Evde İsrafı Önlemenin Yolları

¨İhtiyacınız olmayanları reddedin. İhtiyacınız olanı azaltın. Tükettiğinizi yeniden kullanın. Tekrar kullanamayacağınız şeyleri geri dönüştürün. Ve geri kalanını kompost yapın.¨ 

Bu sözler ünlü ¨Sıfır Atık Ev¨ isimli kitabın yazarı Bea Johnson’a ait. Sıfır atık kulağa iddialı gelse de aslında evin her bölümü için bazı kullanım alışkanlıklarımızı değiştirerek bunu yapmak mümkün. Evde israfı önlemeye yarayan bu yöntemler ile siz de sadece ihtiyacınız olan kadarını kullanıp doğaya dost bir ev sahibi olabilirsiniz. İşte evde israfı önlemenin yolları.

Mutfakta İsrafı Önlemenin Yolları

Mutfakta İsrafı Önlemenin Yolları

Mutfak, genellikle evin en çok israf yapılan bölümüdür. Elektrik, su ve doğalgazın üçü de mutfakta kullanılır. Hızlı bir şekilde yemek yapmak için de bu enerji kaynaklarının tüketimine pek de dikkat edilmez. Bunun yanı sıra tek kullanımlık ürünlerin en fazla yer aldığı yer de mutfaktır. Alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişikliklerle mutfakta israfı önleyebilirsiniz:

 1. Kağıt havlu, alüminyum folyo ve streç film gibi tek kullanımlık ürünlerin kullanımını bırakabilirsiniz. Kağıt havlu yerine mutfak havlusu kullanabilir, streç film ve alüminyum folyoya alternatif olarak kavanoz ya da saklama kaplarını tercih edebilirsiniz.
 2. Enerji sarfiyatını azaltmak için kısa sürede pişirmeyi sağlayan düdüklü tencereleri kullanabilirsiniz. 
 3. Yiyecek israfını önlemek için haftalık yemek planı yapabilirsiniz. Böylece sadece ihtiyacınız olan malzemeleri satın alırsınız.
 4. Yemek esnasında tek kullanımlık peçete yerine kumaş peçete kullanarak hem atığı azaltabilir hem de şık bir sofraya sahip olabilirsiniz. 
 5. Meyve sebzeleri temizlediğiniz suyu bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.
 6. Türk mutfağının vazgeçilmez öğünü kahvaltıda kapaklı kahvaltılık kullanarak streç film ya da buzdolabı poşeti kullanımının önüne geçebilirsiniz. 
 7. Balkonunuzda kendi sebzelerinizi yetiştirerek sadece tüketebileceğiniz kadar yiyeceğe sahip olabilirsiniz. Balkonunuzu bahçeye çevirmenin pratik yollarını anlattığımız ¨Bu Sene Bahçenizi Eve Taşıyın: Balkon Bahçeciliğine Başlama İpuçları¨ yazısını okuyarak ilk adımı atabilirsiniz. 
 8. Meyve sebze gibi organik atıklar çöp toplama alanlarında metan gazı denilen bir sera gazına dönüşür. İklim değişikliğine neden olan sera gazı oluşumunu aza indirmek için mutfakta kompost kovası kullanabilirsiniz. Çöp kovasının yanına bir de kompost kovası koyun. Kompost yaparak yemek artıklarınızı gübreye çevirebilir ve atık miktarını önemli miktarda azaltabilirsiniz. 

Banyoda Tüketimin Önüne Geçme İpuçları

İsrafı Önleme

Temizleyici maddeler ve su bol miktarda kullanıldığı için banyo da mutfak gibi tüketim alanlarından biridir. Tuvalet kağıdı kullanımı gibi bazı alışkanlıklarımıza son veremesek de onları doğaya zarar vermeyecek yani atık oluşturmayacak şekilde değiştirebiliriz. Banyoda israfı önlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

 1. Beyaz tuvalet kağıdı yerine ağartılmamış ve %100 geri dönüşüm malzemesinden üretilen tuvalet kağıdı kullanabilirsiniz.
 2.  Çamaşır makinesi ayarları ve sürelerini daha iyi öğrenmek için öncelikle kullanım kılavuzunu okuyabilirsiniz. Böylece 15 dakikada temizlenebilecek günlük kıyafetleri uzun ayarlarda yıkamadan su ve elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.
 3. Plastik yerine ahşap diş fırçası kullanarak geri dönüşüme katkı sağlayabilirsiniz.
 4. Sıvı sabun yerine kalıp katı sabun kullanabilirsiniz. Böylece pompanın akıttığı miktar yerine sadece ihtiyacınız olan kadarını kullanır ve plastik ambalajlı bir ürün satın almamış olursunuz.
 5. Dişlerinizi fırçalarken, ellerinizi yıkarken ve duş alırken köpükleme esnasında suyu kapatabilirsiniz.
 6. Kimyasal içerikli deterjanların temizlenmesi için çok miktarda su kullanılır. Ev temizliğinde doğal ürünler kullanarak su tüketimini azaltabilirsiniz. Küf ve zemin temizliği için sirke, inatçı lekeler için sirke ve karbonat karışımı, ovma için karbonat kullanabilirsiniz.
 7. Duş suyunuz ısınana kadar akan suyun israf olmaması için küvetinizde bir kova bulundurabilirsiniz. Kovada biriken suyu balkon bahçenizi sulamak için kullanabilirsiniz.

Giysi İsrafını Önlemek İçin Yapılabilecekler

Giysi İsrafını Önlemenin Yolları

Cyber monday, black friday, sezon indirimi gibi avantajlı dönemler hemen herkeste alışveriş yapma isteği uyandırır. Bu da bir sefer bile giyilmeyen ya da pek de ihtiyaç olmayan giysilerin alınmasına sebep olabilir. Evin en önemli israf kalemlerinden biri olan gardrop ile ilgili dikkat edilebilecekler şunlardır:

16.¨Trend¨ sihirli ve cezbedici bir sözcüktür. Giysi israfını önlemek için öncelikle trendlere göz yummayı deneyin. Bu alışkanlık bir anda değiştirilemese de alacağınız kıyafetlerin gerekliliğini sorgulayarak zamanla israfın önüne geçebilirsiniz.

17.  Daha küçük bir gardrop alarak minimalist bir yaşama adım atabilirsiniz.

18. Kullanamadığınız kıyafetleri alışveriş çantası gibi farklı amaçlarla değerlendirin. Kendin yap alışveriş çantası fikirlerine ulaşmak için ¨Evde Yapabileceğiniz 4 Alışveriş Çantası¨ yazımıza göz atabilirsiniz.

19. Uzun süreli kullanım için kaliteli kumaş türlerini tercih edin. Ev giyiminde kalite ve konfor sunan ürünlere ulaşmak için Bella Maison Ev Giyim kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

20. İkinci el kıyafet almayı ya da kıyafetlerinizi satmayı deneyin.

Bonus: İnternetten Alışveriş Yapın

Tasarruf Yöntemleri

Siz de mağazaya sadece bir ürün almak için girip hiç aklınızda olmayan eşyalarla çıktınız mı? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Alışverişte israfı önlemek için ev eşyalarınızı internetten satın alabilirsiniz. Sadece ihtiyacınız olan ürünü alıp tüketimi önleyebilirsiniz. Zevkinize uygun ve kaliteli ev tekstili ürünlerini online satın alma rahatlığını yaşamak için Bella Maison web adresini ziyaret edebilirsiniz.