Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Şu sıralar koronavirüs salgını nedeniyle herkes bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışıyor. Aslında hayatımızın her döneminde sağlam bir bağışıklık sistemine ihtiyacımız var. Çünkü bağışıklık sistemi (immün sistem); hastalıklara karşı savunma mekanizmamızı oluşturan, vücudumuzu zararlı ve yabancı maddelere karşı koruyan önemli bir sistemdir. 

Bağışıklık sistemi zayıfladığında hastalıklara karşı savunma gücümüz de düşer. Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında ortaya çıkan grip salgınlarında vücut sağlığımızı korumak için bağışıklık sistemi güçlendirme yollarını bilmemiz gerek.

Bir virüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bu dönemde bağışıklığı kuvvetlendirmek adına neler yapabiliriz, nasıl beslenmeliyiz gibi soruların cevaplarını vermeye başlayalım!

1. Öğünleri “Geçiştirmeyin” 

Hepimiz bazen “Bu öğünü de atıştırmalıklarla geçirelim!” diyoruz. Arada sırada elbette böyle şeyler yapılabilir, fakat kaliteli beslenmenin temelini sağlıklı yiyecekler ve öğünler oluşturuyor. 

Bu nedenle öğünleri oluştururken titiz davranmaya özen göstererek işe başlayabilirsiniz. Protein, yağ ve karbonhidrat gibi besin ögelerini, öğünlerinize dengeli bir şekilde yayın. Örneğin kahvaltıda haşlanmış yumurta, peynir gibi protein ve kalsiyum ağırlıklı yiyecekler tükettikten sonra gün içinde sebze, meyve ve sağlıklı pişirilmiş etlere yönelebilirsiniz. 

2. Vitaminler Beslenmenin Olmazsa Olmazı!

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yolları

Özellikle coronavirüs gibi enfeksiyon hastalıklarında vitaminlerin önemi tekrar gündeme geliyor. A, C, D ve B12 gibi vitaminlerin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oldukları biliniyor. Yani bu vitaminler açısından zengin gıdaları tüketirsek vücudumuzu çok daha dayanıklı hale getirebiliriz. 

Peki, hangi vitaminleri hangi besinlerden alabiliriz? 

A Vitamini

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere havuç ve bal kabağı gibi sebzelerde ve süt, tereyağı, yumurta gibi hayvansal proteinlerde bulunur. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı bir işleve sahiptir. 

C Vitamini

 • Portakal, mandalina, turp, ıspanak, limon, kuşburnu gibi besinlerde bulunur. 
 • Enfeksiyon hastalıklardan korumaya ve demir emilimini artırmaya yardımcı olur. 

D Vitamini

 • Güneşten alınabileceği gibi maydanoz, mantar, kefir, yoğurt, somon ve uskumru gibi gıdalarda bulunur. 
 • Kemikleri desteklemesinin yanında bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de yardımcıdır. 

B12

 • Süt ve süt ürünleri, tavuk, balık ve birçok deniz ürünü, B12 açısından zengindir. 
 • Hücre oluşumunu, hafızanın güçlenmesini ve vücutta çeşitli enfeksiyonların oluşmasını engellemeye yardım eder. Yorgunluk ve mutsuzluk belirtilerinde de B12 eksikliğine bakılır. 

3. Egzersiz Yapmaya Özen Gösterin

Buraya kadar olan kısımda bol vitaminli yiyeceklerin bağışıklığımıza olan olumlu etkisinden bahsettik. Bunların yanında bağışıklığımızı etkileyen farklı durumlar da var. Örneğin düzenli olarak egzersiz yapmanın da bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağladığı biliniyor. Elbette burada kastettiğimiz ağır ve aşırı yorucu sporlar değil.

Evde en azından haftanın 4 gününe yaydığınız egzersiz hareketleri, vücudunuzun direncini güçlendirmeye yardım eder. Bu sayede daha enerjik hissedebilirsiniz. Dolayısıyla evde düzenli olarak kendinize uygun, sevdiğiniz sporları yapmaya özen gösterin. 

4. Yeterli ve Düzenli Uyuyun

Yeterli ve Düzenli Uyumak

Uyku, vücudumuz için en önemli şeylerden biri diyebiliriz. Çünkü vücut sistemlerini yavaşlatıp rahatlatarak güne çok daha güçlü ve dinamik bir şekilde başlamamızı sağlar. Bu nedenle kaliteli ve düzenli bir şekilde uyuduğunuz takdirde daha canlı, enerjik ve sağlıklı hissedebilirsiniz. 

Ek olarak gece geç saatlere kadar oturduğunuzda karnınızın acıkması da kaçınılmaz olur. Gece yenilen yemekler de metabolizmanın yavaşlamasına neden olacağından kilo alma ihtimaliniz artar. 

5. Bol Bol Sıvı Tüketmeyi Unutmayın

Hayatınızın her döneminde bol su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Çünkü yeterli düzeyde su içmek, vücuttan virüslerin atılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca vitamin açısından zengin olmaları nedeniyle taze sıkılmış meyve suları da bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip olabilir. Fakat taze sıkılmış meyve suyu tüketecekseniz istenilen vitamin ve besin değerini korumak için şunlara dikkat etmeniz gerekir: 

 • Vitamin değerlerini artırmak için meyve suyunun içine salatalık, pancar gibi sebzeler ekleyebilirsiniz. 
 • Taze sıkılmış meyve sularını çok fazla bekletmeden içmelisiniz. Çünkü C vitamini havayla temas ettiğinde vitamin değerini kaybetmeye başlar. 
 • Taze sıkılmış meyve suyunu daha sonra içecekseniz şişenin kapağını güzelce kapatmaya ve bu şekilde buzdolabında saklamaya özen gösterin. 

Bol su tüketebilmeniz için ufak bir önerimiz var. Gözünüzün önünde duracak şekilde büyük bir şişeye su doldurabilirsiniz. Daha aromatik tatlardan hoşlanıyorsanız suyunuzun içine yeşil elma dilimleri, çubuk tarçın, ince bir dilim limon, maydanoz ya da salatalık da ekleyin. Bu sayede su içmek size çok daha cazip görünecektir. 

Bol Bol Sıvı Tüketin

6. Bulunduğunuz Ortamın Hijyenine Dikkat Edin

Bulunduğunuz ortamın hijyeni ve havası da bağışıklık sistemi için tehdit oluşturabilir. Bu nedenle sık vakit geçirdiğiniz alanları havalandırmaya ve temizliğini sağlamaya özen göstermelisiniz. Çünkü kapalı alanlarda sıkışıp kalan kirli hava, damlacık yoluyla yayılan enfeksiyon hastalıklarına kapı açıp sizi hasta edebilir. 

Bunların yanında yine kapalı ortamlarda çok sık temas edilen kapı kolu, musluk gibi kısımları da düzgün bir şekilde dezenfekte etmelisiniz. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Diğer Önemli Püf Noktalar 

 • Tütün ürünlerinden uzak durun. 
 • Zencefilli limonlu bitki çaylarını (yeşil çay, ıhlamur, ada çayı vs.) daha sık için.
 • Paketli gıdaları mümkün olduğunca az tüketmeye çalışın. 
 • Kişisel hijyene önem verin. Sık sık duş alın, ellerinizi yıkayın. Ellerinizi yıkayamadığınız durumlarda ise el dezenfektanlarını kullanın. 

Sadece geçirdiğimiz bu zor zamanlarda değil, hayatınızın her döneminde güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. Günlük hayatta uygulaması oldukça kolay olan bu önerilerle kendinizi çok daha iyi hissedeceğinize inanıyoruz!