Eğlenceli Kendin Yap Fikirleri

Evde yapılabileceklerin sınırlı olduğunu düşünüyorsanız size bakış açınızı değiştirecek bir önerimiz var: Kendin yap önerileri ile yeni eşyalar üretmek. Hem de bu pratik kendin yap fikirleri sayesinde evde bulunan malzemeleri bambaşka bir görünüme kavuşturabileceksiniz. İşte, evde vakit geçirdiğiniz günlerde yapabileceğiniz kolay kendin yap yöntemleri:

1. Avizeleri Yenileme Zamanı

Avizeleri Yenilemek

Evdeki elektronik eşyalar zamanla bozulur, mobilyalar eskir ve bunların yerine yenisini alırız. Ancak ampulünü yenilediğimiz sürece avizeleri değiştirmek pek de aklımıza gelmez. Değiştirmek istesek de önceliği aktif olarak kullandığımız diğer eşyalara veririz.

Evde vakit geçirdiğimiz bu günlerde hep ihmal ettiğimiz avizeleri yenileyebiliriz. Hem de evden ayrılmadan ve sadece bir balon, tutkal ve jüt ip ya da makrome ipi kullanarak. Malzemeleriniz hazırsa antrenizde fark yaratacak DIY avizeyi yapmaya başlayabilirsiniz:

 • Bir balonu şişirin.
 • Balonun altına, ampulün duy bölümünün gireceği genişlikte bir daire çizin.
 • Geniş bir kaseye tutkal dökün. 
 • İpi açarak tutkala batırın.
 • Tutkallanan ipi balonun etrafına sarın. Altta çizdiğiniz daireye ip yapıştırmamaya dikkat edin.
 • Çaprazlar çizerek tüm balonu iple sarın.
 • Bir gün ipi balonun üzerinde kurmaya bırakın. Ertesi gün balonu patlattığınızda yeni avizeniz hazır olacak.

2-3. Keyifli Bir Akşam İçin: Evde Mumluk Yapımı

Evde Mumluk Yapımı

Kahve kokusu, müzik ve mum alevi… Bu üçlüyü sadece dışarıda vakit geçirdiğiniz keyifli akşamlara saklamayın. ‘Evde kal’ diyerek bir süredir gitmediğiniz mekanları evinize misafir edebilirsiniz. Kahve, müzik ve diğer gurme lezzetleriniz hazırsa şimdi uygun atmosferi yaratmak için mumluk yapımına geçebilirsiniz:

 • İlk kendin yap mumluk önerisi, yüzen mumlara özel. Sudaki yansıması ile harika bir etki yaratacak mumluğu yapmak için cam kavanoz, sıvı yapıştırıcı, jüt ip ve seramik mozaik ya da küçük çakıl taşlarına ihtiyacınız olacak. Mozaik ya da çakıl taşı bulamazsanız evinizdeki boncuk benzeri malzemeleri de kullanabilirsiniz. Kavanozun yaklaşık 3’te 1’lik bölümüne yapıştırıcı sürün ve mozaikleri yapıştırın. Kavanozun boğaz kısmından yaklaşık 2 cm aşağıya jüt ipi yapıştırın. Artık yeni mumluğunuzun içine su doldurup mumunuzu yakabilirsiniz. 
 • Tealight mum yakmak için de kendin yap mumluk önerimiz var: Boşalttığınız bir teneke konserve kutusunu sprey boya ile sevdiğiniz bir renge boyayın. Spreylediğiniz teneke kutunun üzerine kalp ya da kuş çizin. Bir çivi ve çekiç yardımı ile çizdiğiniz şeklin çizgileri üzerinden delikler açın. Mumluğunuz duvarlarınızı kuş görüntüsüne bürümeye hazır hale geldi bile. 

