vakit geçirmek en büyük hakkınız. Bu nedenle ufak bir hatırlatma yapalım: Evde film keyfinizin bozulmasını ya da yarıda kalmasını istemiyorsanız cep telefonlarınızı uçak moduna almayı ya da kapatmayı unutmayın. 

İyi seyirler dileriz!