Balkon Dekorasyonu

Ev kiralarken ya da satın alırken önümüze koyduğumuz en önemli kriterlerden biri evin balkonlu ya da teraslı olmasıdır. Sıcak yaz günlerinde ve akşamlarında yemeklerimizi yediğimiz, çayımızı kahvemizi içtiğimiz, hatta misafirlerimizi ağırladığımız balkonlarımız, evlerimizin en kıymetli yerleri. Özellikle pandemi döneminde evlerimizde çok daha uzun vakitler geçirmek durumunda kalınca anladık ki balkonlar hepimiz için nefes aldığımız kaçış alanları. 

Balkonda geçirdiğimiz süreler artınca buraları güzelleştirmek, daha özenle ve zevkle süslemek kaçınılmaz hale geldi. İçimizi açan bir balkon görüntüsü için aslında büyük paralar harcamaya da gerek yok. Çünkü birkaç ufak dokunuşla bambaşka görünüme dönüşecek olan balkonlarımızda kendin yap fikirleri ile bambaşka bir hava estirmek mümkün. 

1- Ahşap Bir Merdivenden Çiçek Askılığı

Çiçekleri çok seviyorsanız ve balkonunuzda bitki bakmaktan hoşlanıyorsanız sizin için bir önerimiz var. Balkonunuz ister büyük olsun ister küçük hiç fark etmez. Her balkonda uygulanabilecek olan bu tavsiyemizle kendinize Instagram’da paylaşmaya değer bir alan hazırlamış olacaksınız. 

Malzemeler

 • Eski ya da yeni alınmış ahşap bir merdiven
 • Küçük saksı bitkileri
 • Kanca veya kancalı tel saksılık
Merdiven Saksı Diy

Eski ahşap bir merdiveni bir eskiciden de alabilir ya da topladığınız odun parçalarını birbirine çakarak kendiniz de yapabilirsiniz. Burada önemli olan, bitkileri basamaklarına asabileceğimiz dikey bir aparat ortaya çıkarabilmek. Merdiveni balkonda müsait bir duvara dayadıktan sonra herhangi bir yapı marketten satın alabileceğiniz askılı saksı sepetlerini basamaklara asıp içine saksılarınızı yerleştirebilirsiniz. Eğer isterseniz bu sepet yerine tek tek kancalar alıp saksılarınıza monte ederek doğrudan saksıları basamaklara gelişigüzel yerleştirebilirsiniz. 

Bitki merdiveninizi akşamları da keyifle izleyebilmek için merdivenin çevresine ve basamaklarına küçük festival ışıklarından dolayabilir ve akşam olunca ışıklarını yakarak hoş bir görüntü oluşturabilirsiniz. 

2- Paletlerden Oturma Köşesi

Balkonunuzda oturma alanı oluşturmak için müsait bir alan varsa buraya pahalı balkon mobilyası almak yerine oldukça uygun fiyata satın alıp balkon ölçünüze göre kestirebileceğiniz paletlerle kendi oturma alanınızı yapabilirsiniz. 

Malzemeler

 • Ahşap paletler
 • Köşebent
 • Vida
 • Akülü vidalama makinesi
 • Minder ve kırlentler
Balkon Dekorasyonu Palet Koltuk

Alanınızın ölçüsüne göre kestirdiğiniz ya da kendi kestiğiniz ahşap paletleri üst üste koyup köşebentler yardımıyla birbirine tutturarak sabitleyin. Eğer paletleri sabitlemezseniz her oturuşunuzda kayar ve sizi rahatsız eder. Paletlerin üzerine uygun ölçülerde minderler alabilir ya da eski minderlerinizi burada değerlendirebilirsiniz. 

Oturma alanınızın konforunu arttırmak için dekoratif yastıklar ve koltuk şallarından faydalanabilirsiniz. İşte, artık hem oturup uzun sohbet etmek hem kitabınızı okumak hem de çalışmak için muhteşem bir alanınız oldu!

3- Ahşap Raflardan Balkon Masası

Özellikle yeni yapılan apartmanlarda balkonlar maalesef bir balkon masası koyacak kadar büyük olamayabiliyor. Ancak bu yine de sizin balkonda vakit geçiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Alanınız ne kadar küçük olursa olsun her ölçüde balkon için hayat kurtarıcı çözümler var.

Malzemeler

 • Raf şeklinde kesilmiş ahşap sütunlar
 • Köşebent
 • Vida
 • Akülü vidalama makinesi
Balkon Masası

İsterseniz bir demir aparat yardımıyla balkon demirine sabitleyin, isterseniz köşebent yardımıyla ahşap şeritleri birbirine tutturarak balkon demirine oturtun… Her iki türlü de hazırlayıp kullanabileceğiniz bu kompakt balkon masasının üzerinde yemeğinizi yiyebilir, bilgisayarlarınızı koyarak çalışabilir ya da sadece balkon çiçeklerinizi sergilemek için bile kullanabilirsiniz. 

4- Kavanoz ve Mumlarla Aydınlatma

Balkonunuzda akşam saatlerinde de vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız burayı sizin için çok daha cazip hale getirecek, oldukça pratik bir önerimiz var. Balkonda ışık yakmak yerine hafif loş bir aydınlatma istiyorsanız bu önerimizi hemen uygulamaya geçebilirsiniz. 

Malzemeler

 • Kavanoz
 • Jüt iplik
 • Yapıştırıcı
 • Mum 
 • Çakıl taşları
Mum Kavanoz

Mutfağınızda boşta duran kavanozlarınızı alın ve bir yapıştırıcı yardımıyla etrafına doladığınız jüt ipi sabitleyin. Nasıl bir görünüm elde etmek istiyorsanız jüt ipi ona göre ister kavanozun tabanına, isterseniz de boğaz kısmına dolayabilirsiniz. Eğer kavanozu çakıl taşları ile dolduracaksanız jüt ipi kavanozun boğaz kısmına dolayın. Böylece çakıl taşları ve ortasına koyduğunuz mumunuzun ışığı hoş bir görüntü oluşturacaktır. İpi kavanozun alt kısmına dolamak isterseniz suyla doldurarak içine koyduğunuz mumum yukarı çıkmasını sağlayabilirsiniz.