Evde Meditasyon

Covid-19 yani korona virüsten korunmak için bir süredir hepimiz evimizde kalmaya özen gösteriyoruz. Sıcacık bir battaniyeye sarılmaktan keyif alanlarımız, evde kalmanın çok büyük bir değişiklik olmadığını düşünebilir. Ancak özellikle yaz yaklaşırken aynı mekanda uzun süre kalmak endişe verici düşüncelere odaklanmaya neden olabilir. Bu düşüncelerden sıyrılmak için evde uygulayabileceğimiz ve yüzyıllardır deneyimlenen bir metodu paylaşmak istiyoruz: Meditasyon.

Meditasyon denildiği zaman gözünüzün önünde neler canlanıyor? Lotus pozisyonunda oturmuş, gözleri kapalı ve huzurla gülümseyen bir insan görüntüsü mü? Gelin, önce meditasyonu böylesine rahatlatıcı yapan özelliklerine bakalım. Sonra da evde meditasyon yapmanın yöntemlerini öğrenelim. İşte, yeni başlayanlar için meditasyon önerileri!

Meditasyon Nedir?

Meditasyon Nedir

Meditasyon; gevşeme, odaklama ve farkındalığı amaçlayan bir tür zihinsel egzersizdir. Yani meditasyon sağlıklı ve odaklanmış bir zihne sahip olmaya yardımcı olur. Ön yargılardan sıyrılıp kendi düşünce ve duygularınızın farkında olmanızı sağlar. 

Fiziksel bir egzersiz gibi meditasyon da düzenli olarak yapılarak geliştirilebilir. Bu nedenle meditasyonu günlük olarak yaptığınız diş fırçalama ya da su içme gibi bir alışkanlığınızla eşleştirebilirsiniz. Bu kendinize meditasyonu yapıp yapmadığınızı sormanıza yardımcı olur. 

Evde meditasyona başladığınız zaman ise zihinsel olarak hızlı bir iyi hissetme hali yaşamayı beklemenize gerek yoktur. Çünkü meditasyon sabır ve tutarlılık gerektiren bir uygulamadır. Başarılı ve başarısız meditasyon değil, devam ettirilen ve fayda görülen meditasyon vardır. Meditasyon yapmanın faydaları ise şunlardır:

 • Daha az stres yaşama
 • Endişe hissinde azalma
 • Düşük kan basıncı
 • Rahatlık duygusu
 • Solunum hızının yavaşlaması

Meditasyon Türleri Nelerdir?

Pek çok meditasyon türü vardır. Hangi meditasyon türünü seçeceğinize karar vermek için niyetinizi yani evde meditasyon yapma amacınızı belirlemeniz gerekir. Amaç belirleme hem doğru meditasyon türüne karar verme hem de devamlılığı sürdürebilme açısından önemlidir. Belirli bir hedefiniz olmadığı zaman meditasyonu yarıda bırakabilirsiniz.

 • En yaygın uygulananlardan birisi farkındalık meditasyonudur. Mindfulness meditasyonu adı da verilen bu uygulamada amaç, duygu ve düşüncelerinizin hangi kalıplarla hareket ettiğinin farkına varmaktır. Yani zihnimiz bir kavramı iyi-kötü ya da güzel-çirkin şeklinde, hiç düşünmeden belirli bir kalıba sokma eğilimi gösterir. Meditasyon yaparken zihinde uçuşan düşüncelere odaklanıp bu kalıplardan sıyrılma amacı güdülür. 
 • Konsantrasyon odaklı meditasyon türlerinde ise amaç tek bir noktaya odaklanmaktır. Zihinde rastgele ortaya çıkan düşünceler yerine tek bir konuya odaklanmayı amaçlar. Bunu sağlamak için bir dikkat toplama nesnesi ya da sesi seçilebilir. Örneğin bir kelime ya da mantra tekrar edilebilir, bir zil sesi kullanılabilir ya da bir mum alevine odaklanılabilir. Aklınızdan farklı düşünceler geçmeye başladığı anda dikkat nesnesine bakmaya ya da dinlemeye başlayabilirsiniz. Meditasyon yaparken faydalanabileceğiniz dikkat nesnelerinden olan mumlar için Bella Maison Mum sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Diğer meditasyon türlerinden en önemlileri ise şefkat duygusu amacı için şükran meditasyonu, zihin uyanıklığı için kundalini meditasyonu ve stres yönetmek için gevşeme meditasyonudur. Bunların dışında da solunum odaklı zazen meditasyonu gibi pekçok tür vardır.

