Duş Keyfi

Temiz olmak hem kendimize hem de topluma karşı en önemli sorumluluklarımızdan biri. Duş almak ise temizlenmek ya da güne zinde bir şekilde başlamak istediğimizde başvurduğumuz en pratik yöntem. Son dönemde yaşadıklarımız da duş almanın ve kişisel hijyenin önemini bize bir kez daha hatırlatıyor aslında. 

Bu doğrultuda kimilerimiz duş konusunda daha özenli davranırken kimilerimiz ise bu konuyu biraz aksatabiliyor. Biz de kişisel temizlik konusunun eskisinden çok daha fazla konuşulduğu bu dönemde “duş almanın öneminden” ve farklı faydalarından yola çıkarak duşu çok daha keyifli hale getirecek önerileri sizinle paylaşmak istiyoruz. O halde başlayalım! 

Duş Almanın Önemi

Duş almak, zinde ve sağlıklı hayatın bir parçası. Bu nedenle de her insanın hayatında önemli bir yere sahip. Peki, genellikle çabucak alınan duş sadece bedensel temizlik için mi gerekli? Başka ne gibi faydaları var? Duş almanın bedensel ve mental olarak bize faydalarını sizin için aşağıda derledik. İşte, duş almanın faydaları: 

  • Düzenli olarak duş almak insanın stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur. 
  • Sıcak suyla yapılan duşlar kasları gevşetir ve gerginliği alır. 
  • Vücutta biriken toksik maddelerin dışarı atılmasını destekler. 
  • Kan dolaşımını hızlandırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder. 
  • Güne dinç bir şekilde başlamayı sağlar. 

Gördüğünüz gibi duş almanın bize birçok yönden faydası var. Fakat duştan istediğiniz verimi almak için de bazı noktalara dikkat etmelisiniz. O halde bu noktaların neler olduğuna göz atalım. 

Ne Sıklıkla ve Nasıl Duş Alınmalı?

Duş Alma Sıklığı

Hayatta birçok konunun olduğu gibi duş almanın da belli başlı incelikleri var. Bahsedeceğimiz noktalara dikkat ederseniz duştan istediğiniz verimi alabileceğinizi ve temizliğin yanı sıra vücudunuzu da dinlendirebileceğinizi düşünüyoruz. 

  • Çok sıcak ya da çok soğuk suyla banyo yapılması tavsiye edilmez. Ilık su, sağlıklı bir duş için en iyisidir. 
  • Duş en fazla 20 dakika sürmelidir. 
  • Aşırı tokken ya da açken duş almak önerilmez. Yemek yedikten 1-1.5 saat sonra duş alınabilir. Çünkü tokken yapılan banyo vücudu yorar, aç yapılan ise tansiyonun düşmesine neden olabilir. 
  • Yetişkinler için yaptıkları aktivite oranına ve işlerinin hareket derecesine göre duş alma sıklığı önerilir. Çok hareketli bir işiniz varsa her gün, az hareketli bir yaşantınız varsa 2 günde bir duş alabilirsiniz.

Duşu Keyifli Hale Getirecek Öneriler

Duş almanın öneminden ve doğru şekilde duş almanın kriterlerinden söz ettikten sonra “Çok yoğunum, duş almaya bile vaktim yok!” diyenler için çeşitli önerilerimiz var. Duşu daha keyifli hale getirirseniz bunu bir külfet olarak görmekten de vazgeçeceğinizi düşünüyoruz. 

Peki, duş konusu nasıl daha keyifli hale gelebilir? İşte, duş keyfi yapmak için gerekli olan öneriler: 

1. Farklı Duş Malzemeleri Kullanın

Duş keyfinizi iki katına çıkarmak için farklı duş malzemelerinden yararlanmaya ne dersiniz? Mesela banyoda konfor ve rahatlık önemlidir. Üstelik bir evde en çok kullanılan ve dolayısıyla en çok kirlenen alanlardan bir banyodur. Sadece küvet kullanıyorsanız ya da duşa kabinin kapısı kırıksa her duştan sonra banyonuz çok ıslanabilir. Sonrasında temizlik derken de duş almak gözünüzde büyüyor olabilir. 

Bu durumun üstesinden gelmek için su geçirmeyen duş perdesi kullanabilirsiniz. Bunun yanında banyodaki vakti en kaliteli şekilde geçirmek istiyorsanız suya dayanıklı duş hoparlörlerinden alabilirsiniz. Böylelikle sevdiğiniz şeyleri dinleyerek duş alabilirsiniz. 

Tüm bu detayların yanı sıra yüksekliğinin ayarlanabilmesi ile duş esnasında size özgürlük tanıyan sürgülü duş setlerini de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz kokulardan üretilmiş sabunlar, duş jelleri, şampuanlar ve özel yağlar da duş keyfinizi yukarıya taşıyacaktır. 

2. Banyo Tekstil Ürünlerinden Faydalanın 

Kadın Bornoz Beyaz Pamuk

Banyo keyfini yükselten bir diğer unsur da tabii ki banyo tekstil ürünleri. Yumuşacık havlular, paspas modelleri ve rengarenk bornozlar duş sonrası için konforlu çözümler sunar. 

Özellikle vücudunuzun farklı kısımları için farklı havlu setleri (el, yüz, ayak havlusu gibi) kullanıp banyonun rahatlatıcı etkisini artırabilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz renklerden alacağınız bornozlar da duş için motive edici bir etken olacaktır. Banyo sonrası yumuşak ve kalın bir malzeme yerine daha geleneksel ve ince kumaşlarla kurulanmaktan hoşlanıyorsanız peştemal çeşitlerine de göz atabilirsiniz. 

3. Banyo Dekorasyonu İçin Yenilikler Yapın

Erkek Banyo Takımı Beyaz

Yaşam alanlarının atmosferi önemlidir. İster salon, ister yatak odası, ister banyo olsun; bu kural hiç değişmez. Dekorasyonunu sevmediğiniz ve size hitap etmeyen bir banyo, duş alma sıklığınızı etkiliyor olabilir. O halde banyo dekorasyonunuzu hızlıca gözden geçirmeye ne dersiniz?

Banyonuzu komple değiştirmek istiyor ama yeterli bütçe ya da zaman ayıramıyorsanız ufak detaylarla da alanı güzelleştirebilirsiniz. Örneğin doğru şekilde kullanacağınız banyo aksesuarları bu konuda size yardımcı olabilir. Bu doğrultuda öncelikle banyo setini ve paspası gözden geçirebilirsiniz. Doğal malzemelerden hoşlanıyorsanız mermer, cam ya da ahşap görünümlü paspaslara odaklanabilirsiniz. Daha canlı görünümlerin size göre olduğunu düşünüyorsanız da desenli seramik banyo setlerine yönelebilirsiniz. 

Kısacası çöp kovasından tuvalet fırçasına kadar pek çok detay, banyonuzun atmosferini etkiler. Tüm detaylara dikkat ederek hayalinizdeki gibi bir banyo oluşturabilirsiniz. Böylelikle duş almak için ayaklarınız geri geri gitmez.