Aksesuar Tasarımı

Tıpkı giyim modasında olduğu gibi dekorasyon trendlerinde de sürekli değişimler meydana geliyor. Doğaya yönelmek, doğanın yansımalarını eve taşımak da bu değişimlerden biri. 

Doğal dekorasyon olarak da geçen bu yönelim özellikle doğada vakit geçirmeyi seven kişiler için harika bir seçenek. 

Yeni bir eve taşınıyorsanız ya da mevcut evinizde çeşitli yenilikler yapıp mekanlarınıza doğal esintiler katmak istiyorsanız bu konudaki dekorasyon önerilerimize kesinlikle kulak verin! Ev aksesuarları kullanarak pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz bu dekorasyon stili ile eskisinden çok daha huzurlu hissedeceksiniz. 

Yeşilin Güzel Tonlarını Kullanmaktan Çekinmeyin

Yeşilin Tonları

Doğa demek, yeşil demek! Yeşilin her tonu da ayrı güzel ve huzur verici. Evinizde artık doğal bir tarz görmek istiyorsanız kullandığınız eşyalardan başlayarak yeşilleri aralara serpiştirebilirsiniz.

Örneğin salonunuzda bulunan kanepenin yastıklarının kılıflarını yeşil ağırlıklı tonlarla değiştirebilir ya da tropik bir hava taşıyan dekoratif yastıklardan satın alabilirsiniz. Bunların yanında halı ve koltuk kaplamalarında da bu yönde bir değişime gidebilirsiniz. 

Evinizde Canlı veya Yapay Bitkilere Yer Açın

Çiçeklerin evleri güzelleştirdiği, ortama ferah bir hava kattıkları bilinen bir gerçek. Bu nedenle salon, oturma odası, banyo veya mutfak gibi kısımlarda canlı bitkilere yer açabilirsiniz. Bitki bakımı konusunda pek başarılı olmadığınızı düşünüyorsanız da canlı bitki gibi görünen yapay ağaç ve çiçek dallarından ednmenizi öneririz. Ayrıca yapay çiçekleri yatak odanızda da rahatlıkla kullanarak istediğiniz atmosferi yakalayabilirsiniz.  

Bitki kullanımı aslında sınırsız bir konu ve oldukça özgür bir şekilde davranmanız mümkün. Eviniz nispeten küçükse ve büyük bitkilere, yapay ağaçlara yer açmakta zorlanıyorsanız sehpa, konsol gibi mobilyaların üstüne yerleştireceğiniz minik teraryumlarla da aynı etkiyi elde edebilirsiniz. 

Doğal Işıklandırmayla Dekorasyonu Güçlendirin 

Bildiğiniz gibi ev dekorasyonu aslında bir bütündür. Sadece koltuk takımıyla duvar rengini uyumlu seçerek bu iş bitmiyor. Kullanılan aksesuarlar, evin verdiği enerji, kısacası hepsi nasıl bir dekorasyon tarzı tercih ettiğinizi belirliyor. Buradan yola çıkarak doğadan ilham alan bir dekorasyon için evinizin ışıklandırmasına da fazlasıyla önem vermeniz gerektiğini söylemek istiyoruz. 

Örneğin tepeden direkt olarak gelen parlak beyaz ışık, hayalinizdeki rahatlatıcı doğal havayı maalesef bozacaktır. Bu nedenle biz böyle ışıklar yerine daha düşük voltajlı, loş, yansıyan sarı ışıklar kullanmanızı tavsiye ederiz. Odanın bir köşesinde duran abajurdan yansıyan ışıkla doğal dekorasyon tarzınız çok daha pekişecektir. Hatta sehpa ve masa üstlerine mumlar yerleştirebilir ve bazı akşamlar bu mumları yakabilirsiniz. Yaydıkları rahatlatıcı loş ışık, akşamlarınızı çok daha güzelleştirecektir. 

Hasır ve Ahşaptan Yapılmış Objelere Yer Verin 

Doğal malzemelerle şıklığı buluşturan hasır ve ahşaptan yapılmış dekoratif ürünlere yaşam alanlarınızda kesinlikle yer verin. Örneğin mutfakta patates ya da soğanları plastik büyük kaplara koymak yerine içine temiz bir bez serdiğiniz hasır sepetlerin içine koyabilirsiniz. Aynı şekilde banyoda duran kirli çamaşır sepetinizi de hasır bir sepetle değiştirip ortamı güzel esanslı potporiler ve yapay bitkilerle destekleyerek estetik bir mekan elde edebilirsiniz.

Hasır Ahşap Objeler

Doğal, Ferah Kokular Evinizin Her Köşesini Sarsın 

Yaşam alanının enerjisine ve dekorasyonuna uygun güzel bir koku kullanmak da dekorasyonun önemli bir parçası. Bu nedenle tüm mekanlarınızda meyve, baharat ve çiçek kokulu dekoratif mumlara ve ferah esanslar yayan oda kokularına yer verebilirsiniz. Doğadan ilham alan bu kokular aynı zamanda kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardım eder.

Doğal Dekorasyon İçin En Temel İpuçları 

Doğal Dekorasyon

Evinizde doğayı hissetmeniz için aksesuarlarla neler yapabileceğinizi sizinle paylaştık! Pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz bu öneriler kısa sürede mekanlarda istediğiniz etkiyi yaratmanıza yardımcı olacaktır. Şimdi de bu önerilerimizin yanı sıra evinize doğallığı daha fazla taşımak için neler yapabileceğinizi püf noktalarıyla sıralamak istiyoruz. 

İşte, diğer temel dekorasyon önerilerimiz: 

  • Öncelikle bu dekorasyon tarzını evinizin sadece tek bir odasıyla sınırlı tutmamanızı öneririz. Evin her köşesinde doğanın etkisini hissetmeniz için her alanla özel olarak ilgilenmelisiniz. 
  • Evizin duvar boyalarını ya da duvar kağıtlarını değiştirin. Evinizi boyatacaksanız doğadaki kum beji, su yeşili gibi pastel tonlardan ilham alabilirsiniz. 
  • Duvar kağıdı için yine doğal tonlarda, ama bitki gövdelerini ve çiçek desenlerini çağrıştıran seçimler yapmanızı öneririz. 
  • Bu durumun göz yorucu olmasından korkuyorsanız yalnızca bir duvarda hareketli duvar kağıdına yer verip diğer üç duvarı düz ve sade renklere boyayabilirsiniz. 
  • Doğal bir dekorasyon istiyorsanız mobilya seçiminde ahşap görünümlü ya da gerçekten ahşaptan yapılmış mobilyalar ilk tercihiniz olmalı. Örneğin meşe ağacından bir yemek masası ve orta sehpa, ortamın havasını olumlu yönde etkileyecektir. 
  • Evinizde doğayı yaşamak için ayrıca balkonları da değerlendirmeyi unutmayın. Balkonunuz varsa buraya bahçe mobilyaları alabilir, canlı bitkilerle ve renkli saksılarla süsleyebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında burada keyif yapmak harika olur! 
  • Doğal ögelerle modern tarzı birleştiren yeni dekorasyon trendlerini takip edin. Böylelikle evinizde oldukça yaratıcı yenilikler yapmanız kolaylaşır. 

Kamp yapmaktan vazgeçemeyenler, doğayı gerçekten çok sevenler için birbirinden güzel ve pratik önerilerimizi paylaştık. Şehrin tam ortasındaki evlerde bile doğanın huzur verici etkisini hissedeceğiniz bu tavsiyelerle evinizde yenilik yapmak için fazla beklemeyin, şimdiden harekete geçin deriz!