Dekorasyonda Hasır Kullanımı

Eskiden sadece rustik bir görünüm yakalamak için kullanılan hasır sepet, bugünlerde hemen her dekorasyonun bir parçası haline geldi. Hasır sepet, retro tutkunlarından İskandinav stili minimalizmi tercih edenlere ve hatta endüstriyel mimari şıklığını sevenlere kadar herkes için vazgeçilmez bir seçenek oldu.

Üstelik sadece banyoda değil; salon, yatak odası ve mutfak gibi evin birçok alanına da uyum sağladığı için hasır sepet dekorasyonu trend haline geldi. Siz de evinizin bir köşesinde duran sepetleri dekorasyonun bir parçası haline getirmek için önerilerimize göz atabilirsiniz. İşte, dekorasyonda sepet kullanımı ipuçları:

Çamaşır Sepetinden Daha Fazlası İçin: Banyoda Sepet Kullanımı

Hasır Sepet Dekorasyon

Hasır sepet, çamaşırların dağınık görüntüsüne son vermenin en iyi yollarından biri olduğu için banyolarda sıklıkla kullanılır. Delikli olduğu ve nemden etkilenmediği için de küf ya da koku gibi bir sorun yaşatmaz. Ancak banyo sepetinin dışında da banyoda birçok farklı kullanımı vardır. Banyoda hasır sepet nasıl değerlendirilir? sorusunun cevabına birlikte bakalım, kullanım alanı geniş ve şık bir banyoya kavuşun:

 • Sepeti duvara asarak içine tuvalet kağıdı rulolarını koyabilirsiniz.
 • Yeterince banyo dolabı olmadığı zaman diş macunu, krem gibi bakım ürünleri dışarıda kalarak dağınık bir görünüm oluşturur. Lavabonun üzerine bölmeli hasır sepet alarak bu kalabalık görüntüden kurtulabilirsiniz. Deterjanlarınızı da bu şekilde bir arada tutabilirsiniz.
 • Misafirlerinize özel küçük boy el havlularını sepet içerisine koyarak yere düşmelerini engelleyebilirsiniz. Kullanılmış havlular için de ayrı bir sepet kullanabilirsiniz.
 • Stil sahibi bir banyo için metal ve hasır birleşiminden faydalanabilirsiniz. Banyonuza merdiven şeklindeki metal raflardan koyup üzerine hasır sepetler yerleştirebilirsiniz. Bazı sepetlerin içerisine havlu ya da şampuan, bazılarına ise kurutulmuş çiçek ya da pampas otu koyabilirsiniz. 

Banyo sepetlerinin içine yerleştirebileceğiniz krem, yeşil ve turuncu gibi uyumlu renklerdeki havlular için Bella Maison Havlu Modelleri ve Fiyatları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sıcacık Mutfaklar İçin: Hasır Sepet Doğallığı

Banyo Hasır Sepet

Nötr renge sahip olduğu için canlı tonları da mükemmel şekilde tamamlayan hasır sepet, mutfak için de ideal bir seçimdir. Mutfağınıza tabiatın doğal dokunuşunu vermek için hasır sepet kullanımı önerilerinden birini seçebilirsiniz:

 • Genellikle masa üzerinde duran meyveleri hasır sepet içine koyabilirsiniz. Meyvenin canlı rengi ile birleşen hasır sepet, mutfağa sıcak bir görünüm verir.
 • Buzdolabı dışında muhafaza edilen patates, soğan ve sarımsak gibi sebzelerinizi de sepete koyabilirsiniz. 
 • Mutfak tezgahı üzerindeki malzeme kalabalığını ortadan kaldırmak için alçak bir sepet tercih edebilirsiniz. 
 • Mutfak duvarınıza küçük boy hasır sepetler asabilirsiniz. Bu sepetler hem dağınıklığı önler hem de mutfak duvarınızın yeni dekorasyonu haline gelir.
 • Yemek davetlerinizde ekmek sepeti olarak kullanabilirsiniz.

Küçük Odalar İçin Fonksiyonel Kullanım: Depolama Alanı Olarak Sepet

Hasır Sepet Kullanımı

Salon ve yatak odasında büyük mobilyalar kullanıldığı için eşyalara fazla yer kalmayabilir. Özellikle küçük ev dekorasyonunu güç hale getiren depolama sorunundan sepetle kurtulabilirsiniz. İşte, bir depolama çözümü olarak hasır sepet kullanımı önerileri:

 • Pike gibi salonda da günlük olarak kullanılan örtüleri kapaklı hasır sepet içine koyarak hem tozlanmalarını önleyebilir hem de odanızı düzenli tutabilirsiniz.
 • Yün gibi el işi malzemelerini sepette tutmak hem odaya nostaljik bir görünüm verir hem de istediğiniz zaman malzelerinize ulaşmanızı sağlar.
 • Salonda şömineniz varsa metal odunluk yerine renkli hasır sepet kullanarak yeni bir dekoratif obje elde etmiş olursunuz.
 • Evcil dostlarınız için duvara, ağzı dışarı doğru bakar şekilde sepet monte edip içerisine minder yerleştirebilirsiniz. Böylece yerden tasarruf ederken evcil hayvanınız için de özel bir alan yaratabilirsiniz.
 • Kapaklı sepetleri dergilik olarak kullanıp üstlerini sehpa olarak değerlendirebilirsiniz.

Odanızın hakim rengi ile uyumlu olması için sepetleri boyayabilirsiniz. Mevsime özel değişiklikler için de sepetleri kışın metalik gri, sonbaharda kahverengi ve yazın yeşile boyayabilirsiniz. Yapacağınız  bu küçük değişiklikler evinize değişimin rahatlatıcılığını getirecektir. Mevsime özel dekorasyon ipuçları için evde dekoratif eşya yapımını anlattığımız ¨Kendin Yap Kış Dekorasyonu ile Evinizi Yenileyin¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Evin her odası için uygun bir dekorasyon ögesi ve depolama çözümü olan hasır sepet modelleri arasından evinize en uygun olanı seçmek için de Bella Maison Sepet sayfasını inceleyebilirsiniz.