Açıkta Satılan Gıdaları Temizlemek

Yeni tip koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken hepimiz durumla baş etmek adına çeşitli önlemler alıyoruz. Bundan dolayı başta maske ve eldiven kullanımı olmak üzere pek çok konuya daha fazla özen göstermeye başladık. 

Bu konulardan biri de gıda hijyeni. Eskiden marketten ya da semt pazarlarından aldığımız yiyecekleri herhangi bir temizlik ve dezenfeksiyon işlemine tabi tutmazken şimdi üzerlerinde virüs barınmaması için temizlemeye çalışıyoruz.

Peki, paketli ya da paketsiz gıdalara uyguladığımız bu dezenfeksiyon yöntemleri doğru mu? Bu konuda neler yapabiliriz? İçinizi rahat ettirecek tüm tavsiyeleri beraber keşfetmeye başlayalım! 

Markete Gitmeden Önce Dikkat Etmemiz Gerekenler 

Markete Giderken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hepimizin bildiği gibi 65 yaş üstü, 20 yaş altı ve kronik hastalığı olan tüm kişiler için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bunların yanında kendini iyi hissetmeyen, soğuk algınlığı, nezle ya da grip gibi rahatsızlıklara sahip olan kişiler de tedbir amaçlı market için olsa dışarı çıkmamalı. 

Bunların dışında kalan kişiler ise market ya da pazar alışverişi için dışarı çıkarken gerekli tedbirleri mutlaka almalı. Devlet, halihazırda toplu alanlarda maske takılmasını zorunlu hale getirdi. Bunun dışında ek tedbirler almak için eldiven kullanabilirsiniz. Fakat eldiven kullandığınızda ellerinizi yüzünüze götürmeyeye “Nasılsa eldiven var!” diye düşünüp her yere dokunmamaya dikkat edin. Ek olarak yanınızda kolonya, el dezenfektanı gibi ürünleri de mutlaka taşıyın. Böylelikle elinize bulaşan virüsü, yüzünüze götürmeden etkisiz hale getirmiş olursunuz. 

Ayrıca market, dükkan gibi kapalı alanlarda dolaşırken aynı reyonda ikinci bir kişiye denk geldiğinizde aranızda en az 2 metre mesafe bırakmaya dikkat etmelisiniz. Bu tarz yerlerde fazla zaman geçirmemeye ve hızlıca ihtiyaçlarınızı alıp oradan ayrılmaya da özellikle dikkat etmelisiniz. 

Marketten Eve Geldikten Sonra Dikkat Etmemiz Gerekenler

Tüm tedbirlere uyarak alışveriş yapıp eve geldikten sonra, üzerinizde virüs taşıma ihtimaline karşı çeşitli önlemler almanız gerekiyor. Çünkü markette ya da pazarda farkında olmadan birçok yere dokunuyoruz. En iyi ihtimalle aldığımız ürünlere mutlaka dokunuyoruz. Bu nedenle öncelikle ayakkabılarınızı kapı eşiğinin gerisinde bırakın ve bir süre beklettikten sonra içeri alın. 

Daha sonra hiçbir yere dokunmadan doğrudan ellerinizi bol su ve sabun ile yıkayın. Kıyafetlerinizi yıkamaya atın ya da giysi dolabınıza kaldırmadan önce bir süre asıp havalanmalarını sağlayın. Mümkünse hızlıca duş da alabilirsiniz. 

Sebze ve Meyveleri Nasıl Dezenfekte Etmeliyiz?

Sebze Meyve Dezenfekte

Yediğimiz yiyeceklerin temizliğini eskisinden çok daha fazla sorguladığımız bu dönemde manavlardan, marketlerden aldığımız sebze ve meyveler de bizim için risk unsuru olabilir. Birçok yerde açıkta satılan bu ürünleri evde en iyi şekilde temizlemek için şu önerileri uygulayabilirsiniz:

  • Sirkeyi su ve limon suyuyla karıştırarak kendinize bir dezenfektan hazırlayabilir, sprey şişesine koyarak sebze ve meyvelerin üzerine sıkabilirsiniz. 
  • Bunun yanında üç bardak suyun içine bir bardak sirke ve biraz limon suyu karıştırıp bu yiyecekleri 1-2 saat bu suyun içinde bekletebilirsiniz. 
  • Farklı bir yöntem olarak çay ağacı yağı da kullanılabilir. Geniş bir kase içine su doldurun ve içine 6-7 damla kadar çay ağacı yağı damlatın. Sebze ve meyveleri karışımın içine bırakın, yaklaşık 10 dk bekledikten sonra bol su ile durulayın. 
  • Karbonatla temizleme yöntemini de deneyebilirsiniz. Yine geniş bir kabın içine koyduğunuz suya 2 yemek kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. Daha sonra sebze ve meyveleri bu suyun içinde 10-15 dk bekletin ve bol suyla durulayın. 

Gıda ürünlerinin hijyeni için asla kimyasal maddeler kullanmamalıyız. Dışarıdan aldığımız gıdaları her zaman havalandırma, sirkede bekletme gibi doğal yöntemlerle temizlemeye çalışalım. 

Paketli Ürünleri Nasıl Temizlemeliyiz?

Yoğurt, makarna, süt gibi birçok paketli ürün de evlerimize sıklıkla giriyor. Özellikle bu dönemde ekmeği bile paketli olanlardan almaya özen gösteriyoruz. Bu ürünleri alırken reyonda virüs taşıyan kimselerin de onlara dokunabileceğini ya da ürünlerin yakınında öksürebileceklerini hesaba katmalıyız. Peki, birçok kişiyle temas eden paketli gıdaları eve getirdikten sonra nelere dikkat edebiliriz, keşfetmeye başlayalım: 

  • Öncelikle eve getirdiğiniz paketli gıdaları poşetleriyle beraber balkon gibi açık alanlarda mümkünse bir gün boyunca ya da en az 8 saat bekletin. 
  • Eğer kapalı bir balkona sahipseniz de camlarını açıp içeriye temiz havanın girmesini sağlayabiliriz. 
  • Bekletme işlemini yaptıktan sonra tüm paketli ürünleri sabunlu suyla yıkayıp güzelce durulamanızı tavsiye ederiz. 
  • Ardından temiz bir bezle kurulayıp masanın ya da tezgahın üzerine havlu sererek kurutmaya başlayabilirsiniz. 

Unutmayın ki tüm bu kurallar “online” olarak evinize söylediğiniz siparişleriniz için de geçerli. 

Dışarıdan Söylediğimiz Yemek Siparişleri İçin Ne Yapmalıyız? 

Geçirdiğimiz bu dönemde en iyi yol evde yemek pişirmek. Ancak yine de dışarıdan yemek söylemeye ihtiyaç duyuyorsanız öncelikle teslim aldığınız paketlerin dış kısmını sabunlu bezle silin. Yemeklerin biraz soğuması sizin için problem olmayacaksa bir süre havalandırmayı da tercih edebilirsiniz. Bunun yanında paketi teslim aldıktan hemen sonra hiçbir yere dokunmadan ellerinizi yıkmanız da faydalı olabilir. 

Hepimiz gıda alışverişini bir şekilde yapmak zorundayız. Bu nedenle de gıda hijyenini en iyi şekilde sağlamamız çok önemli. Kendimizin ve ev halkının sağlığını riske atmamamız için yapmamız gerekenleri sizinle paylaştık. Umuyoruz ki anlattığımız noktalara dikkat edip bu süreci en kolay şekilde atlatırsınız!