¨Peki, meditasyona nasıl başlanır?¨ sorusunun cevabı ise birkaç pratik adımda gizlidir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon Türleri

¨Meditasyon yaparken ne giyilir?¨ ya da ¨Meditasyon hangi pozisyonda yapılır?¨ sorularından daha önemli olan şey meditasyon için uygun ortamın nasıl olması gerektiğidir. Meditasyon yaptığınız ortamın olabildiğince sessiz olmasına özen gösterebilirsiniz. Ayrıca dikkat dağıtacak şeylerin en az olduğu sabahın erken saatlerini tercih edebilirsiniz. 

Meditasyonu ilk defa yapacağınız zaman zihniniz bunu reddedebilir. Bunu bir uyku hali olarak hissedebilir ya da tam meditasyona başlayacakken evde yapılacak diğer işleri düşünmeye başlayabilirsiniz. Unutmayın; meditasyon bir kas egzersizi gibidir.

İlk zamanlar konsantre olmakta zorlanabilirsiniz, ama vazgeçmeden yaptığınız zaman iç huzuru yakalayabilirsiniz. Ne zaman bir koku, ses ya da düşünce ile zihniniz dağılacak gibi olursa nefes alıp vermeye odaklanarak meditasyona geri dönebilirsiniz.

Yeni başlayanların uygulayabileceği meditasyon teknikleri şunlardır:

 1. Öncelikle evde pencereyi açıp meditasyon yapacağınız odanın havalanmasını sağlayabilirsiniz.
 2. Meditasyonu lotus oturuşunda ya da bir yere uzanarak yapabilirsiniz. Otururken omurganızın dik, omuzlarınızın ise gevşek bir pozisyonda olmasına dikkat edebilirsiniz. Lotus duruşu, diğer adı ile padmasana için şu adımları uygulayabilirsiniz:
 • Omurganız düz, yani sırtınız dik olacak şekilde rahat bir yere oturun.
 • Eğer acı vermiyorsa sağ ayağınızı sol uyluk kemiğinin üzerine, kasığa yakın olacak şekilde koyun.
 • Sol ayağınızı da aynı şekilde sağ tarafa koyun.
 • Ellerinizi dizinizin üzerine koyun.
 • Baş parmak ve işaret parmağınızı birleştirin.
 1. Gözlerinizi kapatın. Daha karanlık bir ortam için göz maskesi takabilirsiniz.
 2. Doğal nefes alın. Yani nefesinizi kontrol etmeye çalışmayın.
 3. Her nefes alıp verdiğinizde vücudunuzun nasıl hareket ettiğine odaklanın. Omuz, göğüs kafesi, karnınız ve göğsünüzün nasıl hareket ettiğini hissedin.
 4. Aklınıza başka düşünceler gelirse nefesinize ya da yaktığınız muma odaklanın ve meditasyona geri dönün.
 5. Meditasyona son verirken gülümseyin. Kendinizi tanımak ve kendinizle barışmak adına ayırdığınız zaman için takdir duygusu hissedin. 

Evdeki ilk meditasyon deneyiminizi 3 dakika ile sınırlı tutabilirsiniz. Odaklanma kabiliyetiniz arttıkça da bu süreyi 15 dakikaya çıkarabilirsiniz. 3 dakikalık bir meditasyon kulağa çok kısa gelebilir. Ancak meditasyon çok basit bir uygulama gibi gelse de zihni boşaltmayı başarmak uzun süren bir pratik gerektirir. Bu nedenle meditasyonun süresi değil niteliği değerlidir.