4-5-6. Evcil Hayvanınıza Özel Oyuncak Yapımı

Evcil Hayvanlar İçin Oyuncak Yapımı

Evde geçirdiğiniz zamanı keyfe dönüştüren bir evcil hayvanınız varsa çok şanslısınız demektir. Meraklı gözlerle sizi takip eder, mini pati vuruşları ya da o artık anlamını çok iyi bildiğiniz seslerle sizi oyuna çağırır. Ancak iş ya da okul hayatınız süresince ev hayvanınızı ihmal etmiş olabilirsiniz. Şimdi evde kaldığınız bugünleri dostluğunuzu canlandırmak için kullanabilirsiniz.

İşte, birlikte keyifle oynayacağınız kendin yap evcil hayvan oyuncağı önerileri:

 • Kediler genellikle poşet ya da kutuların içine girmeyi sever. Eğer sizin de kediniz kraft kutularınızı merakla inceliyorsa ona eğlenceli bir kedi oyuncağı yapabilirsiniz: Orta boy karton bir kutunun üç tarafını bir çerçeveye benzeyecek şekilde maket bıçağı ile kesin. Yani kutuyu keserken kenarlarında 5 cm’lik sütunlar kalmasına özen gösterin. Kesmediğiniz karton bölümünü yere gelecek şekilde çevirin. Çerçeveye dönen kutuya iplik, boncuk veya ses çıkaran parlak renkli objeler asın. Kediniz bir yandan bu objeleri patileyecek, bir yandan da kutunun içinden geçerek oyun oynayacaktır.
 • Köpeğiniz ödül bisküvisini seviyorsa bu oyuncakla oynamaya can atacaktır. İşte, köpekler için kendin yap oyuncağı: Yarım litrelik pet şişenin içerisine bir miktar ödül maması koyun. Şişenin iki tarafına bir bambu çubuğun geçeceği ölçüde delikler açın. Bambu ya da plastik bir çubuğu bu deliklerden geçirin. Çubuğu iki tarafından bir sandalyenin karşılıklı ayaklarına yapıştırın. Önce siz köpeğinize şişe döndüğü zaman mama döküldüğünü gösterin. Sonra köpeğinizin mamaya ulaşmak için yaptığı hareketleri seyretmenin keyfini yaşayın.
 • Hamsterınızın çark içinde koşmayı ve merdiven gibi engelleri tırmanmayı ne kadar sevdiğini fark etmişsinizdir. Hamsterınızın eğlencesini, kafesindeki çark ile sınırlı bırakmayın ve ona yeni bir oyuncak hazırlayın. Hamster oyuncağı için sıvı yapışkan, tuvalet kağıdı rulosu ve ahşap dil çubuğuna ihtiyacınız olacak. Ahşap dil çubuğunu kırtasiyeler ve okul malzemesi satan mağazalarda bulabilirsiniz. Birkaç ahşap çubuğu tuvalet kağıdı rulosunun yanına yapıştırın. Çubukların dik durması için altlarına da yatay şekilde çubuk yerleştirin. Rulonun delik bölümünün bakacağı tarafa çubuklarla merdiven yapın. Merdivenin altına da bir rulo yapıştırın. Hamsterınız deliklerden geçip merdivenden inerek keyifle oyun oynayacaktır.

7-8-9. CD’leri Değerlendirme Fikirleri

CD'leri Değerlendirme

Evinizde mutlaka eskiden kalma CD film koleksiyonları vardır. Bu CD’leri bir atık olmaktan çıkarmak sizin elinizde. Sizin için CD’lerle yapılabilecek birkaç kendin yap önerisi sunacağız. Ancak unutmayın; bu parıltılı materyalle yapabilecekleriniz sadece hayal gücünüzle sınırlı!

 • Kıyafetlerinize parıltılı bir görünüm vermek için CD’lerden yararlanabilirsiniz. CD’leri küçük parçalar halinde kesip gömlek yakası ya da pantolon kemerine yapıştırabilirsiniz.
 • Aynanızın dekorasyonunu değiştirmek ve eve biraz daha yansıma katmak için CD’leri eski bir çerçevenin üzerine monte edebilirsiniz.
 • CD’lerin üzerine renkli kağıtlar yapıştırabilirsiniz. Böylece CD’leri bardak altlığı ya da küçük saksılarınız için dekoratif tabak olarak kullanabilirsiniz.