dogru-yastik-secimi

Saatimizi kurar ve yaklaşık 6 ila 8 saat boyunca uyuyacak olmanın mutluluğu içinde yatağa gireriz. Ancak bazen sabahları uyandığımızda umduğumuzun aksine yorgun kalkarız. Bu vücut ağrısı ve yorgunluktan kurtulmak için atmamız gereken kolay bir adım vardır: Yastık değişimi.

Yastık, omurganın duruşunu desteklediği için vücudumuzun gece boyu sağlıklı bir şekilde dinlenmesine yardımcı olur. Doğru türde bir yastık, omurganın doğal duruşunu korumasına yardımcı olarak boyun ağrısı oluşmamasını destekler ve vücut üzerindeki basıncı azaltarak bel bölgesinin rahatlamasını sağlar. Peki doğru yastık seçimi nasıl olmalıdır?

Yastık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Nevresim Takımı Seçimi

Yastıkların da tüm eşyalar gibi belirli bir kullanım ömrü vardır. Hatta günün büyük bir kısmında kullandığımız için yastıkların düzenli değişimine özen göstermekte fayda vardır. Eşyaların kullanım ömürleri ile ilgili hazırladığımız ¨Sağlığınız İçin: Evde Sık Değiştirilmesi Gereken 9 Eşya¨ yazısında belirttiğimiz gibi yastıkları en fazla 2 senede bir değiştirmek gerekir. Sadece kaz tüyü yastık 3 yılda bir değiştirilebilir. Alerjik bünyeye sahip kişiler ise toz ve akar gibi alerjenlerin birikimini önlemek için daha sık yastık değiştirebilirler. 

Periyodik yastık değişiminin yanı sıra fiziksel olarak da yastığın durumu kontrol edilebilir. Yastığın kullanılabilir olup olmadığını anlamak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Yastığın kılıfını çıkarın. Üzerinde sararma ya da küf gibi bir lekelenme olup olmadığını, yastıkta koku olup olmadığını kontrol edin.
  • Yastığı ikiye katlayın. Bıraktığınız zaman yastık eski haline dönmüyorsa kullanım ömrünü tamamlamış olabilir. Sentetik dolgulu yastıklarda ise yastığı katlayıp üzerine ağırlık koyduktan sonra ağırlığı kaldırıp eski haline dönüp dönmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yastık değişimi zamanınızın geldiğini düşünüyorsanız en iyi yastık seçimi için dikkat etmeniz gereken bir kaç konu vardır:

1. Uyku Pozisyonu

Yastık tercihini etkileyen en önemli etkenlerden birisi uyku pozisyonudur. Sırt üstü uyumayı sevenlerdenseniz orta kalınlık ve orta yükseklikte bir yastık kullanabilirsiniz. Orta kalınlıkta yastık başınızı fazla arkaya doğru itmez ya da çenenizi gövdenize çok yaklaştırmaz. Yani başınızı omurganız ile hizalayarak omurganın nötr şeklini korumasına yardımcı olur. 

Yana doğru yatıyorsanız omurganın ¨S¨ şeklini koruması için daha sert ve daha yüksek bir yastık tercih edebilirsiniz. Daha sert bir yastığa alışmak zaman alabilir. Bu nedenle bambu gibi doğal dolgusu ile konfor sağlayan yüksek bir yastığı deneyerek yeni yastık tipine alışabilirsiniz.

Yüzüstü pozisyon mide, boyun ve beli zorladığı için önerilmeyen bir pozisyondur. Ancak yüzüstü pozisyonda yatmayı tercih ediyorsanız bile en uygun yastık türünü tercih edebilirsiniz. Başınızın fazla yukarı kalkıp omurganızın hatalı bir şekil almaması için düşük yüksekliğe sahip yumuşak bir yastık kullanabilirsiniz. Yüzüstü yatanlar için en ideal yastık seçeneklerinden birisi kaz tüyü dolgulu yastıklardır.

2. Yatak Türü

Yastık seçimini yaparken yatağın yumuşaklığını da göz önünde bulundurmak gerekir. Yatağınız çok yumuşaksa vücudunuz ve omzunuz yatağa daha fazla gömüleceği için daha ince bir yastık tercih edebilirsiniz. Yatağınız sertse daha yüksek bir yastık kullanarak omzunuz ve yatak arasındaki mesafeyi ayarlayabilirsiniz. 

Yastık yüksekliği arttığı zaman vücuda daha fazla basınç biner. Bu nedenle omuz genişliğiniz ve yatağınızın sertlik durumunu göz önünde bulundurarak doğru yastık yüksekliğine karar verebilirsiniz. Boyun ağrısı çekmemek için boynu destekleyici özel yastıklar kullanabilirsiniz. Boyun destekli bir yastıkla sağlıklı bir uyku uyumak için Healthyneck yastığı tercih edebilirsiniz. Özel körük tasarımı sayesinde boynu destekleyen Healtyneck yastık, çift taraflıdır. Yastık tercihinize göre sert ya da yumuşak tarafı ile uyuyabilirsiniz. 

3. Yıkama Talimatları

Alerjikseniz ya da evcil hayvanınız veya bebeğiniz nedeniyle küçük kazalar yaşıyorsanız yastığınızı sık yıkamanız gerekebilir. Sık sık yıkayabilmek için elyaf dolgulu yastık tercih edebilirsiniz. 

Ayrıca iç malzemeyi kaplayan yastık kılıfının kumaşı da önemlidir. Odanızın ısısı ya da terleme durumunuza bağlı olarak pamuk gibi hava geçiren bir kılıf ile kaplı yastık tercih edebilirsiniz. Daha yumuşak bir his vermesi için mikrofiber ve bambu karışımı bir kılıfla kaplı yastık alabilirsiniz. Yastığın konforunu daha çok hissetmek için de dış yastık kılıfını %100 pamuk ya da ranforce kumaştan seçebilirsiniz. 

Bonus: Yastık Nereden Alınır?

Güne zinde başlamak için ihtiyacınız olan yastık seçiminin püf noktalarını sizinle paylaştık. Şimdi sıra günün üçte birini geçirdiğiniz yastığın en ideal olanını bulmakta. Uyku pozisyonunuza uygun bir yastık seçimini kolaylıkla yapmak için farklı dolgu seçenekleri sunan Bella Maison Yastık seçeneklerine göz atabilirsiniz.