Mor Dekorasyon

Ev dekorasyonunda krem, kahverengi, mavi gibi tonların kullanımına gözümüz alışıktır. Genellikle evde yaratılmak istenen atmosfere göre bu renklerden biri tercih edilir. Örneğin canlı bir görünüm için turuncu ve yeşil, dingin bir ortam için mavi ve buz beyazı ya da iddialı bir tasarım için gri ve kırmızı. Ev dekorasyonunda tercih edilen bu renklerin yanı sıra bir de istenilen hemen her atmosferi oluşturmaya yarayan başka bir renk vardır: Mor.

Mor renk ile ev dekorasyonu yapmak, kullanılan tona göre dilediğiniz stili oluşturmanıza yardım eder. Koyu mor ile iddaalı ve klasik, açık mor ile dingin, mavi ile birleşen mor ile de enerjiyi yansıtan bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Siz de eviniz için en uygun tonu arıyorsanız ¨Dekorasyonda mor renk nasıl kullanılır?¨ sorusunun cevabına birlikte bakalım, dilediğiniz stili odalarınıza yansıtın.

İşte, mor renk ile dekorasyon fikirleri:

1. Tamamlayıcı Renge Karar Verin

Mor Dekorasyon Önerileri

Ev dekorasyonunda sadece tek renk seçip onun tonları ile uyum yakalama eğilimi vardır. Ancak oluşturmak istediğiniz ortama göre moru farklı renklerle birlikte kullanabilirsiniz. Sade ve şık bir görünüm yakalamak için mor ve beyazın mükemmel dengesini tercih edebilirsiniz. Mor ile kapılarınızı boyayıp beyaz duvar boyası ya da krem rengi oturma grubu seçebilirsiniz. Yatak odası için de mor yatak başlığı, beyaz perdeler ve beyaz duvar boyasını kullanabilirsiniz. 

Özellikle yatak odasına sofistike bir görünüm vermek için duvarlarınızı uçuk sarı boyayıp koyu mor yatak takımı ve oda aksesuarları seçebilirsiniz. Modern salon dekorasyonu için de parlak mavi ile moru kombine edebilirsiniz. Ancak az ışık alan bir salonda mavi yerine sarı çizgi detaylarından yararlanabilirsiniz. Dekorasyonda mor ile uyumlu renklerden olan gümüş, limon yeşili, kestane rengi ve pembeyi de tamamlayıcı renk olarak kullanabilirsiniz.

2. Dekoratif Eşyalardan Faydalanın

Dekorasyonda Mor Seçimler

Mor çok yönlü kullanılabilen şık bir renktir. Çocuk odasında canlı mor bir yatak örtüsü tercih ederken home office yani ev ofisinde çok koyu mor tonlara sahip aydınlatma ya da tablo gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz. Vurgulamak istediğiniz stile göre bir mor tonu seçtikten sonra aksesuarlarla da bunu daha göz alıcı kılabilirsiniz. Mor renk ile birlikte metal aksesuarlar kullandığınız zaman şatafatlı bir görüntü değil, şık ve oturaklı bir tasarım elde edebilirsiniz. 

Örneğin sarı metal başlıklı bir yatakta koyu mor yatak örtüsü kullanabilir ya da kahverengiye yakın metal çerçeveli bir ayna kullanarak mor duvar kağıdını vurgulayabilirsiniz. Salonda ise duvar boyası olarak açık renk mor, duvar boyası olarak krem, kırlentte de mor ve beyaz karışımı renkler seçebilirsiniz. 

Ev dekorasyonunu pratik şekilde değiştirmenizi sağlayacak eşya gruplarından birisi de ev tekstili ürünleridir. Büyük mobilyaları değiştirmek daha zor olsa da perde, kırlent ve masa örtüsü gibi ev tekstili ürünleri daha sık aralıklarla değişebilir. Bu eşyalarda mor tonları tercih ederek de odanıza mor etkisi verebilirsiniz. 

3. Duvar Boyası Seçiminde Özgür Olun

Mor Dekorasyon Seçimleri

Mor, odanın havasını tamamen değiştirebilen bir renktir. Moru kullanım amacınıza göre farklı duvar boyası seçeneklerini deneyebilirsiniz. Örneğin loş, dinlendirici bir yatak odası için duvarları lacivert ve mor olmak üzere iki ayrı renge boyayabilirsiniz. Lacivert renkli ve metal ile çevrili bir lamba tercihi ile uyumlu, dingin bir oda yaratabilirsiniz. Banyoda ise duşakabin ya da küvetin arkasındaki fayansları mor renkten seçerek dinamik bir görünümü yakalayabilirsiniz. 

Salonda ise uçuk sarı ve koyu morun uyumunu yakalayabilirsiniz. Dar bir kolonu sarıya boyayıp diğer duvarlarda moru tercih edebilirsiniz. Bütünleyici bir görünüm için kırlentler ya da avizede de sarı rengi kullanabilirsiniz.

4. Mutfak Eşyalarınız da Uyum İçinde Olsun

Dekorasyon Mor

Dekorasyonun kalıcı birer ögesi gibi görünmese de mutfak eşyaları hem salon hem de mutfakta tüm görünümü değiştirebilir. Mor, gül kurusu, yeşil ve mavi tonlarda mutfak eşyaları tercih ederek hakim renkle uyumlu şık yemek davetleri verebilirsiniz. Mor ve mor ile uyumlu renk mutfak eşyalarının en zarif örnekleri için Bella Maison Tabak Grubu ve Sofra Aksesuarları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.